Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Devět největších bank zveřejnilo plány pro případ bankrotu. Další krize prý americkou vládu nebude stát ani cent

Devět největších bank zveřejnilo plány pro případ bankrotu. Další krize prý americkou vládu nebude stát ani cent

4.7.2012 15:12
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Už nejsme příliš velké na to, aby nás americká vláda nechala padnout, oznámilo devět světových bankovních ústavů ve vybrané části svých „posledních vůlí“. Dokumenty, které banky vypracovaly pro případ, že se dostanou do platební neschopnosti, naznačují možné způsoby vyhlášení bankrotu, které by neohrozily globální finanční systém, tak jak se to stalo po krachu Lehman Brothers v září roku 2008.

Plány pro případ insolvence po bankách požaduje zákon z roku 2010 (Dodd-Frank Act) přijatý v rámci reformy amerického bankovního systému. Pokud americká centrální banka a federální agentura pro pojištění vkladů shledají dokumenty nevěrohodnými, mohly by banky přinutit prodat část jejich aktiv, aby se na příliš velkých a neforemných ústavech celý finanční systém nestával příliš závislý.

Všeobecně však panuje nejistota ohledně razance, s jakou budou Fed a další regulátoři zákon prosazovat. Pochybnosti se rojí i kolem užitečnosti posledních vůlí v případě vážné celosvětové finanční krize. Zveřejněné části mají podobu několika desítek stran shrnujících tisícistránkové svazky, které banky předaly úřadům.

Většinou jsou dokumenty plné všeobecných formulací. Například JPMorgan (35,88 USD, -1,10%) ve své závěti uvádí, že plán bankrotu „by nevyžadoval mimořádnou státní podporu a nevyústil by ve ztráty pro americkou vládu.“ Banka Goldman Sachs (98,6 USD, 1,51%) ve své závěti tvrdí, že by pro svá aktiva našla široké spektrum potenciálních kupců, včetně globálních finančních institucí, fondů soukromého kapitálu, pojišťovacích společností a fondů státního majetku. Mezi devět zmiňovaných bank dále patří Bank of America (8,06 USD, 0,12%), Barclays (165,85 GBp, -0,75%), Citigroup (27,65 USD, 0,69%), Credit Suisse (17,64 CHF, -0,34%), Deutsche Bank (28,85 EUR, -2,39%), Morgan Stanley (15,11 USD, 1,14%) a UBS (11,03 CHF, -2,04%).

Další velké banky budou muset závěti dodat do července a prosince příštího roku. Celkem má být předloženo 125 plánů bankrotu.

Ze zatím zveřejněných dokumentů prosvítají složitost a nepřehlednost propojení bank a jejich produktů, které vládám nahání strach z neřízeného pádu finančních domů. Například americká JPMorgan ve své závěti jmenuje 18 clearingových nebo finančních vypořádacích systémů, jichž je součástí, přičemž polovina se nachází mimo Spojené státy. Plná verze každého plánu by měla zahrnovat komplexní mapu struktury banky a jejích holdingových společností. Ta by měla dát regulátorům větší jistotu při kalkulaci možných dopadů bankrotu.

Zákon o reformě Wall Streetu a ochraně spotřebitelů (Dodd-Frank Act) vstoupil v obecnou známost jako „Volckerovo pravidlo" - podle ekonoma Paula Volckera, někdejšího šéfa americké centrální banky. Tato legislativa, kterou měly banky zavést již do 21. července 2012, ale nakonec byla o dva roky odložena, zakazuje komerčním bankám a jejich dceřiným společnostem spekulativně obchodovat na vlastní účet s investičními instrumenty a komoditami. Navíc omezuje možnost investovat do hedgeových fondů a podílů ve společnostech, které nejsou veřejně obchodovány.

(Zdroj: Reuters, Bloomberg, FT)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • To je vynikající zpráva
    5.7.2012 8:54

    Protože banky mají expozice několik set miliard dolarů v energetickém sektoru, který se v následujících měsících začne hroutit a během pár let zbyde jen prach.
    Detective
Aktuální komentáře
4.12.2016
16:00Víkendář - Mezi Putinem a Trumpem – nová budoucnost střední Evropy
3.12.2016
23:50Italové rozhodují o ústavních změnách
11:00Víkendář - Castro je po smrti!
2.12.2016
22:01Americké trhy zaznamenaly první týdenní ztrátu za poslední 4 obchodní týdny
17:07APS Fund Alpha uzavřený investiční fond, a.s. - Zveřejňuje vnitřní informaci, která se týká rozhodnutí o snížení vlastního kapitálu
17:00Praha close - Praha si před víkendem zopakovala růst, za celý týden ztrácí
16:58Dolaru se na závěr týdne nedaří, data byla slabší a výnosy klesají  
16:55Týden technicky - Dolar ustoupil ze svých maxim, stejně jako SPX500. Ropa lámala rekordy, zlatu se nadále nedařilo
16:38Týden na měnách - Libře dál pomáhají politici  
16:30Šest investičních témat pro rok 2017
16:00F. Kronus: Ropa po OPECu, Nike a Facebook (Video)
15:46APS Fund Alpha uzavřený investiční fond, a.s.- Zveřejňuje opravenou pololetní zprávu k 30.6.2016
15:30Dohoda OPECu může dostat trh do deficitu, cena ropy prudce vzrostla  
14:46Americký trh práce - slabší listopad Fed neodradí  
13:32Jednoduché vysvětlení deziluze z EU
13:09TOMA, a.s. - Zpráva z valné hromady
12:00Mariňák s přezdívkou „Mad Dog“ bude Trumpovým ministrem obrany
11:47ISTROKAPITAL CZ a.s. - Informace o výplatě jmenovité hodnoty a výnosů z dluhopisů
11:30Německo se už připravuje na obchodní válku s USA
11:08Jak se v portfoliu připravit na posílení české koruny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data