Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Apple: Meziroční růst tržeb o 3/4 přinesl silný zisk i výhled

Apple: Meziroční růst tržeb o 3/4 přinesl silný zisk i výhled

25.01.2012 8:24, aktualizováno: 25.1. 10:04
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Americká technologická společnost Apple zvýšila tržby v prvním čtvrtletí svého fiskálního roku meziročně o 73 procent na 46,33 miliardy dolarů a sebejistě předčila očekávání trhu na úrovni 38,99 mld. USD. To podpořilo i silný zisk, který ve čtvrtletí do prosince dosáhl 13,06 miliardy dolarů či 13,87 dolaru na akcii. Analytici očekávali jen 10,14 dolaru na akcii. Čistý zisk vzrostl meziročně o 118 procent, když ve fiskálním 1Q loni činil šest miliard dolarů a 6,43 dolaru za akcii. 

Po netypicky nevýrazných prodejích v předcházejícím čtvrtletí, tedy od července do září minulého roku, prodeje výrobků Apple v posledních třech měsících loňského roku opět dramaticky vzrostly. To ukázaly například i včerejší výsledky amerického operátora Verizon, do jehož hospodaření se projevil silný prodej dotovaných iPhonů, kterými chce získat nové dlouhodobé smluvně zavázané zákazníky. Apple uvedl, že během tohoto období prodal 37 milionů telefonů iPhone při očekávání prodejů u 30 milionů, tedy dvakrát víc, než v předcházejícím čtvrtletí a více než než dvakrát tolik ve srovnání se stejným čtvrtletím před rokem. iPadů firma prodala 15,43 milionu, prodeje iPodů meziročně klesly o 21 % na 15,4 milionu. Apple v 1Q dosáhl hrubé marže 44,7 procenta při očekávání 40,8 procenta.

IPhone se na čtvrtletních tržbách firmy podílel 53 procenty a poprvé tak zaujímal více než polovinu jejích výnosů. Čtvrtletní prodej iPhonů znamená, že Apple zřejmě získá zpět pozici největšího světového výrobce chytrých telefonů. Hlavní konkurenti Nokia a Samsung oznámili předběžně za čtvrté čtvrtletí loňského roku prodej zhruba 35 milionů svých telefonů.

Silný je i výhled společnosti pro její fiskální 2Q. V něm očekává zisk na akcii kolem 8,50 USD při dosavadním odhadu trhu 7,96 USD, tržby pak v rozsahu 32,5 miliardy dolarů při očekávání na trhu 31,87 miliardy dolarů.

Akcie Apple v prodlouženém obchodování vzrostly o 7,30 procenta nad 451 dolarů. Pokud takovýto růst Apple potvrdí v dnešním oficiálním obchodování, může se stát opět nejhodnotnější soukromou společností světa, o což se v poslední době přetahuje s ropným koncernem Exxon Mobil. Tržní hodnota Applu by se pohybovala kolem 420 miliard dolarů, zatímco Exxon na konci úterního obchodování měl celkovou kapitalizaci asi 418 miliard USD.

(Zdroj: Apple, Bloomberg, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.05.2026
17:16Obnovující se síla dolaru a ropný „UAE“ efekt
16:36Týdenní výhled: Nový šéf Fedu, podstřelená nabídka Uberu a z Nvidie se stává ETF na AI  
15:55Jak vydělat na krizi v Hormuzu desítky milionů? Švýcarský trader přitáhl pozornost globálního trhu
15:36J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Pozvánka na Valnou hromadu
15:35Babiš vyzval guvernéra ČNB Michla ke snížení úrokových sazeb
13:53Změní Warsh fungování americké centrální banky?
13:07Akcie Delivery Hero vystřelily nad nabídku Uberu, ve hře je i rozprodej aktiv  
12:05Opravdu nastal u paměťových čipů konec cykličnosti? Manažeři fondů vyzývají k opatrnosti
11:34Ropa pod stovkou pomáhá na úvod týdne vzhůru dluhopisům i akciím  
10:54Důvěra v českou ekonomiku v květnu znovu oslabila
9:33Tržby německého průmyslu poprvé za téměř tři roky vzrostly
9:01J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na Valnou hromadu
9:00Rozbřesk: Uvidíme brzy (ne)dohodu mezi USA a Íránem?
8:47Trhy dnes v úvodu zamíří vzhůru. Ropa zlevňuje a Nikkei nad 65 tisíci body  
6:07Spotify uklidnilo investory: silný výhled i nová strategie tlačí akcie vzhůru
24.05.2026
10:13Víkendář: Je těžké najít dlouhodobou brzdu akciového trhu
23.05.2026
10:08Víkendář: Podceňují akcie vývoj na ropě?
22.05.2026
22:00Dow Jones na nových maximech; S&P 500 rostl osmý týden v řadě  
17:15Spotřebitelská důvěra v USA klesla kvůli obavám z inflace na rekordní minimum
16:56Češi berou státní dluhopisy útokem. Vybralo se už přes 20 miliard

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board