Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Buffett znovu otáčí a investuje do novin, za World-Herald zaplatí 200 milionů dolarů

Buffett znovu otáčí a investuje do novin, za World-Herald zaplatí 200 milionů dolarů

01.12.2011 13:48
Autor: IHNED.cz

Investiční fond Berkshire Hathaway patřící miliardáři a uznávanému investorovi Warrenu Buffettovi plánuje koupi lokálního vydavatele deníků a týdeníků World-Herald. Fond tento závěr oznámil ve středu v noci, navzdory tomu, že Buffett v minulosti varoval akcionáře Berkshire před investicemi do tištěných médií.

Informace je překvapující v tom, že Buffett si v poslední době investice do jakéhokoliv tisku držel od těla. Podle něj totiž z finančního hlediska nemá budoucnost.

Buffettův fond koupí World-Herald Company, která vydává několik deníků a týdeníků napříč Omahou a také na severozápadě sousedního státu Iowa. Berkshire za tuto firmy zaplatí 200 milionů dolarů, včetně dluhu.

Apetit Warrena Buffetta se tak v poslední době mění. Jen před pár týdny totiž oznámil, že koupil 5,5 procenta v technologické IBM, přičemž tento podíl je odhadován na 12 miliard dolarů. "Věštec z Omahy" se přitom vždy technologickým firmám bránil. Vždy k tomu říkal, že investuje jen do toho, čemu rozumí.

K novinám má ale Buffet přeci jen vztah. V mládí totiž pracoval jako jejich roznašeč a musel číst pět novin denně. V jeho portfoliu se ale už nachází Buffalo News, stejně jako drží 26,6 procenta Washington Post. Tam Buffett zasedal po dlouhých 37 let v představenstvu. Letos v lednu ale odstoupil.

Na začátku nového tisíciletí se ale jeho pohled na jakýkoliv tisk radikálně změnil, což vyvrcholilo dopisem z roku 2006, který poslal svým akcionářům, a v němž napsal, že lidé ztrácí o noviny zájem, a že se nedají očekávat už tak vysoké zisky.

“Jednoduše řečeno, kdyby kabelové televize a satelitní vysílání stejně jako internet existovaly dříve než tisk, noviny v dnešní podobě by pravděpodobně vůbec nebyly," napsal Buffett v dopise.

A co legendárního investora přimělo k současné investici? „World-Herald přináší slušné zisky a je jednou z nejlépe fungujících novinových firem novin v USA, a jsme zároveň rádi, že se Terry Kroeger (výkonný ředitel, pozn. redakce) a jeho tým připojí do Berkshire Hathaway," řekl Buffett.

World-Herald také vlastní společnost world Marketing, která působí v amerických městech jako jsou Chicago, Atlanta, Dallas a Los Angeles.

iHNed

Související články na IHNED.cz

Buffett se svým byznysem míří do Česka. Rozjede tu síť restaurací Dairy Queen

O jakou firmu obohatí nový správce Buffettův fond? Projděte si 9 tipů

Warren Buffett: Do evropských bank bych neinvestoval, nevidím k tomu příležitost


Váš názor
  • Noviny jsou jistota
    01.12.2011 16:13

    Není nic lepšího, když si lidé čtou a myslí to, co vy potřebujete....
    Berounskej
Aktuální komentáře
09.05.2026
9:48Víkendář: Růst mezd je vnímán jako odměna za lepší práci, růst cen jako nespravedlnost
08.05.2026
22:03Wall Street rozšiřuje AI sázku: Intel ožívá, Fluence Energy exploduje  
17:58Horská dráha s odměnou na konci roku
16:28Co se stane, když necháme AI dělat naši práci…
15:56FAO: Světové ceny potravin v dubnu třetí měsíc za sebou rostly
14:46Tržby Toyoty byly loni rekordní, zisk ale kvůli americkým clům klesl o 19,2 pct.
14:39JPMorgan: Proč slabá rally může akciím paradoxně pomoci  
12:23Perly týdne: Dobrá kombinace pro akcie a testování Fedu
10:37PODCAST Trhy & Bohatství: Jediná česká firma na londýnské burze. Martin Vohánka o budoucnosti dopravy a proměně Eurowag
9:22Tržby nad očekávání, zisk pod tlakem. MercadoLibre obětuje ziskovost ve prospěch expanze, akcionářům se to nelíbí
8:51Pražská burza zavřená. Svět sleduje Írán, Trumpa a britské volby  
6:15Gundlach: Na zlatu přijde lepší bod vstupu, sazby půjdou letos spíš nahoru než dolů
07.05.2026
22:01Divoké povýsledkové reakce v US  
17:18Příběh, v němž je S&P 500 na 16 000 bodech
15:50Ferguson: Nařčení, kterým Powell čelí, nejsou žádné detaily. Zůstává, aby se vše vyřešilo
14:31Vyšší inflace s ČNB nepohnula. Úroková sazba zůstává na 3,5 procenta
13:32Morgan Stanley: Zisky technologických firem přebíjí obavy z geopolitiky. Odhady pro rok 2026 rostou  
12:18Goldman Sachs: Americká ekonomika neuvěřitelně odolná, nesnažte se nyní časovat akciový trh
11:26Vlna optimismu v Evropě slábne, akciové trhy se konsolidují. Koruna před ČNB sílí  
11:12Čtvrtletní zisk Shellu kvůli vyšším cenám ropy a plynu vzrostl o 24 procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD