Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tomšík (ČNB) na Patria.cz: Setrvání Řecka v eurozóně je velmi bolestivý experiment. Koruna doplácí na stádovost investorů

Tomšík (ČNB) na Patria.cz: Setrvání Řecka v eurozóně je velmi bolestivý experiment. Koruna doplácí na stádovost investorů

23.05.2012 18:29

Kdyby Řecko opustilo eurozónu, udělalo by pro sebe lépe, nesmí se tak však stát neřízeným způsobem, uvedl viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík v dnešním online rozhovoru s tím, že případný dopad na euro nemusí být „příliš negativní“. Dále na serveru Patria.cz naznačil, že by s ohledem na horší data ohledně vývoje domácí ekonomiky mohl i v červnu hlasovat pro snížení úrokových sazeb ČNB. Českou měnu viceguvernér označil za slabší, než by odpovídalo fundamentům, protože investoři špatně rozlišují mezi jednotlivými rychle rostoucími trhy.

„Setrvání Řecka v eurozóně je svým způsobem velmi bolestivý experiment, jak provést tzv. vnitřní devalvaci, a to ve značném rozsahu. Nominální snižování důchodů a mezd je mnohem obtížnější než provedení devalvace nové národní měny,“ vysvětlil viceguvernér ČNB, proč by návrat země zpět k drachmě mohl být tou pravou cestou. To by podle něj ale platilo pouze, pokud by se jednalo o odchod „organizovaný, nikoliv chaotický a živelný“.

Tomšík se svým dnešním vyjádřením připojil ke guvernéru Miroslavu Singerovi, který se již na začátku ledna nechal slyšet, že zadlužení Řecka nelze řešit jinak než odchodem země z eurozóny a politici řešením řeckých problémů ztrácejí příliš mnoho času.

Odchod v současnosti nejsledovanějšího člena eurozóny podle Tomšíka navíc nemusí automaticky znamenat také kolaps společné evropské měny. „Dopad na euro jako takové by po počátečních fluktuacích nemusel být příliš negativní – euro bez slabého článku by ostatně mohlo být důvěryhodnější než se slabým článkem,“ prohlásil dnes viceguvernér ČNB v online rozhovoru.

Na jiném místě rozhovoru zazněla i optimističtější slova pro investory. „Osobně se domnívám, že nejhorší část krize jsme si odbyli již v roce 2009. Pokud pominu specifický případ některých bank v některých zemí, konkrétně v Řecku, tak ve zbytku Evropy k hrozbě „runu na banky“ žádný jasný důvod nevidím,“ řekl Tomšík. U českých bank viceguvernér instituce zodpovídající za bankovní dohled a nahlížející do bilancí individuálních bank ujistil veřejnost, že v České republice žádný run na bankovní domy nehrozí. „Naše banky jsou zdravé a dokázaly by ustát skutečně velmi stresové situace (proto provádíme pravidelné tzv. stress testy).“

Blízké snížení sazeb?

Na posledním hlasování ČNB o sazbách z 3. května došlo k ponechání klíčové repo sazby na historickém dně 0,75 procenta. Pro její snížení o čtvrt procentního bodu ale zvedli ruku dva ze sedmi členů bankovní rady - guvernér Miroslav Singer a viceguvernér Vladimír Tomšík. Od té doby však z domácí ekonomiky přišla data, která naznačují možnost přiblížení snižování úrokových sazeb – 1% pokles ekonomiky v 1Q a slabší výrobní inflace za duben. A druhý viceguvernér ČNB, Mojmír Hampl, se již minulý týden nechal slyšet, že nyní již lze mnohem obtížněji uvažovat o jiném budoucím pohybu sazeb, než směrem dolů.

„Můj aktuální názor se ve srovnání s mým posledním hlasováním nijak zásadně nezměnil. Předběžná data o HDP za první čtvrtletí jsou dokonce citelně horší než to, s čím počítala prognóza,“ uvedl dnes Vladimír Tomšík na Patria.cz. K vývoji cenové hladiny, která je také důležitým faktorem při rozhodování o sazbách uvedl, že centrální banka prozatím pozoruje spíše protiinflační rizika.

Pokles sazeb v letošním roce o čtvrtinu až polovinu procentního bodu v současnosti kromě analytiků Patria Finance očekávají i zahraniční investiční domy jako Citigroup, JPMorgan nebo Société Générale. Sílí navíc hlasy, že by k (prvnímu) uvolnění měnové politiky v roce 2012 mohlo dojít již v červnu. „ Není úkolem ČNB naplňovat očekávání trhů, ale spíše ta očekávání v určitých oblastech korigovat nebo vytvářet, v tom spočívá významná část principu cílování inflace. Zároveň však říkám, že někdy stačí trhu jenom naznačit naše kroky, vyslat signál a trh a tržní očekávání pak tu práci udělají za nás…,“ reagoval Tomšík na zprávy z trhu.

