Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nejlidnatější španělský region Andalusie s 34% nezaměstnaností žádá o pomoc vládu

Nejlidnatější španělský region Andalusie s 34% nezaměstnaností žádá o pomoc vládu

04.09.2012 9:39, aktualizováno: 4.9. 10:35
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Jako čtvrtá v řadě žádá regionální vláda nejlidnatějšího španělského regionu Andalusie o pomoc centrální španělskou vládu. Po státu chce jednu miliardu eur, jinak nemá na splátky svého dluhu, připadající na druhou polovinu letošního roku.

Andalusie je nejlidnatějším regionem Španělska a na HDP země má podíl zhruba 15 procent. Zatížen je mimo jiné enormní 33,9% měrou nezaměstnanosti. O pomoc před Andalusií zatím požádaly Valencie, Katalánsko a Murcia. Španělská regionální politička Susana Diaz uvedla, že Andalusie následuje kroky ostatních regionů a žádost raději podala s předstihem, protože potřebuje hotovost.

Madrid schválil vznik záchranného úvěru pro autonomní regiony, které budou mít problémy se splácením dluhu, letos v červenci. Celkem má fond k dispozici 18 miliard eur. Vláda by měla představit detaily toho, jak bude fond fungovat, v příštích měsících.

V červenci region Murcia požádal o injekci v rozsahu 300 milionů eur, v minulém týdnu ekonomicky nejvýznamnější region Katalánsko o 5 miliard eur a Valencie uvedla, že bude potřebovat nejméně 4,5 miliardy eur. Z fondu tedy již bylo „objednáno“ za zhruba 11 z 18 miliard eur čtyřmi z celkem 17 španělských regionů.

Andalusie je zatížena veřejným dluhem v rozsahu 15,4 miliardy eur, odpovídajícím 10,6 procenta jeho ekonomického výkonu (HDP). Ve druhé polovině roku 2012 čelí Andalusie splátkám dluhu v rozsahu 1,61 miliardy eur. Pokud jde o regionální banky, Andalusie dosud nerozhodla, zda bude žádat prostředky ze záchranného fondu pro ně určeného. Připustila ale tlak ze strany samotných bank, aby tak učinila.

Španělsko má celkem 17 autonomních regionů, které spolu s městskými magistráty mají zhruba poloviční podíl na veřejných výdajích a téměř všechny loni překročily plánovaný rozpočtový deficit. Podle ekonomů by regiony mohly mít letos problémy se splněním plánovaných rozpočtových škrtů. To zvyšuje mezi investory spekulace, že Španělsko bude muset požádat eurozónu kromě pomoci pro banky i o širší celkovou pomoc.

Regiony nejsou schopné si získat peníze na dluhopisovém trhu. Většina z nich má totiž rating již v podřadné investiční kategorii "junk".

Pokud jde o řešení situace v bankách, španělský fond na restrukturalizaci bank FROB čerstvě uvedl, že schválil finanční injekci 4,5 miliardy eur pro problémovou banku Bankia. Operaci musí ještě schválit centrální banka a vláda. Peníze mají posílit základní kapitál banky na úroveň požadovanou regulačními orgány.

Bankii převzala letos v květnu španělská vláda poté, co vyšlo najevo, že se banka nedokáže vyrovnat se ztrátami z úvěrů, které poskytla před čtyřmi lety v době rozkvětu realitního sektoru. Záchrana banky pak donutila španělskou vládu požádat o pomoc ze záchranného fondu eurozóny.

Bankia vznikla v roce 2010 spojením sedmi spořitelen, které měly problémy se svou další existencí. Bankia nyní spravuje více než deset procent vkladů v zemi. Má však rovněž vysoké napojení na rizikový realitní majetek.

Bankia v pátek uvedla, že za první pololetí vykázala ztrátu více než čtyři miliardy eur. Ukazatel základního kapitálu činil 6,3 procenta a byl tak hluboko pod devíti procenty, což je jedna z podmínek pro získání finanční pomoci pro španělské banky ze záchranného fondu eurozóny.

Na sklonku srpna španělská vláda schválila plán bankovní reformy, jehož hlavní součástí je očištění bank od špatných úvěrů a toxických aktiv pomocí takzvané špatné banky. Její vytvoření je podmínkou, aby EU španělským bankám poskytla slíbenou pomoc do rozsahu 100 miliard eur.

