Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nečas diplomatům: Hlídání, zda jsme v jádru EU, je paranoia. Sledujme české zájmy

Nečas diplomatům: Hlídání, zda jsme v jádru EU, je paranoia. Sledujme české zájmy

28.08.2012 12:08
Autor: ČTK

Česká republika by se měla zbavit paranoidních obav z toho, zda je v jádru Evropské unie, a posuzovat míru spolupráce v EU podle českých zájmů. Na setkání českých velvyslanců to řekl premiér Petr Nečas (ODS). Vícerychlostní unie je podle premiéra nevyhnutelná a ČR nemusí automaticky být u všech pokusů o hlubší integraci. Může se na ní ale podílet tam, kde je to pro ni výhodné, míní.

Podle Nečase je chybou, že se debata o české pozici v EU stále točí kolem toho, zda je Česko v jádru evropské integrace, nebo na její periferii. "Každý krok je nahlížen touto absurdní perspektivou chronického paranoika, jenž se každou minutu stále obává, že jej v důsledku každého dílčího rozhodnutí ostatní takzvaně vyčlení někam na okraj," řekl. Místo toho by podle něj ČR měla mít v EU aktivní politiku zaměřenou na své konkrétní zájmy.

Česko by se podle Nečase nemělo obávat vícerychlostní Evropy, které se unii nevyhne. Nejde podle něj totiž o dvě rychlosti vývoje v EU, ale spíše o užší spolupráci různých skupin států v otázkách, které jsou pro ně důležité. "Je absurdní dávat si cíl, že budeme u všeho, aniž bychom si vyhodnotili, zda je to pro nás dobré," řekl Nečas.

Ukotvení v euroatlantických strukturách podle premiéra zůstává klíčovou prioritou Česka a země by měla udělat maximum i pro záchranu eura. "Není však přijatelné, aby řešením byl stav, kdy odpovědné země a jejich občané fakticky sponzorují chování států fiskálně lehkomyslných," řekl. To podle něj platí i pro integraci v bankovnictví. Výkonná rada ODS v pondělí Nečase vyzvala, aby zabránil vstupu Česka do chystané bankovní unie EU.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) naopak dlouhodobě zdůrazňuje, že pro ČR je klíčové, aby zůstala v hlavním proudu evropské integrace. Pro malý stát ve středu Evropy podle něj nemůže být výhodné stavět se na okraj evropské spolupráce.

Premiér také zdůraznil, že klíčovým úkolem české diplomacie by měla být podpora českého exportu a jeho uplatnění v mimoevropských zemích.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.04.2026
22:03Wall Street pod tlakem: technologie brzdí trh, pochybnosti k AI sílí  
17:19Jaký dopad by mohla mít umělá inteligence na dolar?
15:34OpenAI nesplnila dílčí cíle a stáhla dolů akcie svých partnerů
15:14Preview KB: Očekáváme pokles čistého zisku o 5,7 procenta  
15:09Spojené arabské emiráty opouštějí OPEC
14:43Coca-Cola ve čtvrtletí zvýšila zisk o 18 procent, zlepšila i výhled na celý rok
14:00Spotify zklamala výhledem zisku, akcie míří dolů až o 12 procent
13:42General Motors zvýšil zisk a zlepšil výhled, pomáhá silná poptávka v USA
13:40TOMA, a.s.: Konsolidovaná výroční finanční zpráva společnosti TOMA, a.s. za rok 2025
13:30TESLA KARLÍN, a.s.: Výroční finanční zpráva za rok 2025
12:16Bloomberg: Změny klimatu a extrémní počasí zdražují potraviny i pojištění
11:58Evropské akcie stoupají i přes zdražující ropu a lehce nervózní techy  
11:26KKCG Financing a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
11:24Komentář analytika: Výsledky i dividenda Philip Morris ČR zaostaly za očekáváními, oporou pro akcie může být výroba ZYN v Kutné Hoře  
11:15BP více než zdvojnásobila čtvrtletní zisk
11:03KKCG Real Estate Financing a.s. : Zveřejnění výroční zprávy za rok 2025
11:02NET4GAS, s.r.o.: Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2025
9:15Rozbřesk: Jay Powell může teoreticky zůstat ve vedení Fedu až do ledna 2028
8:50ČEZ, a.s.: Výroční finanční zpráva za rok 2025
8:48Evropa mírně pozitivní, výsledky zveřejnily BP a Philip Morris ČR  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Základní O/N úroková sazba
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board