Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vláda prosadila nižší růst důchodů: Třetina růstu cen a třetina růstu reálných mezd

Vláda prosadila nižší růst důchodů: Třetina růstu cen a třetina růstu reálných mezd

13.6.2012 13:23
Autor: ČTK

Sněmovna dnes schválila navzdory odporu opozice vládní předlohu o nižším růstu důchodů. ČSSD a KSČM se nepodařilo prosadit zamítnutí novely o důchodovém pojištění, která nyní míří k posouzení do Senátu. Levice v něm má většinu a očekává se, že ji vetuje a vrátí zpět poslancům. Věcem veřejným se dnes do normy nepodařilo vložit takzvanou mezigenerační solidaritu.

Penze se budou podle novely po tři roky valorizovat o třetinu růstu cen a třetinu růstu reálných mezd. Dosud se důchody zvyšovaly v případě inflace o její celou míru. Jde o součást vládních úsporných opatření ke snížení schodků rozpočtu.

Podle opozice je návrh nemravný a reálná výše důchodů bude klesat. "Je to obrovský podraz, je to obrovský podvod na všechny občany," řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. ODS a TOP 09 podle něho porušily předvolební sliby, označil je za podvodníky. "Je to první krok k likvidaci mezigenerační solidarity," dodal.

Šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik uvedl, že se z důchodu stane almužna. Každý důchodce podle něho přijde v průměru o 16.000 korun a penze se po třech letech budou navíc valorizovat z nižšího základu. Také Kováčik hovořil o předvolebních vějičkách a kritizoval navíc současný režim.

Vláda ale argumentuje nezbytností konsolidace veřejných financí. Za tři roky by měl stát uspořit celkem 47,7 miliardy korun.

Věci veřejné neúspěšně navrhly přidat do předlohy ustanovení, podle kterého by děti mohly odvádět svým rodičům-důchodcům procentní bod ze sociálního pojištění. Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) by náklady byly sedm až osm miliard korun ročně, což by smazalo úspory dané nižší valorizací.

Pokud bude novela platit, průměrný důchod by se v příštím roce zvýšil zhruba o 156 korun místo původně očekávaných 428 korun. Celkem by měl penzista dostat v příštích třech letech v průměru o 383 korun navíc. Nyní činí průměrný důchod asi 10.550 korun.

Letos by se mělo na penze vydat asi 373,8 miliardy korun. Příjmy z pojistného mají podle očekávání dosáhnout 324,1 miliardy. Na důchodovém účtu by tak mělo chybět 49,7 miliardy. Příští rok by příjmy měly být 324,8 miliardy. Beze změny valorizace by výdaje činily 394 miliard, podle nového modelu by měly být téměř o deset miliard nižší. I tak ale bude na důchodovém kontě chybět bezmála 60 miliard. V roce 2015 by se výdaje měly přiblížit 402 miliardám, příjmy se mají dostat k 345 miliardám. 


Váš názor
 •  
  13.6.2012 13:41

  Vláda zločinců,která krade těm nejchudším. Je to hrůza a některé zákony hraničí s lidskou důstojnosti. Tato vláda může opravdu vyhovovat jen těm kteří nají příjem ve statisících měsíčně a nezáleží jím na budoucnosti českého státu . jinak si nedokážu vysvětlit kroky sočasných šíbrů.
  Homo
  •  
   13.6.2012 14:45

   Jediná skupina ohrožených důchodců jsou jednočlenné důchodcovské domácnosti v Praze s nájemním bydlením. A Praha je dost bohatá na to, aby se s tímto problémem nějak vyrovnala.
   ..
   •  
    13.6.2012 15:25

    Což o to, Praha se s tím pohodlně vyrovná. Horší to bude s důchodci, ti se s tím těžko vyrovnají. Radní dřív ty neplatící důchodce vystěhují, jakože už bylo takových případů dost. Teď to bude další vlna. V ČR je už cca 40.000 bezdomovců. Nevím jak v Praze, ale podle aktivit developerů jsou důchodci první na řadě.
    Jesse
    •  
     13.6.2012 15:38

     Vystěhovat 20 důchodců a vystěhovat 20.000 důchodců je rozdíl. Důchodci jsou taky voliči a navíc mají často děti a vnoučata, co taky volí v obecních volbách. Problém nastane jestli už jsou ty prasata na magistrátu tak přežraná, že jim o další zvolení již nepůjde.
     ..
 •  
  13.6.2012 13:32

  Máme ušetřit mizerných 42 miliard za 3 roky a přitom se ročně min. 60 miliard rozdá na úplatcích.
  Jezdec.
  •  
   13.6.2012 13:41

   Kalousek je debil... Navíc slepej a nebo tak vychcanej. Jako katolík je s tím svým "vrácením miliard", které církvím nikdo defacto neukradl, ve střetu zájmu. A nikoho to v justičních kruzích nezajímá. Tam jsou ty úplatky !!
   Jesse
   •  
    13.6.2012 14:15

    zajimalo by me koho bude mozne obvinit z vyhladoveni duchodcu az zacnou ne jeden po druhem, ale po stovkach odpadavat jak uschle listy? ceskou narodni banku, ktera udrzuje inflaci? politiky urcite ne, ti to mysleli v dobrem. jo kalous ten vi jak se vetrit do prizne: http://www.novinky.cz/domaci/270356-obvinit-by-meli-celou-vladu-tvrdi-kalousek-ke-kauze-parkanove.html :) jak muze byt nekdo krestan a soucasne touzit po majetku, to v zivote nepochopim. maji prece vsemocneho boha, tak k cemu miliardy a nemovitosti? stejne to hned "proinvestuji".
    Azb
    •  
     13.6.2012 15:18

     Bylo by dobré si neplést křesťany s katolíky. Proti křesťanům (věřícím) z principu nic nemám. Něco jiného jsou katolíci, resp. institucionální katolická církev a jejich hodnostáři. Bacha na ně. Jsou to neuvěřitelní intrikáni, svině a podrazáci.!!!
     Jesse
     •  
      13.6.2012 15:32

      A ty jsi za to úplně obyčejný K O K Ó Ó O T.
      Sobotka Dluhoš
    •  
     13.6.2012 15:17

     Hm, socani by to určitě dělali lépe. Ty se opravdu hodíš psát tak maximálně pro Novinky.cz.
     Hebry
    •  
     13.6.2012 14:18

     No ono to ani v církvi není zdaleka viděno jednoznačně. Prostě kalouskovcům jde o další přerozdělení...
     Kalka.
     •  
      13.6.2012 15:21

      Ano, pravdu díš holka. Není církev jako církev. Přesto víme, že touto zlodějnou stojí pouze církev Římsko katolická, jejíž členem je i sám Kalousek a doknce i svazák Nečas, komunista Besser a bývalý slizoun ministr Fuksa !!
      Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data