Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Putin slibuje vyšší platy, penze, stipendia i levnější byty. V březnu potřetí na šest let?

Putin slibuje vyšší platy, penze, stipendia i levnější byty. V březnu potřetí na šest let?

13.02.2012 11:09
Autor: ČTK

Zdvojnásobení platů vysokoškolských pedagogů a lékařů, zvýšení stipendií, penzí a rodinných přídavků, jakož i dostupnější bydlení slíbil ruský premiér Vladimir Putin v dalším ze série svých "programových" článků, otištěném dnes na sedmi stranách v listu Komsomolskaja pravda. Putin se v prezidentských volbách 4. března uchází o třetí zvolení prezidentem, tentokráte s šestiletým mandátem.

"Lékař, učitel, profesor má ve své práci dostávat tolik, aby nehledal přivýdělky bokem," napsal Putin a ohlásil, že od 1. září zvýší platy pedagogům státních vysokých škol na úroveň průměrné mzdy v regionu. Do roku 2018 se tyto platy mají zdvojnásobit na "200 procent průměru". Analogicky mají ve stejném období stoupnout i platy lékařů a výzkumníků.

V rámci "budování spravedlnosti" má pokračovat i "nepřetržitý" růst penzí. Premiér také zdůraznil, že je rozhodně proti zvýšení věku pro odchod do důchodu.

Studentům slíbil zvýšit stipendia o 5000 rublů měsíčně (asi o 3200 Kč), manuálně pracujícím pak obrodit "dělnickou aristokracii", aby do roku 2020 čítala nejméně třetinu z kvalifikovaných pracovníků, tedy okolo deseti milionů lidí, a umělcům nové televizní kanály věnované vážné hudbě, divadlu, výtvarnému umění, architektuře, literatuře či historii.

V boji s demografickým poklesem Putin navrhl vyplácet rodinám s třemi a více dětmi "přídavek ve výši 7000 rublů měsíčně" (asi 4500 Kč). Do čtyř let mají také zmizet pořadníky na přijetí potomků do školek.

Putin připomněl, že nyní na nový byt o ploše 54 metrů čtverečních musejí Rusové ušetřit všechny příjmy za 4,5 roku, zatímco na sklonku komunismu v roce 1989 stačily průměrné příjmy za 2,5 roku. Tyto poměry míní kardinálně změnit a slibuje o pětinu snížit ceny bytů, místy i o 30 procent, aby k roku 2020 bylo nové bydlení dostupné pro 60 procent ruských rodin, namísto nynější čtvrtiny. Do roku 2030 hodlá bytový problém odstranit úplně.

S touto strategií Putin míní počet obyvatel země k roku 2050 zvýšit na 154 milionů; v opačném případě zemi hrozí, že se zmenší na 107 milionů Rusů.

Při předloňském sčítání lidu se statistici dopočítali necelých 143 milionů lidí, což znamenalo úbytek 2,3 milionu lidí za posledních osm let "Putinovy éry".

"Putin v předchozích článcích všemožně dokazoval, jak je liberální, moderní a pokrokový. Konečně však napsal čistě předvolební stať. Jen není jasné, z jakých zdrojů slibovaný 'zlatý déšť' opatří," komentoval návrhy politolog Nikolaj Troickij, podle kterého příjmy z ropy a plynu nové sliby nepokryjí. "Podplácení širokých lidových vrstev je Putinova oblíbená strategie," napsal nedávno hospodářský list Vedomosti k nové várce gest i pro movitější voliče.

Sám Putin se chlubí, že za poslední čtyři roky podíl sociálních výdajů stoupl z 21 na 27 procent hrubého domácího produktu. Loni v září dlouholetý ministr financí Alexej Kudrin přišel o křeslo poté, co protestoval proti přehnaným sociálním a vojenským výdajům.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.03.2026
6:01Bude AI nakonec nejvíce doléhat na profese s vyšší kvalifikací?
09.03.2026
17:35PODCAST Týdenní výhled: Ropa zdražuje, trhy začínají brát íránskou válku vážně  
17:09Sektorové valuační extrémy - průmyslová renesance, finanční úpadek
15:52Ropa může i po skokovém růstu ceny ještě dál výrazně zdražit
15:05ON-LINE: Ropa nad 100 dolary, Saúdská Arábie už snižuje produkci
15:03Yardeni zvýšil pravděpodobnost tržního kolapsu na 35 procent. Čeká nás turbulentní období  
14:45Zastropování důchodového věku bude stát stovky miliard. Výdaje vyskočí po roce 2030
12:36Trhy se smiřují s drahou ropou po delší dobu. Začátek týdne je výrazně červený  
10:56Optimismus mizí. Trhy naceňují dlouhou válku a stagflaci  
10:53Nezaměstnanost v únoru vzrostla na 5,2 procenta, přibylo volných míst
9:27Ceny ropy kvůli eskalaci války na Blízkém východě stouply nad 100 dolarů
8:56Rozbřesk: Ekonomické dopady íránského konfliktu přinášejí inflační šok a posilují dolar
8:54Írán má nového vůdce. Nahoru vystřelila ropa i evropský plyn, futures hluboko v červeném  
6:09Akciová rotace do staré ekonomiky a k „reálným lidem“
08.03.2026
10:12Víkendář: Je to jen začátek…
07.03.2026
15:28BNP Paribas a Morgan Stanley uvádí zelený dluhopis proti tání ledovců
10:08Víkendář: Umělá superinteligence je tu
06.03.2026
22:02Wall Street pod tlakem: drahá ropa a slabá data z trhu práce srážejí indexy  
18:37Není rotace jako rotace
16:22Pale Fire Financing a.s.: Oznámení o deváté výplatě úrokového výnosu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y
15:00USA - Prodeje starších domů