Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    EK po provizorních výsledcích: Testy jaderných elektráren jsou dobré. Ekologové bijí na poplach

    EK po provizorních výsledcích: Testy jaderných elektráren jsou dobré. Ekologové bijí na poplach

    24.11.2011 14:48
    Autor: ČTK

    Evropská komise dnes na základě provizorních dat uvedla, že zátěžové testy jaderných elektráren jsou prozatím uspokojivé. Naopak třeba ekologové z hnutí Greenpeace je ale už předem kritizovali, neboť prý testy neberou dostatečně v potaz například evakuační plány pro města a obce ležící nedaleko reaktorů.

    Komise v prohlášení napsala, že testy "dále zvýší jadernou bezpečnost a zabezpečení v EU". Na jejich uskutečnění na základě společných kritérií se unie dohodla kvůli březnové havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima. Její reaktory vážně poškodilo silné zemětřesení a následná vlna cunami.

    V EU je 143 jaderných reaktorů, nacházejí se ve 14 z 27 zemí unie. Česká republika má šest reaktorů ve dvou jaderných elektrárnách, testů se také účastní. "Testy probíhají tak, abychom splnili, k čemu jsme se v rámci té evropské dohody zavázali," uvedla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Provozovatel elektráren ČEZ (725 CZK, 0,19%) předložil jadernému dozoru v rámci testů své informace a nyní ČR pracuje na národní zprávě, kterou do konce roku pošle do Bruselu.

    "Zátěžové testy jsou zásadním krokem v úsilí zlepšit bezpečnost a zabezpečení jaderných elektráren v Evropě. Přijatelné jsou pro nás jen technické standardy nejvyššího stupně," řekl eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger.

    "I když každý členský stát má právo rozhodnout, zda bude vyrábět jadernou energii či nikoli, musí se zajistit, aby nedošlo k ohrožení zdraví a bezpečnosti občanů a aby nejvyšší bezpečnostní standardy nezůstávaly jen na papíře a byly dodržovány po celé EU i mimo ni," dodal v dnešním prohlášení.

    Hnutí Greenpeace nicméně kritizovalo to, že testy neberou dostatečně v potaz i evakuační plány měst a obcí v blízkosti elektráren. Podle hnutí je v EU 19 elektráren, které leží do 30 kilometrů od měst se 100.000 či více lidmi.

    Některé testy se prý také nezaměřovaly na opakované selhání reaktorů, k jakému došlo ve Fukušimě. "Japonské jaderné neštěstí vyděsilo Evropu, takže ta pátrá ve vlastních elektrárnách po slabých místech, ač nyní se zdá, že tyto testy obsahují velké mezery," uvedl jeden z lídrů unijní pobočky Greenpeace Jan Haverkamp.

    Testy kritizovali také zelení europoslanci. I oni upozorňují na to, že scénáře pro testy nejsou úplné. Nebyly prý dostatečně zohledněny případy, kdy by došlo ke kombinaci více příčin problémů.

    Komise zatím nezveřejnila kompletní výsledky. Ty by měly být k dispozici až v červnu příštího roku. Do konce toho letošního budou jednotlivé země předávat zprávy o testech, pak budou následovat jejich analýzy a také diskuse s ostatními o jednotlivých národních zprávách. Až poté přijdou celkové výsledky.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    18.07.2026
    6:06Komoditizace umělé inteligence a ekonomika tvaru K
    17.07.2026
    22:01Strach z přehnaně vysokých valuací kvůli AI přinesl na Wall Street další výprodej  
    18:11Nebezpečné bezpečné přístavy a nesouvisející souvislost
    15:27Diverzifikace mimo AI? Těchto deset akcií má podle UBS výrazný růstový potenciál  
    13:43Investoři rekordně navyšují páku. Podobné tempo předcházelo tržním vrcholům
    13:23Evropská komise ustupuje průmyslu. Emisní povolenky mají zůstat i po roce 2040
    12:17Netflix naráží na pomalejší růst. Akcie odepisují přes 9 %  
    11:55Perly týdne: Omezený potenciál pro růst dolaru a vytrácející se AI nadšení
    9:02Rozbřesk: Cenové stropy končí, benzín a nafta zdraží. Prodlužovat regulace ale nedává smysl
    8:55Netflix zklamal výhledem, akcie šly po výsledcích o devět procent dolů
    8:54Výprodej čipařů pokračuje, Netflix zklamal výhledem a k nervozitě přispívá i Írán  
    16.07.2026
    22:01Wall Street dnes poklesla, přičemž nejvíce ztrátovým byl index Nasdaq  
    16:32PODCAST Analytický radar: Akciový výhled Patrie pro druhé pololetí
    16:00Další cykly zvedání sazeb a to, na čem u akcií skutečně záleží
    15:47Google bude muset v EU otevřít služby konkurenci v AI, rozhodl Brusel
    15:12Nvidia představila nový model pro roboty a rozšiřuje svůj japonský ekosystém pro fyzickou AI
    13:40TSMC: Trh ignoruje silné výsledky a trestá vyšší kapitálové investice  
    12:10Zlato, dolar a Mag7 jako světové rezervní aktivum
    10:35TSMC po vzoru ASML navyšuje výhled tržeb. Bobtnají i kapitálové výdaje
    10:17Lidé nakoupili státní dluhopisy za 74 miliard, pořídilo si je 92 000 občanů

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data