Viceguvernér ČNB nicméně také řekl, že historická minima, na nichž se české úrokové sazby drží již přes dva roky, jsou nejspíše pod dlouhodobou rovnovážnou hodnotou. „Avšak příčinou možné budoucí bubliny na trhu nemovitostí nebo na jiných trzích by se staly až v momentě, kdybychom pozorovali, že vedou k rychlému růstu úvěrů na spekulativní nákupy nemovitostí nebo jiných aktiv a společně s tím i k růstu cen na těchto trzích,“ ujistil s tím, že v aktuálních datech je naopak vidět pokles cen aktiv. „Z toho pro sebe vyvozuji závěr, že i když máme rekordně nízké nominální úrokové sazby, tak žádnou hrozbu pro finanční stabilitu v této chvíli rozhodně nevytváříme. Naopak nízké úrokové sazby umožňují stabilizaci hospodářství přes snížení nákladů na financování kapitálu podniků i domácností,“ uzavřel.

Koruna je slabší, než by měla být

Bankovní rada ČNB na svém květnovém jednání přestavila také novou makroekonomickou prognózu. Zatímco výhled ekonomického růstu (letos nula, v roce 2013 +1,9 %) i celkové inflace zůstal beze změny, nová prognóza počítá se silnější korunou v letošním roce. Průměrný kurz české měny by se podle ČNB měl za rok 2012 dostat na 24,7 CZK/EUR (dřívější prognóza 24,9 CZK/EUR), aby CZK za příští rok dále posílila na 24,3 CZK/EUR. Aktuálně se však kurz koruny pohybuje téměř korunu nad letošní prognózou centrální banky - nad hladinou 25,50 CZK/EUR.

„Domnívám se, že kurz koruny je slabší především proto, že investoři se dívají na emerging markets tak trochu jako na jeden celek, což je silně zavádějící, protože ty země jsou výrazně odlišné. Investoři při zvýšení rizika proto mají "stádovou" tendenci utíkat z těchto měn např. do dolaru,“ vysvětlil Tomšík současnou odchylku české měny od prognózy. Obdobnou situaci bylo podle viceguvernéra ČNB možno pozorovat například v prvním čtvrtletí roku 2009, kdy koruna dočasně oslabila až k 28 CZK/EUR.

Ze striktně makroekonomického pohledu je však koruny aktuálně podhodnocená. „Fundamentálně pro slabý kurz koruny důvody nevidím, výsledky českého zahraničního obchodu jsou lepší, než tomu bylo v minulosti, takže celkově řečeno si myslím, že předpoklad vývoje kurzu popsaný v naší poslední prognóze je realistický. Je pochopitelné, že „zmatky“ v eurozóně kurzu koruny krátkodobě neprospívají. A je možné, že budeme svědky určitých fluktuací. Podstatný však je střednědobý vývoj kurzu koruny,“ dodal Vladimír Tomšík.

Kompletní přepis online rozhovoru s viceguvernérem ČNB Vladimírem Tomšíkem naleznete ZDE

 


Čtěte více:

Singer (ČNB): Politici plýtvají časem, jiné řešení než odchod Řecka z eurozóny není. Také MMF údajně ztrácí důvěru
09.01.2012 8:43
Zadlužení Řecka nelze řešit jinak než odchodem země z eurozóny, řešení...
ČNB ponechala sazby jen těsným poměrem 4:3. Koruna má být letos silnější, ale nyní oslabuje nad 25 CZK/EUR
03.05.2012 13:14
Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání rozhodla o ponechání hlavníc...
Hampl (ČNB): Prohloubení recese zvyšuje pravděpodobnost snížení sazeb. Koruna vůči euru na 4měsíčním minimu
15.05.2012 16:13
Data o českém hrubém domácím produktu, která ukázala na prohlubování r...
Odchod Řecka zpět k drachmě - Co by znamenal pro zbytek eurozóny?
18.05.2012 16:39
Účet za opuštění eurozóny ze strany Řecka by pro ostatní členské země ...

