Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
UBS před miliardovým ziskem nezastavila ani ztráta z obchodování, vysoko nad odhady

UBS před miliardovým ziskem nezastavila ani ztráta z obchodování, vysoko nad odhady

25.10.2011 8:54, aktualizováno: 25.10. 9:55
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Navzdory nedávnému skandálu kolem neschválených obchodů jednoho z makléřů, které švýcarské bance UBS způsobily ztrátu zhruba 2,3 miliardy dolarů, dokázala banka (s pomocí účetních zisků) ve třetím kvartále vytvořit čistý zisk 1,02 miliardy švýcarských franků (asi 1,16 mld. USD). Jedná se sice stále o meziroční propad ziskovosti největší banky ve Švýcarsku o 39 procent, ale výsledek je více než trojnásobný proti konsensu 11 analytiků z průzkumu Bloomberg, kteří čekali zisk 318 mil. CHF. Akcie UBS dnes v Curychu v úvodu rostly o procento.

Kvůli ztrátě způsobené neoprávněnými obchody byl minulý měsíc zatčen makléř UBS Kweku Adoboli. Byl obviněn z podvodu a falšování účetnictví a nyní čeká ve vazbě na další soudní slyšení, které se uskuteční tento měsíc. Kvůli skandálu již odstoupil z funkce generální ředitel UBS Oswald Grübel a bank ještě před měsícem tvrdila, že kausa pro ni bude nejspíš znamenat propad do kvartální ztráty. Na začátku října již kvartální výhled upravila na očekávání, že za třetí čtvrtletí vykáže „mírný zisk“.

Účetnictví UBS (podobně jako většiny bank v USA) za třetí kvartál však pozitivně ovlivnil zisk 1,77 mld. CHF z přecenění vlastních dluhopisů umožněný rozšiřujícími se spredy (odhadováno 1,5 mld. CHF) a jednorázový výnos 722 mil. CHF z prodeje státních dluhopisů USA a Velké Británie. Do třetího čtvrtletí banka rovněž započítala náklady 387 milionů franků na restrukturalizaci a zrušení 3500 pracovních míst z celkového počtu 66.000, aby ušetřila dvě miliardy franků ročně.

UBS své americké protějšky napodobila i propadem příjmů z obchodování s dluhopisy a akciemi, což byl důsledek otřesů na finančních trzích vlivem eskalace dluhové krize v eurozóně. Divize investičního bankovnictví utrpěla hrubou ztrátu 650 milionů franků a její příujmy se kvůli slabosti trhů snížily ve všech oblastech aktivit. UBS nyní zpracovává plán restrukturalizace této divize a oznámit jej chce v první polovině listopadu.

UBS dnes za třetí čtvrtletí vykázala čistou ztrátu z tradingu ve výši 28 milionů švýcarských franků. Analytik Dirk Becker z firmy Kepler Capital Markets upozornil, že skandál s neschválenými obchody byl odhalen až ke konci třetího čtvrtletí. "Potřebujeme tedy vidět, jak se z hlediska čistého přílivu nových peněz bude vyvíjet čtvrté čtvrtletí, abychom mohli plně zhodnotit vzniklou škodu," dodal.

UBS již dříve uvedla, že příliv nových peněz do její klíčové divize pro správu majetku byl ve třetím čtvrtletí podobný jako v předchozích třech měsících, kdy činil 5,6 miliardy švýcarských franků. Dnes nakonec pozitivně překvapila, když oznámila příliv nových 7,8 miliard CHF proti odlivu 2,6 mld. CHF.

(Zdroj: UBS, Bloomberg, ČTK)


Váš názor
  • Pochopitelně,
    25.10.2011 10:42

    není banka jako banka ! Od roku 2010 je možné si u této banky otevřít účet v CZK. Čehož poměrně slušný počet čecháčku s "určitě zdaněným " kapitálem využil. Schůzky s bankeřem teto banky, který účty v teto bance zakladál na dálku se plánovaly na mesíce předem , tak moc byl vytižený.Banka ma i přiznivé poplatky a jen tak ji nikdo z bankovní mapy nevymaže.No a na kursu CZK vesrus SWF neni potřeba dodávat, že se dalo dobře profitovat a výsledek neni nutné zdaňovat.Vyjadruji se pouze k poslednímu kvartalu resp.roku 2011.O tom, že jsou tak "ulité dobře zprovatizovane CZK money " z posledních 10 let není potřeba pochybovat.
    AMN
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m