Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kalousek: Vyšší daně pro bohaté mají státu vynést až 5 mld. Kč

Kalousek: Vyšší daně pro bohaté mají státu vynést až 5 mld. Kč

19.3.2012 8:50, aktualizováno: 19.3. 9:15
Autor: ČTK

Aktualizováno

Ministr financí Miroslav Kalousek chce vyšším zdaněním movitých lidí získat ročně navíc do státního rozpočtu čtyři až pět miliard korun. Daňové 30procentní sazbě mají podléhat příjmy nad strop sociálního pojistného, tedy zhruba nad 100.000 korun měsíčně. Na firemních daních se nic měnit nemá, řekl ministr Kalousek v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Maximální vyměřovací základ pro pojistné na sociálním pojištění se letos snížil zhruba na 1,2 milionu korun za rok, tedy na 48násobek průměrné mzdy. Pokud v roce úhrn vyměřovacích základů převýší strop, neplatí v tomto roce zaměstnanec ani jeho zaměstnavatel pojistné z částky, která přesahuje maximální základ. Daň z příjmu fyzických osob nyní činí 15 procent, v rámci daňové reformy se má od roku 2015 zvýšit na 19 procent.

Nové zdanění vyšších příjmů má být součástí dalšího kola vládních reforem. Další změnou má být pravděpodobné zvýšení sazeb daně z přidané hodnoty o procentní bod na 21 a 15 procent. Do rozpočtů má podle Kalouska navíc ročně přinést 16 až 18 miliard korun. Podle místopředsedy ČSSD Michala Haška to ale nepříznivě zasáhne určité skupiny obyvatel. Kalousek původně navrhoval sjednocení sazeb.

Další novinkou v oblasti DPH má být snížení limitu obratu pro registraci plátců daně ze současného milionu na 750.000 korun. Firmy, které mají nížší obrat, daň platit nemusí.

Snížení limitu pro povinné placení DPH Kalousek spojuje s otázkou snížení výdajových paušálů živnostníků. "Jestliže budou méně valorizovány důchody, jestliže bude zvyšována DPH, tak je neospravedlnitelné, aby tu na druhou stranu byla určitá část daňových poplatníků, která v podstatě nemusí platit daň z příjmu fyzických osob," dodal Kalousek.

Výdajové paušály využívají osoby samostatně výdělečně činné k výpočtu daní a jejich výše se liší podle profese. V současné době si obecně nejvíce mohou odečíst řemeslníci a zemědělci, a to 80 procent. Omezení paušálů chce ministr financí přizpůsobit podmínkám jednotlivých profesí. Živnostníci při odpočtu paušálu nemusí vést účetnictví, stačí jim evidence příjmů.

Ministr financí také řekl, že nepočítá se zavedením registračních pokladen, protože by si vyžádala pro podnikatele náklady kolem deseti miliard korun. "Nenašel jsem ani jednu seriózní studii, která by potvrdila souvislost mezi zavedením registračních pokladen a lepším výběrem DPH," uvedl ministr.

Toto opatření by naopak uvítaly odbory. "Zavedení registračních pokladen a zpřesnění zákona o dani z přidané hodnoty by státu mohlo ročně přinést až 15 miliard korun," řekl v diskusi makroekonom Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Ungermann. Proti nejsou ani zaměstnavatelé, ačkoli jejich odhad přínosu registračních pokladen činí šest až sedm miliard, sdělil viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Pavel Juříček.

Odbory chtějí o zavedení registračních pokladen jednat příští týden na tripartitě. Případná návrh na zavedení pokladen podpoří sociální demokracie, uvedl místopředseda ČSSD Michal Hašek.

V roce 2013 bude podle MF kvůli dodržení schválených schodků rozpočtu nutno ušetřit proti současným návrhům 42,4 miliardy a v roce 2014 již 84,4 miliardy korun. Pro rok 2013 počítá MF se schodkem rozpočtu 100 miliard a v roce 2014 s deficitem 70 miliard .

V letošním roce by se kvůli udržení schodku 105 miliard korun, měly zmrazit výdaje za necelých 24 miliard korun. Problematické je ovšem vázání 4,5 miliardy korun v rozpočtové kapitole ministerstva školství, které se nelíbí Věcem veřejným (VV) a jejich ministrovi Josefu Dobešovi.