Váš názor
 • Sami jsme se odsoudili ke stádu!
  24.05.2012 18:22

  Nedivme se, to jsou ty výhody, o kterých mluvil pan Klaus, že prý je výhodné mít malou lokální měnu, což je v době globalizace a nájezdu spekulantů a různých velkých stád tu více osvícených, tu více spekulujících skutečně zřejmé všem okolo nás jen my si trváme na svém, že bez české koruny ani ránu! Tak dobře nám tak, patří nám to, chceme národ chudý, ožebračený, s veksláky v zádech, máme to mít! Myslet si, že stádo bude osvícené a bude rozlišovat mezi námi a Ukrajinou je dosti naivní, nemáme euro, žádnou světovou kotvu, pak jsme ideální cíl pro nájezdy veksláků a spekulantů, škodí naší ekonomice, dávají falešné zprávy, např., že koruna oslabuje a to prý pomůže našemu exportu, bohužel fakta jsou často zcela jiná. Pro export, pro zahraniční obchod potřebujeme klid k práci, stabilitu, nikoli turbolence, které zažíváme s českou korunou (měnou minulosti) den co den! Je mi stydno, že český národ ještě neprocitnul, že sedl na lep laciné propagandě šířené euroskeptiky a naším dědou z Hradu. Oproti Ukrajině spekulanti s českou korunou vědí, že jsme v EU, takže když to trošku více roztočí, tak nám pomůže EU, o to více zábavnější hrát ruletu právě na náš účet, s naší malou českou korunou!
  • Re: Sami jsme se odsoudili ke stádu!
   25.05.2012 8:36

   je potesenim si precist nazor ktery se vymyka zdejsimu normalu stada a opravdu se zamysli nad pravou problematikou. Klaus by mel byt souzen za vlastizradu a spravedlive potrestan za zamernou devastivaci ceskeho naroda. Copak nikdo nevidi jeho zamernou snahu sem zase privest komunisty a jeho podlezani Putinovi. Proc byl ten posledni, kdo az po letech podepsal Lisabonskou smlouvu, na ktere se dohodly ostatni staty unie a to az po ceste do Moskvy a pohovoru s Putinem. S usmevem jsem take cetl clanek pravidelneho prispevovatele Zabzy, byl jednou jeden clovek :o)). Clanek urceny pro lidi na myslenkove urovni zaka 5. obecni. Navic - kdyz si i sam moudry Zabza uvedomil co napsal za kravinu rychle se postaral, aby nikdo nemohl vyjadrit svuj vlastni nazor a odstranil "pridat vlastni nazor" a to ne jen k poslednimu clanku, ale ani k zadnym minulym z jeho moudrosti. To se to keca, kdyz neni volna diskuze a on si muze ze sve katedry rozhazovat sve perly. Uroven Patrie klesa umerne s moralkou a hrdosti na to byt Cechem.
   bearbull
Aktuální komentáře
24.09.2021
6:09Investiční tip Visa: Korekce za námi?  
23.09.2021
22:07Americké akcie poblíž historických maxim  
17:52Akcie po korekci míří nahoru, dluhopisy se ale vyprodávají  
17:20Kde budou americké akcie na konci roku? Odpověď stojí na třech pilířích
16:50Podnikatelská aktivita v USA roste nejpomaleji za 12 měsíců
15:20Investoři přestávají podle stratégů nakupovat ve výprodejích, slyší jen na velká jména
14:58Britská centrální banka úroky nezměnila, čeká však růst inflace
13:45Index S&P 500 letos uzavře ještě o 300 bodů výše, potáhnou ho cyklické akcie, říká stratég
12:53Akcie problémové firmy Evergrande před splátkou prudce posílily. Peking však varuje před krachem
11:44ČEZ chce kolem roku 2040 začít stavět malé modulární reaktory
11:43Německou ekonomiku může příští lídr pozvednout...nebo zničit
11:27Jak zlevnit a zpřístupnit elektroauta? Skupina Volkswagen zvažuje baterie v nich zákazníkům pronajímat
11:17Pozitivní vývoj pokračuje. Fed trhy nezaskočil, slabá data nevadí  
10:54Čipová krize připraví výrobce aut na tržbách o 210 miliard dolarů
10:49SAB Finance a.s.: Zveřejnění dodatku č. 3 k prospektu akcií SAB Finance a.s
10:46Podnikatelská aktivita v eurozóně zpomalila. Brzdí ji opatření proti koronaviru i problémy v dodavatelském řetězci
10:31Provozovatelé plynárenských soustav ve střední Evropě plánují vodíkový koridor přes Ukrajinu
10:17Podpora pro největší zvýšení sazeb za 24 let v ČNB sílí, vládě navzdory
9:11Rozbřesk: O krocích Fedu rozhodnou data z trhu práce. Problémy polského zlotého se začínají kupit
8:53Evropské burzy po zasedání Fedu mohou otevírat do plusu. Zlato ztrácí  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index Ifo, očekávání
16:00USA - Prodeje nových domů