Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Írán prý zastavil prodej ropy britským a francouzským podnikům

Írán prý zastavil prodej ropy britským a francouzským podnikům

20.02.2012 8:45, aktualizováno: 20.2. 9:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Cena severomořské ropy Brent se dnes vyšplhala na osmiměsíční maximum poté, co íránské ministerstvo ropného průmyslu o víkendu ohlásilo zastavení prodeje ropy britským a francouzským firmám. K růstu přispěly také naděje na dosažení dohody o nové pomoci Řecku a rozhodnutí čínské centrální banky uvolnit politiku.

Cena ropy Brent stoupla ráno o více než dolar na 120,6 dolaru za barel a nadále obchoduje nad 120 USD/b. . V nočním obchodování se ale vyšplhala až na 121,15 dolaru, nejvyšší úroveň od poloviny loňského června. Americká lehká ropa WTI zdražila o téměř 1,5 dolaru na 104,73 dolaru a nadále obchoduje nad 104,5 USD/b.

Írán zastavil prodej ropy britským a francouzským podnikům. Sdělil to dnes mluvčí ministerstva ropného průmyslu. Ve středu Íránci ohlásili zastavení vývozu do šesti zemí EU, ale ministerstvo to pak dementovalo. Británie v šestici zemí nebyla.

"Prodej ropy britským a francouzským podnikům byl ukončen. Budeme ropu prodávat novým zákazníkům," sdělil mluvčí ministerstva Alí Rezá Nikzad. Ve středu o zastavení vývozu informovala íránská televize a hovořila o Francii, Španělsku, Itálii, Řecku, Portugalsku a Nizozemsku. Trh na zprávu okamžitě reagoval zvýšením ceny suroviny o dva dolary za barel. Ministerstvo ropného průmyslu pak vydalo dementi s tím, že jako první takovou zprávu přinese v každém případě jedině vedení země.

EU v rámci konfliktu kolem íránského jaderného programu v lednu rozhodla o embargu na íránskou ropu s platností od 1. července. Teherán v minulých týdnech pohrozil, že termín nemusí dodržet a že může export zastavit dříve. EU počítala s tím, že doběhnou už uzavřené dodávky.

K největším evropským odběratelům íránské ropy patří Itálie, Řecko a Španělsko. Lednová dohoda o zastavení odběru íránské ropy záměrně poskytla půlroční odklad, aby tyto státy měly dostatek času najít alternativní zdroje.

EU dosud odebírala pětinu z íránského ropného exportu, který tvoří zásadní část příjmu íránské vlády. Ministr ropného průmyslu Rostam Kásemí ale prohlásil, že zastavení dovozu do států EU Írán nijak nepoškodí.

Největší odběratelské firmy dle agentury Reuters stejně už začaly dovoz omezovat s předstihem. Loni Írán do EU a do Turecka vyvážel denně 700.000 barelů, do začátku letošního roku pak odběr klesl na 650.000 barelů.

Nákup íránské ropy zcela zastavil francouzský energetický koncern Total a britsko-nizozemský Royal Dutch Shell odběr už zásadně omezil. Dle Reuters byl loni mezi zákazníky řazenými k evropským největším, odběratelem turecký Tupras. Denně dovážel 200.000 barelů, Total a Shell pak po 100.000, řecký Hellenic 80.000 a španělská Cepsa 70.000 barelů. Dle analytické zprávy Goldman Sachs to má být právě Tupras z evropských ropných firem, kdo nebude svázán ropným embargem EU a bude tak moci komoditu odebírat dále.



Z celosvětového pohledu odebírá nejvíc íránské ropy Čína - v roce 2010 nakoupila pětinu íránského vývozu. Japonsko téhož roku koupilo 17 a Indie 16 procent íránského exportu, Itálie pak desetinu.

(Zdroj: čtk, Bloomberg, Goldman Sachs)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.02.2026
22:01Americké akciové indexy zavírají v zelených číslech  
17:09PODCAST Týdenní výhled: Výprodej kovů, Trumpův nominant do čela Fedu i výsledky big techu  
16:32Bydlení koncem roku přestalo zdražovat, mezičtvrtletně se ceny neměnily
16:30Nečekaně silný příliv objednávek pro americký průmysl vytáhl ISM do pozitivního pásma  
16:15Nedůvěra v dolar a opak u akcií?
14:58EU zvažuje v rámci nových sankcí zákaz dovozu mědi a platiny z Ruska
14:24Rozpočet byl v lednu v přebytku přes 32 miliard, výdaje omezilo provizorium
13:23SpaceX a xAI údajně jednají o fúzi. Musk chce spojit rakety a umělou inteligenci
13:19Walt Disney vykázal rekordní tržby ze zábavních parků a výletních plaveb
12:03Drahé kovy dál padají, trhy se však už snaží hledat lokální dno  
11:15Bitcoin se ráno dostal na desetiměsíční minimum
10:34Dominik Rusinko: Český průmysl i v novém roce přešlapuje na místě
10:08Nvidia zchladila megainvestici do OpenAI a opět vyvolala debatu o cirkulárních dohodách
8:48Trhy v červených číslech, komodity ve výprodeji. Investoři sledují Fed i Nvidii  
8:46Rozbřesk: Startuje klíčový týden pro české sazby, čeká nás lednová inflace a zasedání ČNB
6:08Marcus: Mění se sentiment vůči umělé inteligenci, velké technologie dělají všechny v podstatě to samé
01.02.2026
6:09Víkendář: Lidé nejsou placeni za své vzdělání, ale za odborné znalosti. Promluví do toho AI?
31.01.2026
6:02Víkendář: Jak jsou na tom nyní americké a čínské modely ve využívání umělé inteligence?
30.01.2026
22:04Výprodej bez úkrytu: ztrácejí akcie i drahé kovy  
17:33Zlevňující drahý dolar

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Nově otevřená prac. místa