Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecko i Portugalsko ve 4Q prohloubily recesi ekonomiky. Není ale -7 % jako -2,7 %

Řecko i Portugalsko ve 4Q prohloubily recesi ekonomiky. Není ale -7 % jako -2,7 %

14.02.2012 13:17
Autor: Redakce, Patria.cz

Řecká ekonomika zrychlila ve čtvrtém čtvrtletí roku 2011 meziroční propad na 7 procent z 5 % ve třetím čtvrtletí, zveřejnil dnes předběžná sezónně neupravená data řecký statistický úřad. Řecko tak loni zažívalo hlubokou recesi a to již čtvrtý rok za sebou. Hrubý domácí produkt od konce roku 2008 klesal každé čtvrtletí s výjimkou prvního čtvrtletí roku 2010. V loňském roce zažila země nejhlubší propad v prvních třech měsících, kdy HDP klesl o 8 procent.

Celoroční údaj úřad neuvedl. OECD loni v listopadu předpověděla, že řecká ekonomika se za rok 2011 propadne o 6,1 procenta a letos bude pokračovat v poklesu tempem tří procent. Ke slabému růstu by se mělo Řecko podle OECD vrátit nejdříve v roce 2013.

Ekonomika Portugalska, které je označováno jako „první na ráně“ po Řecku, loni klesla meziročně o 1,5 procenta, vyplývá z rychlého odhadu tamního statistického úřadu. V samotném čtvrtém čtvrtletí se nicméně portugalská ekonomika meziročně propadla o 2,7 procenta.

Celoroční pokles ekonomiky byl nicméně o něco mírnější, než předpokládala vládní prognóza. Ta počítala s propadem o 1,6 procenta. V roce 2010 portugalská ekonomika stoupla o 1,4 procenta. V letošním roce čeká vláda zhruba 3% pokles kvůli negativním důsledkům úsporných opatření.

Portugalsko se loni v dubnu stalo po Řecku a Irsku třetí zemí eurozóny, která musela kvůli dluhové krizi požádat o zahraniční finanční pomoc. Země se dohodla s EU a MMF na záchranné půjčce v objemu 78 miliard eur (zhruba dva biliony Kč).

Portugalsko již zvýšilo daně, omezilo rozpočtové výdaje a snížilo mzdy, aby splnilo přísné fiskální podmínky stanovené touto dohodou. Tyto kroky mají negativní vliv na spotřebu i investice. Řada z nich nicméně vstoupila v platnost až od ledna, takže se jejich dopad v údajích o hospodářském vývoji plně projeví teprve později, v letošních datech.

Řecko se ještě nevymanilo z globální recese let 2008-09 a už počátkem roku 2010 jej zasáhla těžká dluhová krize. Pod jejím tlakem a později v rámci dohody s mezinárodními věřiteli musela vláda postupně seškrtávat výdaje a zvyšovat daně, což vedlo k prohlubování ekonomického propadu. V neděli řecký parlament schválil další úspory a reformy, které jsou podmínkou pro to, aby země mohla dostat druhý úvěrový balík v sumě 130 miliard eur (3,3 bilionu Kč). Také Portugalsko je v rámci finanční pomoci od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu pod kuratelou obou institucí a zavádí pro výkon ekonomiky bolestivá úsporná opatření.

(Zdroj: čtk, Bloomberg, AP)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.01.2026
16:17Goldman Sachs: Investice do AI se ve vztahu k růstu ekonomiky hodně přeceňují
9:34Víkendář: Směrem k digitálnímu euru
09.01.2026
22:00Smíšená data z trhu práce nezabránila S&P 500 v růstu na nová maxima  
18:09Rozhoduje hotovost
16:36Traders Talk: Netflix u ročních minim, ČEZ zůstává stálicí a IPO Czechoslovak Group
15:35Trh práce v prosinci zůstal v zajetých kolejích, Fed může snižovat, a to finančním trhům stačí
14:53KKCG Real Estate Financing a.s. - Oznámení o manažerských transakcích
14:35Akcie Rolls-Royce stanovují nová maxima každý den roku 2026. Co stojí za jejich růstem?
13:02Perly týdne: Směrem k silnějšímu růstu bez nižších sazeb?
11:40Den D pro Trumpova cla? Nejvyšší soud dnes možná rozhodne
10:58Míra nezaměstnanosti v prosinci podle očekávání vzrostla na 4,8 %
10:38Výsledková sezóna Česko: Kalendář pro 4. čtvrtletí 2026
10:37Výsledková sezóna v Evropě: Kalendář pro 4. čtvrtletí 2026
10:36Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 4. čtvrtletí 2025
10:10CSG by mohla oznámit IPO už příští týden. Strnad cílí na valuaci 30 miliard eur
10:03Rio Tinto opět jedná o převzetí Glencore. Vznikl by největší těžař světa
9:08Zahraniční obchod Německa slábne. Automobilky zrychlují, energetika brzdí
8:58Rozbřesk: Obchodní schodek USA se zázračně snižuje, což zvyšuje odhady HDP
8:47IPO CSG v Amsterdamu může přijít už příští týden, akciemi i dluhopisy může zahýbat rozhodnutí Nejvyššího soudu USA o clech  
6:07Nejvýnosnější sázka trhu pokračuje, ale varování přibývá  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data