Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Moody’s zhoršila rating rakouských a německých bank, Erste o dva stupně. Důvodem část jádrových trhů a krize eurozóny

Moody’s zhoršila rating rakouských a německých bank, Erste o dva stupně. Důvodem část jádrových trhů a krize eurozóny

6.6.2012 8:27, aktualizováno: 6.6. 10:58
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Rakouské bankovní skupiny Erste Group, UniCredit Bank Austria a Raiffeisen Bank stihlo snížení ratingu od Moody’s spolu s částí německých bank kvůli negativním podmínkám na části jádrových trhů bank v regionu střední a východní Evropy a možnému dalšímu šoku z eurozóny. Návazně na snížen ratingu bank došlo i na revizi ratingu jimi emitovaného krytého dluhu. Akcie Erste v úvodu obchodování v Praze ztrácely 1,7 % na 362 Kč/akcie, aktuálně posilují o 0,3 % na 370 korun za akcii.

Rakouská největší bankovní skupina Erste obdržela o dva stupně horší hodnocení dlouhodobých závazků „A3“ ze současného „A1“, výhled je negativní. Raiffeisen je snížena na „A2“ s výhledem stabilním.

„Zhoršení ratingu odráží nestabilitu podmínek na části jádrových trhů ve východní Evropě. Ty z bank, které disponují omezenými kapitálovými polštáři k absorpci ztrát v obtížném prostředí budou čelit rostoucímu riziku dalšího negativního šoku z krize probíhající v eurozóně,“ uvedli analytici Moody’s v čele s Carolou Schuler a Gregory Winans Bauer. V květnu Moody’s srazila ratingy 26 italským bankám včetně UniCredit, která ovládá rakouskou dceru Bank Austria a také 16 španělských bank včetně největší Banco Santander. Postupné snižování ratingů je výsledkem předchozí revize více než stovky evropských bank.

Před přeceňováním kroku Moody's varoval guvernér rakouské centrální banky Nowotny s tím, že jej krok jako takový nepřekvapil. "Snížení ratingu rakouských bank je důsledkem celkového přehodnocení evropského bankovního sektoru v důsledku krize v některých zemích. Nemělo by být přeceňováno. S vědomím expozic rakouských bank v regionu střední a východní Evropy musí být na ten nahlíženo pozorně. Naše banky jsou většinově na stabilních a růstových trzích, učinily mnoho k eliminaci rizika," uvedl.

Erste v roce 2011 propadla do ztráty kvůli realizovaným odpisům na maďarském a rumunském trhu a ztrátám z předchozích CDS obchodů. Moody’s následkem oznámení, že banka skončí v celoroční ztrátě, zahájila revizi ratingu. 30. dubna pak Erste uvedla, že špatné úvěry v těchto dvou zemích budou tlačit na ziskovost i v letošním roce. Moody’s v dnešním hodnocení ratingu uvedla, že „rozsáhlá expozice vůči Maďarsku a Rumunsku činí banku více závislou na vývoji na zbývajících úspěšnějších trzích v regionu střední a východní Evropy, zejména v České republice a na Slovensku“. Výhled ratingu Erste změnila z dosud stabilního na negativní.

K Raiffeisen uvedla Moody’s, že ač banka má více rizikový profil směrem k trhům východní Evropy a zemí bývalého Sovětského svazu, banka disponuje „silným krytím špatné části úvěrů, což zmírňuje případný negativní dopad, pokud by se ztráty materializovaly“. Raiffeisen Bank International je ze 78,5% vlastněna mateřskou Raiffeisen Zentralbank, které byl rovněž snížen rating o stupeň na „A3“, samotná Raiffeisen Bank International drží "A2".

Rakouské Bank Austria, která ovládá většinu z byznysu italské skupiny UniCredit ve střední a východní Evropě, byla ze strany Moody’s vytknuta zejména zhoršující se kvalita aktiv v kombinaci s „nízkým krytím špatné části úvěrů a relativně vysoké orientaci banky na velkoobchodní financování“. Podle Moody’s je Bank Austria (UBA) napojená na italskou matku více náchylná nestabilitě ve financování než ostatní rakouské banky. Také její výhled udržení ratingu „A3“ je negativní.

Ratingová hodnocení rakouských bank od Moody's:
deposit BFSR BCA
Erste Group A3 D+ baa3
RBI A2 D+ ba1
RZB A3
Bank Austria A3 D+ ba1

 

Průměrný rating rakouských bank na stupni „A3“ je dle Moody’s z pohledu srovnání se západní Evropou a tamními bankovními systémy průměrný až mírně podprůměrný. Jako faktory, které působily proti rozsahu zhoršení ratingu rakouských bank, Moody’s jmenovala část silných poboček rakouských skupin v CEE, které dosahují silné provozní ziskovosti, relativně stabilní domácí prostředí a silné zakotvení v domácím firemním sektoru (u RBI) a sektoru spořitelen (Erste).


Německé banky, kde došlo na snížení ratingu šesti institucí, podle Moody's čelí riziku zhoršení kvality aktiv, která mají v portfoliích. Záležet bude na tom, jak výrazně se situace v eurozóně zhorší a jaký směr nabere globální ekonomika. Podpůrně ale působí relativně dobrý stav německé podobně jako rakouské ekonomiky, uvedla Moody‘s.

Rating Commerzbank, druhé největší banky v Německu, snížila Moody‘s o jeden stupeň na „A3“. Výhled je negativní. Domům Baden-Württemberg a Norddeutsche Landesbank agentura snížila rating také na „A3“, ale se stabilním výhledem. Rating „A3“ a negativní výhled má rovněž německá součást italské UniCredit.

Hodnocení největší německé banky Deutsche Bank agentura Moody‘s zveřejní až později. Vysvětlila to tím, že spolu s ní bude mít k dispozici hodnocení dalších globálních bank.

(Zdroj: Moody’s, Bloomberg)


Čtěte více:

Treichl (Erste): Jsem rád, že loňský rok je za námi. Rumunsko brzy oživí, Maďarsko bude ztrátové do 2014
15.5.2012 14:21
Zisk v maďarské divizi rakouské bankovní skupiny Erste neočekává její ...
Standard & Poor’s potvrdila „A/A-1“ rating České spořitelny, negativní výhled shodný s Erste
18.5.2012 12:01
Ratingová agentura Standard & Poor's v pátek potvrdila hodnocení dlouh...
Treichl (Erste): Rok 2012 je rokem oživení. Evropa potřebuje sjednotit bankovní regulaci
1.6.2012 11:34
Generální ředitel rakouské bankovní skupiny Erste Group Bank Andreas T...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data