Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Burza SecondMarket přichází o trhák v podobě akcií Facebooku. Má „druhý trh“ ještě šanci překvapit?

Burza SecondMarket přichází o trhák v podobě akcií Facebooku. Má „druhý trh“ ještě šanci překvapit?

03.04.2012 13:31
Autor: Redakce, Patria.cz

Jedna z posledních aukcí akcií Facebooku na privátním trhu pro soukromé investory SecondMarket vynesla ocenění titulu na nejvyšší úroveň v historii. Cena akcií Facebooku se v páteční aukci ustálila na 44,10 dolaru, což hodnotu celé společnosti směřuje do rozmezí 103 až 110 miliard dolarů. Původně se sice spekulovalo, že páteční aukce bude poslední možností, jak získat akcie společnosti Facebook před primárním úpisem akcií, který by mohl proběhnout již v průběhu příštího měsíce. Zdroje agentury Bloomberg však anonymně tvrdí, že poslední aukce probíhá až dnes.

Pro SecondMarket, který nabízí investorům možnost obchodování s akciemi dosud neuvedenými na veřejné burzy, je každopádně konec aukcí s akciemi Facebooku špatnou zprávou. Firma oznámila, že v „post-Facebookové“ éře propustí desetinu z celkových zhruba 150 zaměstnanců. Aukce Facebooku totiž podle prohlášení firmy pro SecondMarket znamenaly v celkovém součtu takový objem práce, že se nyní ve společnosti vyskytují pracovní pozice, jichž nebude pro její další fungování třeba.

Bez akcií Facebooku je nyní SecondMarket odkázán na další technologické akcie jako Twitter, Foursquare, a Dropbox. Sám ředitel strategie firmy Jeremy Smith však v rozhovoru pro Bloomberg TV přiznal, že tyto společnosti jsou „prostě příliš malé“. Firma se však nevzdává a hledá svou budoucnost jinde. V současnosti například spouští pilotní program, který by měl umožnit manažerům fondům získat kapitál na alternativní investice, jako například do vína či diamantů.

Dalším novým směrem podnikání tohoto privátního kapitálového trhu mají být obchody s menšími komunitními bankami (kampeličkami). Společnost SecondMarket hodlá zaplnit mezeru na trhu, kterou představují akcie těchto drobnějších bank, u nichž na „normálních“ burzách chybí likvidita. V současnosti se již pilotní provoz rozbíhá. SecondMarket již oslovil 4 až 6 bank.

(Zdroj: BusinessWeek, Bloomberg, WSJ, MediaFax)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu
11:51RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování Per rollam valné hromady společnosti
10:56Růstová nálada ochladla. Jednání s Íránem se odkládají, USA útočí na ASML a dluhopisy tíží politika  
10:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
10:08Eisman: Pozornost se může přesouvat k AI firmám, které nemusí navyšovat kapitál pro své investice
9:33J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na konferenci pro investory
9:27Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
9:15WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
8:24SpaceX chystá miliardový dluh, USA a Írán odpočítávají dohodu a Amerika dnes "nejede"  
5:54Trh je rozdělený mezi Fed a ropu. Krátké výnosy rostou, dlouhé klesají  
18.06.2026
22:00Akcie na Wall Street poslední obchodní den v tomto týdnu pořádně zabraly  
17:20Zajímavá předpověď nejdůležitější ceny na globálních trzích a jeden návrat ke starému novému normálu
16:26Jan Bureš: ČNB zvyšuje sazby, může však jít o „první a poslední krok“
16:14Akcie poradenské firmy Accenture padají o 17 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y