Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Španělská aukce – nenaplněný cíl objemu a dvojnásobné výnosy. Nizozemsko navzdory pádu vlády prodalo úspěšně

    Španělská aukce – nenaplněný cíl objemu a dvojnásobné výnosy. Nizozemsko navzdory pádu vlády prodalo úspěšně

    24.04.2012 12:33, aktualizováno: 24.4. 14:17
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Aktualizováno

    Španělská vláda dnes opět testovala trh, tentokrát aukcí pokladničních poukázek. Těch prodala za 1,9 miliardy eur a nedosáhla tak na maximální stanovený cíl pro aukci (2 mld. EUR), navzdory jeho předchozímu snížení. Výnos u obou splatností přitom výrazně vzrostl, téměř na dvojnásobek hodnot z předchozích aukcí.

    Madrid prodal 3měsíční poukázky za 0,72 miliardy eur při průměrném výnosu 0,634 procenta, tedy výrazně nad výnosem 0,381 % v aukci konané 27. března. Poměr poptávaného objemu k upsanému nicméně vzrostl na 7,6 z 3,5násobku. O něco hůře dopadla aukce 6měsíčních poukázek, jichž se prodalo za 1,21 mld. EUR. Půlroční výnos vyskočil téměř na dvojnásobek, na 1,58 procenta z březnových 0,836 %, a bid to cover se snížil na 3,3 z 5,6 v předchozí aukci.

    Španělské ministerstvo financí již před uskutečněním aukce reagovalo na nervozitu na trzích snížením horní hranice cíle na 2 miliardy eur z 3 miliard eur v poslední aukci 17. dubna a zhruba 6 miliard eur v obdobné aukci před rokem. Pozitivní dopady operací Evropské centrální banky, která bankám levně půjčila ve dvou kolech tzv. LTRO více než bilion eur, tak evidentně vyprchávají.

    "Vzestup výnosů je pro Španělsko rozhodně špatnou zprávou. Zemi hrozí dvojí pohroma v podobě slabé ekonomiky a tvrdých úspor a vládnou pochybnosti, zda bude schopna splnit svůj optimistický cíl snížení rozpočtového deficitu," řekl agentuře Reuters analytik konzultační firmy 4cast Jo Tomkins.

    Španělský 10letý výnos se po dnešní aukci pohybuje mírně pod 6procentní hranicí, na níž se nacházel v pondělním obchodování. Náklady na financování země tak nejsou daleko od 7procentní hranice, jejíž překročení spustilo události vedoucí k žádosti o mezinárodní pomoc ze strany Řecka, Irska i Portugalska.

    Španělsko si k 19. dubnu zajistilo již polovinu střednědobého a dlouhodobého financování pro letošní rok. Tamní vláda tento měsíc musí splatit podle údajů ministerstva financí celkem 11,9 mld. EUR, v červenci pak 12,7 mld. EUR a v říjnu následně 20,2 miliardy eur.

    Španělsko minulý čtvrtek upisovalo dvou- a desetileté dluhopisy a podařilo se prodat celkem papíry za 2,54 mld. EUR, tedy dokonce lehce nad horní hranicí plánovaného objemu. U dvouletých dluhopisů byl převis poptávky 3,3násobný a průměrný výnos dosáhl 3,46 %, mírně pod 3,5 % v předchozí aukci. U desetiletých dluhopisů byla poptávka 2,42krát vyšší než nabídka a výnos v průměru činil 5,74 %, byl tedy výš než v předchozí aukci. Výnosy v aukcích byly nicméně nižší v porovnání se sekundárním trhem.

