Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ se podle Fica možná kvůli svým financím nebude podílet na nové elektrárně v SR, firma to popírá

ČEZ se podle Fica možná kvůli svým financím nebude podílet na nové elektrárně v SR, firma to popírá

09.07.2012 16:22
Autor: ČTK

Český koncern ČEZ (701 CZK, 1,27%) se podle slovenského premiéra Roberta Fica nakonec možná nebude podílet na výstavbě nového jaderného zdroje na Slovensku. Důvodem jsou prý finanční problémy českého partnera. ČEZ však v reakci tato tvrzení popřel, rozhodnutí podle něj padne až po vypracování studie realizovatelnosti záměru. 

Slovenský premiér podle medií připustil, že do projektu výstavby nové jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích se zapojí jiný zájemce. "Vzhledem k finančním potížím české strany je pravděpodobné, že do tohoto projektu vstoupí buď třetí strana nebo nahradí českou stranu jiný zájemce, který by mohl být společně se Slovenskem součástí tohoto projektu," řekl Fico, jenž je označován za zastánce jaderné energie. 

ČEZ reagoval, že je jednou z nejstabilnějších a nejziskovějších energetických společností ve středoevropském regionu. Zároveň dodal, že rozhodnutí o projektu padne až po dokončení studie jeho realizovatelnosti. "Do té doby není možné předvídat další kroky. Můžeme jen konstatovat, že se ČEZ stále aktivně podílí na přípravě a rozvoji projektu," uvedla v tiskové zprávě mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. 

V minulosti se na Slovensku objevily spekulace, že ČEZ by ze slovenského projektu mohl odstoupit, aby se mohl plně soustředit na dostavbu jihočeské jaderné elektrárny Temelín. Náklady na dokončení Temelína se odhadují na 200 až 300 miliard korun. O zakázku se uchází americký Westinghouse, francouzská Areva a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Gidropress a Atomstrojexport. 

ČEZ si za partnera při výstavbě slovenské jaderné elektrárny vybrala v roce 2008 první Ficova vláda. Kabinet tehdy čelil kritice za to, že se pro českou firmu rozhodl bez uskutečnění výběrového řízení. S dokončením nového jaderného zdroje s instalovaným výkonem 1200 až 1750 megawattů za zhruba 3,3 miliardy eur (84 miliard korun) se počítá po roce 2020. V Jaslovských Bohunicích, kde by elektrárna měla vyrůst a kde Slovensko v letech 2006 a 2008 uzavřelo starší atomovou elektrárnu, v současnosti vyrábějí elektřinu dva jaderné bloky. 

Slovensko vyrábí z jádra více než polovinu elektrické energie. Tento podíl po dokončení dvou rozestavěných bloků v elektrárně v Mochovcích a po výstavbě plánované nové elektrárny v Jaslovských Bohunicích ještě stoupne.


Váš názor
  •  
    09.07.2012 16:35

    Copak , slováci pochopili, že je ČEZ tunelován.
    Homo
    •  
      09.07.2012 17:17

      A kromě toho také pochopili, že by ČEZ vytuneloval i slovenskou státní kasu :-))
      Jesse
Aktuální komentáře
05.05.2026
17:21Monetární dominance a inflační duch doby
15:35Bezkonkurenční čínské automobilky?
14:13Ferrari klesly v prvním čtvrtletí dodávky, vyvážily to však prodeje dražších modelů
13:32PayPal bude škrtat a propouštět, nový CEO chce firmu znovu nastartovat
13:07Apple zvažuje diverzifikaci čipů, oslovil Intel a Samsung
12:52SAB Finance a.s.: Oznámení o výplatě podílu na zisku
12:45Preview Novo Nordisku: Pilulka Wegovy vzbudila velký zájem. Bude to stačit?
11:50CSG se ohradila proti analýze Hunterbrook, potvrdila růst vlastní výroby munice o 20 %
11:44Evropa se při klidné ropě úspěšně zvedá. Čeká se na další výsledky a data  
11:32Duolingo díky AI navýšilo zisk i tržby, akcie se však po zveřejnění výsledků propadly o 13 %
10:35Deloitte: Nájmy mezičtvrtletně zdražily o 2,1 procenta na 339 Kč za metr čtvereční
10:22Palantir opět "explodoval". Tržby i zisk táhnou zejména vládní kontrakty, významně vyšší je i výhled
9:59Akcie Pinterestu raketově vzrostly. Inspirativní sociální síť překonala odhady a zlepšila výhled
9:58SALUTEM FUND SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
9:46UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
9:26UniCredit překonala očekávání, zlepšila výhled a znovu míří na Commerzbank
8:59Rozbřesk: Obchodní příměří mezi USA a EU se drolí
8:51CSG pod palbou, ještě silnější Palantir a čekání na AMD  
6:05FX Strategie: Koruna stále sleduje primárně ceny ropy, dolaru mohou prospět solidní data z trhu práce  
04.05.2026
16:46PODCAST Týdenní výhled: Technologie táhnou výsledky Palantiru a AMD. Sazby ČNB zůstanou stabilní  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index ISM ve službách
16:00USA - Nově otevřená prac. místa
16:00USA - Prodeje nových domů