Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tisk: Berlín a Paříž se přou o křeslo hlavního ekonoma ECB

Tisk: Berlín a Paříž se přou o křeslo hlavního ekonoma ECB

30.11.2011 15:12
Autor: ČTK

Německo a Francie se podle německého tisku přou o obsazení vlivného postu hlavního ekonoma Evropské centrální banky (ECB). Pozici uvolněnou rezignací Němce Jürgena Starka si nárokuje znovu Berlín pro státního tajemníka ministerstva financí Jörga Asmussena. Paříž by tam ale údajně ráda viděla svého muže Benoita Coeuréa, kterého v úterý schválili ministři financí eurozóny do vedení ECB.

Asmussen byl až do nedávna považován za jediného kandidáta na nástupnictví po Starkovi, který v září oznámil svůj odchod z výkonné rady ECB. Důvody, proč se rozhodl funkci složit, označil za osobní, má se nicméně za to, že tak učinil kvůli nesouhlasu s politikou ECB v současné dluhové krizi eurozóny, zejména s nákupem dluhopisů postižených států.

Podle Süddeutsche Zeitung se nyní Paříž obává, že by s Asmussenem do klíčového křesla ve vedení banky usedl další odpůrce zasahování ECB do boje proti krizi. Na rozdíl od Němců chtějí Francouzi do něj ECB zaangažovat více.

Kdo nakonec post hlavního ekonoma obsadí, bude záležet hlavně na rozhodnutí nového prezidenta banky Itala Maria Draghiho. Němečtí politici přesto vyslali silné signály, že jedinou přijatelnou osobou je pro ně Asmussen.

"Vycházíme z toho, že je nejlepším na pozici, kterou zastává Jürgen Stark," prohlásil podle deníku Handelsblatt ministr financí Wolfgang Schäuble. Asmussena podpořili i další představitelé německé vládní koalice. "Stojíme jednoznačně za naším kandidátem na pozici hlavního ekonoma ECB. V současné situaci by měl ve vedení banky Němec být zastoupen," uvedl předák konzervativní frakce CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové ve Spolkovém sněmu Michael Meister.

Na úterním jednání s francouzským protějškem Francoisem Baroinem se Schäublemu podporu pro německého kandidáta získat nepodařilo. Po setkání vydali diplomatické prohlášení: "Věříme, že Mario Draghi a výkonná rada vyberou toho nejlepšího pro ECB."

Coeuré nahradí ve vedení banky Itala Biniho Smaghiho, který musí na konci roku svůj post uvolnit kvůli volbě Draghiho do čela ECB. Francie podporu Draghimu podmiňovala tím, že druhý Ital musí z vedení ECB pryč. Draghi od listopadu nahradil Francouze Jeana-Clauda Tricheta.

Stark byl letos už druhým Němcem, který oznámil odchod z ECB. Ze stejných důvodů jako on ji opustil i bývalý šéf německé Bundesbanky Axel Weber. Oficiálně Stark své místo ve vedení svému nástupci přepustí až ve chvíli, kdy bude jmenován. Předpokládá se, že by to mělo být do konce roku.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.04.2026
22:00Čísla ze ekonomiky zastíněna vývojem na blízkém východě  
17:05Od jakého dna by se akcie odrážely?
15:04Meta dál šlape do AI. Nově investuje dalších 21 miliard dolarů do CoreWeave
14:05Bloky v Dukovanech bude podle ČEZ možné provozovat až 80 let, vyžádalo by si to miliardové investice
13:20Provoz v Hormuzu se jen tak rychle nenormalizuje. Může to trvat měsíce, varují analytici
12:46ČNB v prvním čtvrtletí koupila pět tun zlata
11:45Ředitel Mercedes-Benz: Cesta vede přes elektromobily i spalovací motory, auta se stávají životním prostorem
10:19Pokračující boje i Fed přibrzdily nadšení investorů, pesimismus by však propuknout neměl  
9:34Meziroční růst českého průmyslu dál zpomalil, v únoru výroba stoupla o 1,3 %
9:00Rozbřesk: Křehké příměří na Blízkém východě. Trhy slaví, realita se ale příliš nemění
8:53Primoco postaví za 750 milionů nový závod v Písku
8:39Ropa znovu roste, protože Hormuz zůstává zavřený, futures jsou v záporu  
6:01Maďarské volby jako klíčový tržní katalyzátor. Investoři sází na změnu kurzu
08.04.2026
22:01Akcie prudce posílily po příměří mezi USA a Íránem, ropa výrazně oslabila  
17:15Ekonomika poroste, inflace také. Co bude dělat Fed?
17:10Írán zastavil tankery v Hormuzském průlivu, Izrael podle něj porušil příměří
15:50Jestli na to máte nervy, využijte poklesů pro vstup, radí Psarofagis z Bloomberg Intelligence  
15:25Delta Air Lines jsou ve ztrátě, celoroční výhled kvůli válce nevydaly
14:40Ziskům o válce nikdo neřekl, trhy se odráží ode dna?
12:54PODCAST Analytický radar: Vyšší cílová cena ČEZ, ale také opatrnost. Restrukturalizace jako klíč?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
14:30USA - CPI, y/y
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university