Na konci srpna také Španělé zpětně revidovali k horšímu HDP za roky 2010 a 2011. V roce 2010 ekonomika po revizi klesla o 0,3 procenta místo 0,1 procenta. V roce 2011 se pak hrubý domácí produkt zvýšil jen o 0,4 procenta. Doposud statistici uváděli růst o 0,7 procenta. Revizi za loňský rok způsobila hlavně změna údajů o vnější poptávce, která ukázala, že vývoz byl slabší, než se původně myslelo, uvedli statistici.

V posledním srpnovém týdnu se také objevily nepotvrzené informace, podle kterých španělská vláda vyjednává s lídry eurozóny o možných podmínkách mezinárodní pomoci. Ve snaze stlačit své náklady na financování, uvedly informované zdroje. Finální rozhodnutí Madridu o pomoc oficiálně zažádat však zatím údajně nepadlo.


(Zdroj: Bloomberg, čtk, BBC, CNBC, Reuters)


Čtěte více:

Španělsko poprvé připouští: Můžeme potřebovat mezinárodní pomoc. 300 miliard eur, tvrdí zdroje
27.07.2012 14:11
Španělsko poprvé přiznalo, že by mohlo potřebovat mezinárodní finanční...
Španělsko v recesi oznámilo vyšší schodky rozpočtu do roku 2014. Hlouběji padá průmysl, ubývá firem zejména ve stavebnictví a realitách
08.08.2012 11:26
Čtvrtá největší ekonomika eurozóny poslala Evropské komisi zhoršená oč...
Španělsko jedná o podmínkách státní zahraniční pomoci, tvrdí zdroje
23.08.2012 17:27
Španělská vláda vyjednává s lídry eurozóny o možných podmínkách meziná...
Španělsko zhoršilo po
27.08.2012 12:01
Výkon španělské ekonomiky byl v letech 2010 a 2011 horší, než se dopos...
Největší španělský region chce od vlády 5 miliard eur, s hrdostí ale odmítá „politické podmínky“
28.08.2012 14:51
Katalánsko, které je největším regionem Španělska a tvoří asi pětinu v...
Španělsko schválilo bankovní reformu a vznik
31.08.2012 16:19
Španělská vláda dnes schválila plán bankovní reformy, jehož hlavní sou...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.04.2026
12:00Nad Trumpovým prezidentstvím se vznášejí podezření na tzv. insider trading
11:34Sentiment je převážně pozitivní při vyčkávání na zprávy z Blízkého východu a ekonomiky  
10:27Amazon prohlubuje spolupráci s Anthropicem. Nová investice může dosáhnout až 25 miliard dolarů
9:26Tim Cook po 15 letech opustí post generálního ředitele společnosti Apple
9:12Rozbřesk: Blízkovýchodní šok nás zasahuje v příznivou chvíli, deflace pokračuje ve značné části výroby
8:53Jednání v Islámábádu navrací Evropě optimismus, Tim Cook po 15 letech končí v čele Applu  
6:05AI jako investiční motor. Tři akcie, na které sází elita z Wall Street  
20.04.2026
16:57Levná globalizace končí, svět se přepisuje. Jak investovat v nové éře  
15:36Trhy fúzí a akvizic se po začátku války v Íránu prudce propadly, nyní začalo zotavení
14:45Pokud by se v USA obnovily inflační tlaky, neměl by dolar oslabovat?
14:35S DIP lidé investují na důchod již 9,5 miliardy korun. Počet smluv se blíží čtvrt milionu
13:03Siemens hrozí přesunem investic mimo EU kvůli přílišné regulaci průmyslové AI
12:51Týdenní výhled: S koncem války to zase nevyšlo, nová data naznačí dopad energetického šoku  
12:40Klíčový milník pro Dukovany: první projektová fáze splněna. KHNP dokončila koncepční projekt
11:55Jaké příležitosti vidí v energetickém sektoru Goldman Sachs? Na seznamu jsou ConocoPhillips či Vistra
11:24Další víkendový zvrat zhoršil náladu, trhy však stále pracují s přechodností íránského šoku  
10:57Registrace elektromobilů v EU rostou s tím, jak se zvyšují ceny benzinu
10:44Ropa, Írán a trhy: Invesco radí, jak upravit své investice v roce geopolitiky
9:03Rozbřesk: Hormuz stále nefunguje. Kde je Evropa nejzranitelnější?
8:44Opětovné uzavření Hormuzského průlivu zvyšuje cenu ropy i nervozitu investorů  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m