"Pokud se nedohodneme na věrohodných krocích ke konsolidaci rozpočtu, pro TOP 09 už neexistuje žádný další důvod, proč zůstat ve vládě," řekl pak Kalousek.


Váš názor
 • Můj děda měl 5 krav
  19.3.2012 13:44

  dvě nedojili vůbec nic. Ta třetí dojila denně 5 litrů mléka a ta čtvrtá dojila denně 10 litrů mléka, pátá dojila 12 litrů mléka. Co udělal děda ? první dvě odvezl na jatky a maso prodal. žrádlo rozdělil těm zbývajícím třem. Výsledek byl ten, že třetí dojila 7 litrů, čtvrtá 12 litrů a pátá 15 litrů. Celkem 34 litrů mléka. Co udělá česká politická scéna ? čtvrté a páté krávě sebere 65 % krmiva a rozdělí ho těm prvním dvěma. Výsledek : první dvě nebudou dojit stejně nic(nikdy nic nedojili) do nadbytečného žrádla si lehnou a vytvoří z něho hnůj. Třetí bude dojit 5 litrů a čtvrtá s pátou budou dojit taky 5 litrů. Celkem 15 litrů. A taky můj děda říkal : jó blbce holt hospodařit nenaučíš
  oradapoisson
  • Re: Můj děda měl 5 krav
   19.3.2012 13:54

   Problém je ten, že ty dvě krávy bohužel nemůžeš odvézt na jatka. Jinak je to pravda.
   tk69
   •  
    19.3.2012 14:03

    zlata pravda...krasna pravda...ale muzes..muzes je odvezt za urcitych predpokladu ale jen s mensi ztratou ...ne s takovou jaka bude nasledovat pri uskutecneni techto kroku...vsech opravdu si ten magor mysli ze vyrazi penize tam kde nejsou ...ze smeru kam se ted diva ??? vydoluje maximalne hovno... a nakonec se to proti nim obrati v kompletni sile..
    OPTIMISTA
  • Re: Můj děda měl ho..o
   19.3.2012 13:52

   a já to ho..o zrestituoval.
   lime
   • ano
    19.3.2012 14:02

    bohužel, přesně tak. to ho-no zrestitoval i těch pět krav před smrtí taky.Už leta nic nedojí. Nesmím je ale odvézt na jatky neb matky země mi to zakázali, musím je krmit denně třikrát a teď mi přišlo nařízení, že musím každé zvlášť postavit novou maštal s koupelnou a wc. Jinak dostanu pokutu v milionech. Čističku už jsem jim postavil. denně mi tam chodí kontola z ministerstva a fú, jestli přece aspoň litr mléka nevypadne. Už jsem to vzdal. teď budu platit daň z toho co vys-rou a vych-ijou. Prý je to nejlepší hnojivo na světě. Musím si na to půjčit.
    oradapoisson
 •  
  19.3.2012 9:08

  J tu cenzura jako v ČT.
  juniper
  • TOP: TUNELOVÁNÍ OKRÁDÁNÍ PHISHING ... NOVADOBA LIDOVKA: TANCUJ TANCUJ VOBČANE
   19.3.2012 11:01

   TOP: TUNELOVÁNÍ OKRÁDÁNÍ PHISHING ... NOVADOBA LIDOVKA: TANCUJ TANCUJ VOBČANE http://www.youtube.com/watch?v=IkcpwrK2Z28 http://www.youtube.com/watch?v=Zk8wOKHQAbo
   king
  • KRAĎOUSEK CHCE ZAS ZVYŠOVAT DANĚ BOHATÝM A ROZPOUT/ÁV/AT INFLACI, KTEROU ZAPLATÍ BLBATÍ!
   19.3.2012 9:48

   KRAĎOUSEK CHCE ZAS ZVYŠOVAT DANĚ BOHATÝM A ROZPOUT/ÁV/AT INFLACI, KTEROU ZAPLATÍ BLBATÍ! http://ateo.cz/i/5776/ http://ateo.cz/i/5902/ http://ateo.cz/i/5629/ V DOBĚ DEPRESE JE TŘEBA NAOPAK DANĚ SNIŽOVAT! A/Ť PLATÍ BLBATÍ!
   king
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data