Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Singer (ČNB): Protiinflační rizika významně výraznější. Řecko známe, otázky budí španělské banky

Singer (ČNB): Protiinflační rizika významně výraznější. Řecko známe, otázky budí španělské banky

20.06.2012 10:32, aktualizováno: 20.6. 11:09
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Prostor pro možné snížení úrokových sazeb připustil guvernér České národní banky Miroslav Singer pro MfD. „Myslím si, že rizika na protiinflační straně jsou v tuto chvíli významně výraznější,“ uvedl. Singer již dvě měnová jednání ČNB hlasoval pro snížení sazeb.

Singer odmítl srovnávání situace v Řecku s pádem finančního domu Lehman Brothers. „Potíže by se nemusely omezit jen na Řecko, někteří se obávají nákazy dalších zemí eurozóny. Já jsem spíše optimistou. Trh problémy Řecka zná a má je zmapované. Srovnávat například Řecko s Lehman Brothers není na místě. Lehmani byli pro trh překvapením týdnů, řecké problémy probíráme už několik let,“ uvedl guvernér ČNB.

Za významnější záležitost, která se váže ke kvalitě úvěrových portfolií bank, označil Singer pro MfD situaci španělského bankovního sektoru. „Kladu si otázku, jak je možné, že po několika letech, poté, co každý mohl vidět ve Španělsku ohromné množství nevyužitých nemovitostí, nově postavených a neobsazených bytů, se ukáže, že řada těch úvěrů byla účetně v bankách vedená, jako kdyby byly v pořádku. To považuju za nepříliš dobrou zprávu. Pokud tady nebude nalezeno uklidňující řešení a definitivní číslo, bude to trh ovlivňovat. Zatím se mluví o číslech jako 60 nebo 100 nebo 200 miliard eur. Elementární problém je v nedobrém popisu skladby úvěrů. Nebudu spekulovat, zda se to dělo s vědomím nebo bez vědomí dohledového orgánu,“ vyslovil svůj postoj Singer.

Včera ČNB zveřejnila periodické zátěžové testy tuzemského bankovního sektoru. Nejpřísnější zátěžový scénář ukázal na výpadek kapitálu do výše 32 miliard korun. „Stále by to nebylo drama, co zažívají jiné země, ani to, co jsme zažívali my na začátku milénia nebo koncem 90. let. Konsolidační banka měla 400 miliard špatných úvěrů a tato ekonomika to přežila," připomíná guvernér ČNB.

Na poslední měnovém jednání ČNB dne 3. května to byli guvernér Miroslav Singer a víceguvernér Vladimír Tomšík, kdo volal po snížení sazeb o 0,25 % u hlavní 2T repo. Čtyři členové bankovní rady hlasovali pro ponechání sazeb, jeden hlas zazněl pro zvýšení sazeb o 0,25 %.


(Zdroj: MfD, ČNB, Bloomberg)


Čtěte více:

Tomšík (ČNB) na Patria.cz: Setrvání Řecka v eurozóně je velmi bolestivý experiment. Koruna doplácí na stádovost investorů
23.05.2012 18:29
Kdyby Řecko opustilo eurozónu, udělalo by pro sebe lépe, nesmí se tak ...
Španělsko váhá, kde vzít na záchranu bank a regionů. Stav úvěrů a realit mnohem černější než banky přiznávají
29.05.2012 14:16
Krize realitních úvěrů španělských bank je podle skládající se mozaiky...
Španělsko požádá o finanční pomoc po auditech bank. Eurozóna nabízí 100 miliard eur
11.06.2012 8:21
Španělský ministr hospodářství Luis de Guindos v sobotu oznámil, že ze...
Zátěžové testy ČNB: Banky jsou nadále odolné. Extrémně negativní scénář by znamenal nutnou injekci 32,5 mld. Kč
19.06.2012 10:17
Český bankovní sektor jako celek je podle výsledků zátěžových testů, k...

Váš názor
 • Co třeba takhle:
  20.06.2012 12:03

  Hrozba inflace nyní výrazně vyšší... Když už se ani guvernér nemůže vyjadřovat jinak než pomocí bankovního ptydepe, ke kterému se jinak uchylují ti, kdož nemají ani páru o tom, o čem mluví, tak pomáhej češtině (a ČNB?) pánbůh... (Pro zdejší překladatele: 'risk' v češtině spíš jen jako riskovat, je to risk - jinak nebezpečí, hrozba... ;-)
  Kalka.
  • Re: Co třeba takhle:
   20.06.2012 14:29

   není důvod ,aby chápali všichni,ale záměr, aby pochopili ti, co mají. :-)
   AMN
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data