    Itálie dnes prodala 2leté dluhopisy a získala 3,44 miliardy eur, což bylo těsně u horního limitu 3,5 miliardy eur. Výnos nového dluhopisu ale vzrostl na 3,36 procenta ze 2,35 procenta v březnové aukci. Itálie zatím z prodeje dluhopisů získala 38 procent letošního plánu, který počítá s příjmem 215 miliard eur. Výnos desetiletých italských dluhopisů dnes mírně klesl na 5,72 procenta, jeho přirážka k výnosu německých dluhopisů však vzrostla už nad čtyři procentní body z březnové úrovně 2,8 procentního bodu. Investoři se u Itálie obávají jejího vysokého státního dluhu, který je v EU druhý nejvyšší v poměru k výkonu ekonomiky. Země má také stejné problémy s klesající ekonomikou a úspornými opatřeními jako Španělsko.

    Navzdory svému včerejšímu pádu kvůli neshodám o rozpočtových škrtech dnes úspěšně prodala dluhopisy v aukci nizozemská vláda, která upsala objem 2 miliardy eur, tedy splnila cíl v rozmezí 1,5 až 2,5 mld. EUR. Výnos u splatnosti v roce 2037 dosáhl 2,782 procenta a byl tak jen mírně výše nad 2,773 %, kde se dluhopis obchodoval v pondělí. U splatnosti 2014 pak výnos dosáhl 0,523 %, zatímco v pondělí se na sekundárním trhu obchodoval za 0,664 %. Za daných okolností je to dobrý výsledek. Včera to vypadalo špatně, ale tohle dokázali prodat během pár minut," řekl dluhopisový dealer v Amsterdamu, který si nepřál být jmenován. "Dobrým znamením je obzvlášť prodej dluhopisů s dlouhou splatností za 1 miliardu eur," dodal.

    Na primárním trhu dnes proběhla také aukce maďarského dluhu, tentokrát krátkodobého. Maďarsko prodalo 3měsíční pokladniční poukázky za 50 mld. HUF při poptávce 84,7 mld. HUF, přičemž výnos nepatrně vzrostl na 7,29 % ze 7,28 % v aukci dne 17. dubna.

    (Zdroj: Bloomberg, AP, ČTK)


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    25.08.2026
    22:01Americké trhy dnes mírně posilují  
    16:55AI jako technologicko-ekonomický bonus, nebo uchovatel trendu?
    16:35Čínské značky mohou do deseti let v Evropě vyrábět 1,5 milionu aut ročně
    14:42Akcie Nvidie zlevnily. Nižší násobek budoucích zisků ale nemusí znamenat podhodnocení
    12:20Investoři reagují na dopady klimatických extrémů. V centru pozornosti je chlazení, zemědělství nebo i maloobchod  
    11:22Dluhopisy v klidu, ropa níž. Akcie se dopoledne opatrně zvedají  
    10:58Podnikatelská nálada v Německu se v srpnu opět zlepšila, uvedl institut Ifo
    10:35Cena bitcoinu poprvé od května překonala 80 000 dolarů
    10:28Goldman Sachs: Jediní, kdo na AI zatím vydělávají, jsou polovodiče
    9:02Rozbřesk: Napětí na americkém dluhopisovém trhu roste. Podaří se Trumpovi zkrotit výnosy?
    8:47USA oznámily sankce proti Íránu, bitcoin už nad 80 tisíci dolary  
    24.08.2026
    22:03Wall Street zahájila týden opatrně: Investoři vyhlížejí výsledky Nvidia  
    17:20Dluhy, akcie a umělá inteligence
    16:56Vláda: Peníze z EU by v ČR po roce 2028 měly směřovat na dopravu či energetiku
    16:33FT: Místo nejvyspělejšího modelu Anthropiku firmy preferují levnější nástroje
    15:55PODCAST Týdenní výhled: USA bojují s růstem dluhopisových výnosů, Nvidia zveřejní výsledky  
    15:53Tuzemští spotřebitelé ztrácejí optimismus
    13:16CSG dodá mostní automobily za více než miliardu korun do Evropy nebo Asie
    12:17Týden začíná pro akcie smíšeně, zatímco ropa i výnosy klesly  
    10:33Trump v červnu uskutečnil přes tisíc obchodů s akciemi. Mezi nákupy byly Palantir, Berkshire Hathaway, Visa či Mastercard

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    14:30USA - HDP, q/q a
    14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
    14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m