Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Závan útlumu? Klesá domácí kamionová přeprava, zaostává výběr mýta

    Závan útlumu? Klesá domácí kamionová přeprava, zaostává výběr mýta

    21.06.2012 15:24
    Autor: ČTK

    Kamionová doprava v letošním roce zažívá pokles. Počet přepravených tun na silnici klesl v prvním čtvrtletí o devět procent, v přepočtu na tunokilometry byl pokles o čtyři procenta. Vyplývá to z údajů ministerstva dopravy. 

    Pokles přeprav naznačují i údaje o výběru elektronického mýta. Ten se od ledna do března sice meziročně zvýšil o 9,5 procenta, mýtné sazby ale na začátku roku zdražily v průměru o čtvrtinu. Vedle poklesu přeprav za relativně nižším výběrem stojí i obnova vozového parku, kdy nové vozy plnící přísnější emisní limity platí nižší sazby

    "V našich prognózách jsme počítali s nárůstem výběru mýtného o 15 až 20 procent. Skutečnost je však jen okolo deseti procent. Chybějících deset procent je úspora, kterou dopravci generují přechodem na vyšší euro normy," uvedl šéf karetní firmy DKV Ondřej Pavlík. Podotkl, že rychlejší obnova vozového parku je vidět spíše u dopravců ze západních zemí, jako je Německo, probíhá ale i v Česku. 

    Podle mluvčího sdružení autodopravců Česmad Bohemia Martina Felixe je situace na trhu letos nestabilní i když ohledně počtu zakázek panuje mezi dopravci optimismus. "Problém jsou zvýšené náklady spojené s mýtem a naftou. Podniky také musí šetřit a intenzivně tlačí na ceny, takže ziskovost je minimální až žádná," dodal. 

    Od července by měly začít platit vládou slíbené slevy na mýtu, které mají kompenzovat jeho zdražení. Dopravci ale o slevy budou moci žádat až zpětně na začátku příštího roku, takže jejich současnou situaci to neovlivní.


    Váš názor
    •  
      21.06.2012 15:40

      by me zajimalo, jestli to pocitaji pred nebo po odvedeni 22% dane kapschi
      Azb
    Aktuální komentáře
    28.07.2026
    12:40Goldman Sachs: Hedge fondy stále věří umělé inteligenci
    12:13Výrobci pamětí propadají a tíží celý sektor, zatímco levnější ropa svědčí Evropě  
    11:40Dvacítka ekonomů varovala před rozvolňováním rozpočtových pravidel
    11:13Johnson & Johnson zaplatí miliardy za urovnání sporů o mastek. Končí tak jedna z největších právních bitev v historii firmy
    11:02FX Strategie: Eurodolar čeká rušné léto. Koruna zůstává v dovolenkovém režimu  
    9:53Čtvrtletní zisk Mercedesu po třech letech vzrostl, divizi aut dál brzdí Čína
    9:25Rozbřesk: Evropa nestíhá plnit zásobníky. Dražší plyn příští rok zvedne inflaci
    8:55Trhy uklidňuje možná dohoda s Íránem, ale AI sektor dál čelí silnému výprodeji  
    6:07Začíná nejdůležitější týden výsledkové sezóny. V centru pozornosti bude AI a CAPEX
    27.07.2026
    22:02Americké trhy táhne dolů drahý polovodičový sektor  
    16:36Prodej aut vyrobených v Číně v pololetí v ČR vzrostl o 88 procent na 7500 vozů
    16:35PODCAST Týdenní výhled: USA a Írán přerušily boje, Fed nechá sazby beze změny a big tech hlásí výsledky  
    16:10Předhánění Spojených států, japonská minulost a čínská budoucnost
    14:44Morgan Stanley vidí další fázi AI boomu. Tentokrát na ní mohou vydělat firmy, které ji zavádí  
    12:10Přerušení bojů v Íránu dodalo trhům optimismus do začátku týdne  
    11:43Podnikatelská nálada v Německu se v červenci opět zlepšila, uvedl institut Ifo
    11:04Invesco: Zlato zažilo nejhorší čtvrtletí za více než dekádu. To ale nemusí znamenat konec býčího příběhu
    10:30Shein se propadl do ztráty. Trumpova cla zasáhla byznys levné módy před vstupem na burzu
    9:14Rozbřesk: Rok od podepsání obchodního příměří připomínají transatlantické obchodní vztahy mexickou telenovelu
    8:58Čínský čipový gigant CXMT při burzovním debutu vystřelil přes 500 %. Překonal i největší banku země

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board