Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tůma: Fiskální transfery nejsou řešením problémů eurozóny

Tůma: Fiskální transfery nejsou řešením problémů eurozóny

8.6.2012 15:06
Autor: mediafax

Pražský zastupitel TOP 09 a ekonom z auditorské společnosti KPMG Zdeněk Tůma v pátek odmítl fiskální transfery jako řešení problémů v eurozóně. Na Evropské konferenci pořádanou názorovou platformou TOPAZ upozornil, že přesuny peněz neřeší podstatu problémů v zemích, jako je Řecko nebo Španělsko.

"Ve fiskálních transferech řešení není," prohlásil Tůma a dodal: "Bez centralizace, která podle mého soudu není průchodná, nejste schopni generovat takové prostředky, aby byla Evropská unie akceschopná."

"Umím si představit fiskální transfer, který by to řešil. Potom měl ale přijít už na začátku. To, co by Řecko potřebovalo, je zasanovat bankovní sektor," zmínil bývalý guvernér České národní banky, který ve volbách v roce 2010 usiloval o post pražského primátora. "Tvrdím, že spojení mezi měnovou a fiskální politikou není tak zásadní. Není třeba se obávat, že pokud bude i razantně řešený nějaký fiskální problém, musí kvůli tomu padnout společná měna," doplnil.

Další z řečníků, ekonom Miroslav Zámečník upozornil na rostoucí problémy ekonomiky Španělska a navrhl možná řešení. "Španělé mají daňovou soustavu, která jim vůbec nepomáhá. Co by mohli udělat, aby rychle zvedli konkurenceschopnost, vyžaduje asymetrickou reakci," uvedl. Podle Zámečníka by Španělé měli zvýšit zdanění spotřeby a méně naopak zdanit práci. Zámečník dále upozornil, že případný návrat Španělska k vlastní měně by zemi v současnosti nepomohl a problémy jen znásobil.

Debatu moderoval ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který se zapojil také do diskuse. "Nedovolil bych si tvrdit, že euro nefunguje. Nefungovala pouze odpovědnost jednotlivých vlád eurozóny," prohlásil na dotaz z publika.

TOPAZ je nově vzniklou názorovou platformou politické strany TOP 09. Jádrem jeho činnosti jsou vzdělávací aktivity ve straně, bude se zabývat ale také debatou o celospolečenských tématech, o kterých chce diskutovat s odbornou, nestranickou veřejností. 


Váš názor
  • Transfer au na usd
    8.6.2012 15:30

    To je jak pat a mat u kormidla,zlato našich babiček je od roku 1998 v prachu a v sejfech máme potištěný papír,to je džop.A JEŠTĚ TADY ČTEME NĚJAKÉ RADY O FISKÁLNÍ UNII
    prorok
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
8:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba