Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mají největší americké banky své dobré časy definitivně za sebou? Mnoho odborníků volá po jejich zeštíhlení... (+video)

Mají největší americké banky své dobré časy definitivně za sebou? Mnoho odborníků volá po jejich zeštíhlení... (+video)

25.07.2012 17:51
Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

Nad americkými bankami se v poslední době stahují mračna, když musí čelit silné regulaci, zpomalujícímu růstu a skandálům v čele s obviněními ohledně manipulace s úrokovou sazbou LIBOR. Od finanční krize banky doufaly, že se dočkají návratu dobrých časů, když jim zisky z úvěrů stabilně rostly a komerční a investiční bankovnictví společně vzkvétalo. Mnoho investorů a analytiků se ale nyní ptá, zda se podmínky pro banky definitivně nezměnily. Šéf investiční společnosti Consector Capital Bill Black k současné situaci řekl: „Můj žaludek mi říká, že všechny tyto obrovské banky jsou cennější samostatné než spojené“.

Sedm z deseti největších amerických bank překonalo výsledky za 2Q očekávání analytiků, ale většina z těchto zisků přišla z dříve vytvořených rezerv a snižování nákladů místo růstu jejich hlavního byznysu, což by investoři viděli nejraději. Výnosy z úvěrů, obchodování a korporátního bankovnictví jsou nadále slabé a nízké úrokové sazby nadále ukrajují z úvěrových a dalších investičních marží.

Nancy Bushová, která analyzuje banky již tři dekády, uvedla, že je u akcií bank připravena vhodit pomyslný ručník do ringu, když říká: „Co v tuto chvíli zbývá, kromě naděje na výrazné hospodářské zlepšení a zázračné oživení úvěrové aktivity? Proč do těchto společností investovat? Dejte mi někdo důvod.“ Profesor na Stern School of Business z NY univerzity, Roy Smith, navrhuje řešení v podobě zeštíhlení finančních institucí a doporučuje oddělení jednotlivých divizí, které nemají mezi sebou nic společného.

S názorem na rozdělení bank přichází i legendární osobnost z Wall Street Sanford Weill, který se proslavil jako úspěšný CEO Citigroup. S. Weill v rozhovoru na CNBC (viz níže) navrhuje rozdělení klasického a investičního bankovnictví, což by podle něj snížilo riziko daňových poplatníků a znamenalo by konec bank příliš velkých na krach (tzv. too big to fail). Sandy Weill dále uvedl, že banky by měly být úplně odděleny od investičních bank, které by měly operovat při 12 – 15násobné páce vůči tomu, co mají ve svých rozvahách. Banky by podle něj měly být naprosto transparentní s tím, že nic jako podrozvahové položky by nemělo existovat. Podle Weilla by rozdělení bank vedlo ke zvýšení jejich ziskovosti a zároveň je to i jediná cesta, jak napravit pošramocenou reputaci finančního sektoru v souvislosti s nedávnými skandály.
 


(Zdroj: CNBC, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.03.2026
19:36Co čekat v pondělí na trzích a jak může útok USA na Írán ovlivnit trh s ropou i světovou ekonomiku?
14:57Stiglitz o clech, podkopávání důvěry v instituce a dopadu AI na inflaci
8:53Údery na Írán: Potvrzena smrt Chameneího, doprava v Hormuzském průlivu stojí. Ropa za sto dolarů?
8:49Víkendář: Bitcoin je už jen pro staré?
28.02.2026
20:16Izrael a Spojené státy zahájily údery na Írán, ten odpovídá. Přinášíme dosavadní souhrn
14:26Roubini: Růst půjde prudce nahoru, ale rostoucí nezaměstnanost bude třeba řešit větším přerozdělováním
8:47Víkendář: Neroste hodnota zlata, ale klesá hodnota dolaru?
27.02.2026
22:00Americké akciové indexy uzavírají týden mírným poklesem  
17:30Cena za dluhy a budoucí akciová přívětivost ekonomického prostředí
17:08Státní dluh ČR loni vzrostl o 312,3 mld. Kč na 3,678 bilionu Kč, uvedlo MF
16:17Další "šváb"? Kolaps Market Financial Solutions odhaluje podezření z podvodu i díry v kolaterálu
14:47Perly týdne: Zlato roste bez fundamentu a americké akcie stále mají potenciál. Které nejvíc?
14:08Evropské akcie na rekordu. STOXX 600 roste osmý měsíc v řadě
13:39CoreWeave zklamala provozními výsledky, přesto potvrzuje silný růstový příběh  
12:25Anthropic odmítá požadavky Pentagonu na neomezené využití své AI
12:19Rocket Lab překonává odhady. Raketa Neutron by poprvé měla odstartovat koncem 2026
12:14Block šokuje propuštěním téměř poloviny pracovní síly. Kvůli AI
10:12Duolingo hlásí silná čísla, ale slabý výhled podkopává důvěru. Cíl sto milionů denních uživatelů do 2028  
9:42Netflix sice boj o Warner Bros. prohrál, ale zvolil racionální cestu a snadno vydělal 2,8 miliardy dolarů, míní Jakub Blaha
8:59Footshop a.s.: Vnitřní informace - Footshop a.s. plánuje jmenovat Aleše Pitra do role CEO

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data