Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ifo: Podnikatelská nálada v Německu klesla třetí měsíc v řadě, již ne tak výrazně

Ifo: Podnikatelská nálada v Německu klesla třetí měsíc v řadě, již ne tak výrazně

26.09.2011 11:07, aktualizováno: 26.9. 11:40
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Podnikatelská nálada v Německu se v září dále zhoršila, pozorně sledovaný index sestavovaný mnichovským institutem Ifo klesl již třetí měsíc za sebou, avšak méně, než se očekávalo. Největší evropská ekonomika dále zpomaluje, recesi by se však podle analytiků měla vyhnout.

Souhrnný index podnikatelského klimatu Ifo klesl za září na 107,5 bodu ze srpnových 108,7 bodu a je nejníže od června 2010. Výsledek je lepší než odhady analytiků v průzkumu agentury Bloomberg, kteří čekali snížení indexu až na 106,5 bodu.
 
Složka hodnocení současné hospodářské situace se proti minulému měsíci snížila o 0,2 bodu na 117,9 bodu. Index očekávání oslabil o dva body na 98 bodů, což byl sedmý měsíční pokles za sebou.

Německo se potýká se slábnoucí poptávkou po exportech z problémových zemí eurozóny, které bojují s nadměrným zadlužením úspornými plány. Centrální banka Bundesbank uvedla, že ekonomický výhled země je horší, než se předpokládalo, její analytici však stále očekávají slušný růst v současném čtvrtletí.

Německé firmy jsou v dalším výhledu skeptické a neočekávají žádné další stimuly ze zahraničí, komentoval údaje pro agenturu Reuters ekonom Ifo Klaus Abberger. Dodal sice, že zatím nečeká recesi, protože firmy mají ještě rezervy, varoval však před omezením výroby průmyslových firem vůli ochlazení globální ekonomiky. "Německo čeká hospodářské zpomalení, recesi ale zatím nečekáme," uvedl hlavní ekonom Union Investment David Milleker. "Pokud by však došlo k omezení úvěrové nabídky v zemi, ekonomický výhled by se výrazně změnil," poukazuje na možná rizika.

Německá ekonomika od konce recese táhla růst prakticky celé Evropy a do značné míry je na ní závislá i česká ekonomika. Ve druhém čtvrtletí však meziroční tempo růstu prudce zpomalilo na 2,8 procenta z rekordní úrovně pěti procent v prvním čtvrtletí a v mezičtvrtletním srovnání se téměř zastavila.

Německou ekonomiku tlumí hlavně dluhové problémy ve Spojených státech a v Evropě a zpomalení růstu americké ekonomiky. Statistika z minulého týdne ukázala, že nálada německých investorů a analytiků je nejnižší za téměř tři roky a podnikatelská aktivita se v září téměř zastavila. Zpomalení ekonomického růstu v Německu může rovněž zvýšit neochotu Němců pomáhat zadluženým zemím, jako Řecko, které si podle většiny obyvatel žily nad poměry.

(Zdroj: Bloomberg, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.07.2026
17:25Pracují nyní trhy pro Fed nebo proti němu? A jak dopadnou testy nových monetární myšlenek?
16:06Existují skutečně důvody pro zvedání sazeb?
14:14SK Hynix míří na Nasdaq. O jeden z největších burzovních debutů v historii je obrovský zájem  
14:01Nápojový kolos PepsiCo zvýšil čtvrtletní zisk, u růstu tržeb překonal odhady
13:58Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 2. čtvrtletí 2026
13:56Výsledková sezóna v Evropě: Kalendář pro 2. čtvrtletí 2026
13:56Výsledková sezóna Česko: Kalendář pro 2. čtvrtletí 2026
12:04Investiční výhled na druhé pololetí: Shrnutí  
11:02Míra nezaměstnanosti v červnu stagnovala
10:51PODCAST Analytický radar: Makrovýhled Patrie pro druhé pololetí  
10:23Akcie znovu rostou, zatímco dluhopisy tlumí optimismus  
10:19Nezaměstnanost v ČR v červnu stagnovala na 4,8 procenta, přibylo volných míst
9:48Průmyslová výroba v Česku v květnu zrychlila meziroční růst na dvě procenta
8:55Rozbřesk: Potvrdí průmysl zlepšenou kondici ekonomiky?
8:48Kofola zachrání Bílinskou kyselku i Zaječickou hořkou. Uspěla ve výběrovém řízení o tradiční minerálky
8:44Akcie míří vzhůru i přes napětí s Íránem. SK Hynix přitahuje velký zájem a Kofola kupuje tradiční minerálky  
6:40Sohn: Google může být ke koupi, kvalita nyní jen zabírá místo v portfoliu
08.07.2026
22:01Akcie oslabily kvůli novému napětí mezi USA a Íránem, ropa prudce zdražila  
16:06Apple sází na americké čipy, Broadcom získal kontrakt za více než 30 miliard dolarů
16:04AI a pravidlo „v tom nejlepším přestat“

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
10:00CZ - Nezaměstnanost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m