Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MMF: Ekonomické vyhlídky se zlepšují, rizika však přetrvávají

MMF: Ekonomické vyhlídky se zlepšují, rizika však přetrvávají

13.04.2012 9:24
Autor: ČTK

Vyhlídky světové ekonomiky se v poslední době zlepšily, přetrvávají však velká rizika. Největší hrozbu představují dluhové problémy v Evropě. Uvedla to dnes šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová. Upozornila, že MMF bude potřebovat další peníze, aby mohl ekonomiku podporovat. Potřebná částka by však mohla být nižší, než se donedávna předpokládalo.

"Vidíme určité zlepšení ekonomického klimatu, rizika zůstávají vysoká a situace křehká," řekla.

Lagardeová vyzvala k dalším krokům na podporu hospodářského oživení. Politici by podle ní měli využít současné situace k vybudování dlouhodobých základů pro hospodářský růst a stabilitu.

Podle Lagardeové je rovněž zapotřebí omezit hrozby související s dluhovými problémy v Evropě. "MMF může pomoci. Abychom však byli co nejefektivnější, potřebujeme zvýšit své zdroje," řekla šéfka MMF. "Největším rizikem je, že se dluhové a finanční napětí v Evropě vrátí s obnovenou silou," upozornila.

MMF v lednu odhadl, že bude potřebovat dalších 500 miliard dolarů (9,4 bilionu Kč) na poskytování půjček a 100 miliard dolarů na vytvoření ochranné bariéry proti rizikům plynoucím z dluhové krize v eurozóně. "Tyto potřeby by nyní nemusely být tak velké, jak jsme dříve v tomto roce odhadovali," řekla dnes Lagardeová.

Jednání o navýšení finančních prostředků fondu by měla dominovat zasedání členských zemí MMF, které se uskuteční příští týden. Spojené státy, které jsou největším akcionářem MMF, již dříve uvedly, že na zvýšení prostředků fondu nehodlají přispět. Podobný postoj vyjádřily i další mimoevropské země, upozornila agentura AP.

Rozvíjející se ekonomiky podle agentury Reuters podmiňují své příspěvky větším pokrokem Evropy při řešení dluhové krize. Lagardeová dnes upozornila, že politické kroky v Evropě již pomohly obnovit stabilitu na finančních trzích.

Zájem o poskytnutí nových finančních prostředků pro MMF podle Lagardeové vyjádřily Polsko, Norsko, Švédsko, Japonsko a Mexiko. "Jsem povzbuzena, protože mnoho členů říká, že chce být přitom, až přijde na vybírání více prostředků pro fond," uvedla. "Některé země již zvedly svou ruku," dodala.



Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.05.2026
15:05Mag7 jednou skončí, její relevance ale nyní zase roste
13:36ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:08Týdenní výhled: Trump míří do Číny, výsledková sezóna je nejsilnější za pět let  
12:09Dluhopisy a zlato lehce zklamaly zprávy o Íránu, akcie začínají týden smíšeně  
11:59Netflix sází na reklamu: aktivní divák s levnějším tarifem začíná firmě vydělávat více než prémiový předplatitel
10:25Maloobchodní tržby zrychlily růst na 4,9 procenta, růst tržeb ve službách mírně zpomalil
10:22BYD zlepšuje výhled: domácí trh překvapuje a zahraniční expanze nabírá na síle
9:27Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu společnosti
8:54Rozbřesk: Proč guvernér Michl odmítá přepnout na „jestřábí“ režim?
8:44Trump nespokojen s návrhem Íránu, inflace v Číně překvapila růstem, evropské futures jsou smíšené  
5:58Evropské akcie mají za sebou silný kvartál. O to těžší je ale čeká zkouška v těch příštích  
10.05.2026
9:53Víkendář: Když lidé žijí s dobrým počasím 20 let, hurikán je pro ně pak mnohem znepokojivější, než když jsou na bouře zvyklí
09.05.2026
9:48Víkendář: Růst mezd je vnímán jako odměna za lepší práci, růst cen jako nespravedlnost
08.05.2026
22:03Wall Street rozšiřuje AI sázku: Intel ožívá, Fluence Energy exploduje  
17:58Horská dráha s odměnou na konci roku
16:28Co se stane, když necháme AI dělat naši práci…
15:56FAO: Světové ceny potravin v dubnu třetí měsíc za sebou rostly
14:46Tržby Toyoty byly loni rekordní, zisk ale kvůli americkým clům klesl o 19,2 pct.
14:39JPMorgan: Proč slabá rally může akciím paradoxně pomoci  
12:23Perly týdne: Dobrá kombinace pro akcie a testování Fedu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y