Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ECB: Záchranný fond eurozóny by mohl dostat bankovní licenci

ECB: Záchranný fond eurozóny by mohl dostat bankovní licenci

25.07.2012 10:11
Autor: ČTK

Evropský stabilizační mechanismus (ESM), který plní roli stálého záchranného fondu eurozóny, by mohl dostat bankovní licenci. V rozhovoru ve finanční televizi Bloomberg to řekl člen Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) Ewald Nowotny. ECB takovou myšlenku dosud rázně odmítala, euro tudíž na slova Nowotného zareagovalo masivním růstem. 

"Já myslím, že jsou zde argumenty pro," řekl Nowotny, který je zároveň guvernérem rakouské centrální banky. "Jsou zde i jiné argumenty, já to ale vidím jako přetrvávající diskusi," dodal s tím, že si ale není vědom, že o této věci by se v ECB právě teď vedla konkrétní jednání. 

Obchodníci se nicméně soustředili na změnu uvažování v ECB, což může mít pro kurz eura potenciálně zásadní dopady. Než se rozhovor na Bloombergu objevil, euro se prodávalo za zhruba 1,2060 USD. Po slovech Nowotného kurz prudce vyrazil vzhůru a v mžiku se dostal asi na 1,2115 USD. Euro se tudíž ocitlo na denním rekordu. 

Na to, aby fond ESM dostal bankovní licenci, tlačí především Francouzi. Pokud fond bankovní licenci skutečně dostane, bude si moci levně půjčovat od ECB. V takovém případě se zvýší jeho palebná síla, tedy schopnost ručit za úvěry. Eurozóna by tím získala větší manévrovací prostor pro případ, že bude muset zachraňovat další členské země. 

ECB zatím opakovaně odmítala myšlenku, aby mohl fond ESM působit jako banka. Většinou to zdůvodňovala tím, že fond pak bude fungovat jako skrytý nástroj k financování vlád. To je totiž zakázáno.


Váš názor
  • To je ale vynález!!!!
    25.07.2012 13:15

    A čím bude jako ESM ručit za své úvěry u ECB? Snad ne řeckými, španělskými , nebo italskými dluhopisy?:o))))) Je to jen další pokus euro-mastilů jak oddálit celkový kolaps. Kdo odkoupí od ESM dluhopisy PIIGS až najednou "odborníci zjistí" (s údivem) , že jsou bezcenné?? Asi je odkoupí Kosmická konsolidační agentura ne? ESM je jen další instituce, která má získat čas , aby se oddálilo přiznání, že Evropa je v prseli a čeká nás radikální snížení životní úrovně.
    nugisek
Aktuální komentáře
23.03.2026
17:36Hyperscaleři, jejich mohutné investice a to, co firmy skutečně vydělávají
16:14PODCAST Týdenní výhled: Trump vystrašil trhy ultimátem Íránu, ale znovu otočil  
16:10Těžaři pod tlakem: prudký propad zlata tlačí na jejich marže
15:47Dohoda EU s Mercosurem začne prozatímně platit od května, uvedla Evropská komise
15:20Pale Fire Financing a.s.: Pozvánka na schůzi vlastníků dluhopisů PFF
14:58Největší dluhopisový výprodej od roku 2022. Energetický šok mění pravidla hry i tradiční bezpečné přístavy  
12:38Trump chválí jednání s Íránem a odkládá útoky na energetiku
12:38Trump otočil s ultimátem, akcie i dluhopisy letí prudce nahoru  
12:21EP Infrastructure, a.s.: Oznámení o změně ve vedení společnosti
11:59EP Infrastructure, a.s.: Výsledky společnosti za rok 2025
11:41JPMorgan: Fed by nyní neměl reagovat jako v roce 2022
10:15Rozbřesk: Revidujeme vzhůru inflaci pro tento a příští rok, nejbližších 14 dní rozhodne
8:54Tlak na akcie, dluhopisy, zlato i stříbro. Rétorika kolem Íránu se vyostřuje  
8:21V noci na zítřek vyprší Trumpovo ultimátum na plné otevření Hormuzu. Hrozí útoky na íránské elektrárny, Írán odvetou
6:02AI ano, ale ne jako jádro portfolia. Erhard Radatz z Invesca o technologiích, válce v Íránu, energetice i návratu zájmu o Čínu
22.03.2026
8:13Víkendář: Podle firem zatím AI nic velkého nepřináší. Bude se to měnit?
21.03.2026
8:08Víkendář: Největší ekonomika světa: ani USA, ani Čína?
20.03.2026
21:01Výprodeje v nervozitě před víkendem  
17:43Ropa, další vývoj v ekonomice a to nejzajímavější v nových předpovědích od Goldman Sachs
16:20Teroristický útok v Pardubicích? Firma spolupracuje s vojenským sektorem, sejde se Bezpečnostní rada státu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data