Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dopravní podnik Praha smlouvu na prodej jízdenek, byla čtyřnásobně předražená

Dopravní podnik Praha smlouvu na prodej jízdenek, byla čtyřnásobně předražená

10.09.2012 8:35
Autor: ČTK

Pražský dopravní podnik (DPP) vypověděl smlouvu s firmou Cross Point, která údajně prodávala jízdenky ve vestibulech metra čtyřikrát dráže než její předchůdce. Vedení dopravního podniku se tak rozhodlo na základě trestního oznámení advokáta Václava Lásky. Uvedla to včera večer Česká televize. 

Firma podle ČT inkasovala od roku 2009 za poskytované služby 130 milionů korun, přičemž předtím dopravní podnik za služby platil 30 milionů korun. Podle analýzy vypracované advokátem Václavem Láskou byl tento obchod účelově předražený, uvedla dnes Česká televize. 

"Můj závěr v té analýze byl, že v tomto případě je na místě podat trestní oznámení. Ta škoda se pohybovala ve stamilionech," uvedl Láska. Firma Cross point s tím nesouhlasí. Navýšení ceny podle ČT vysvětluje růstem nákladů, zvýšila prý počet prodejních míst i počet zaměstnanců. 

Podle Lásky byl pražský dopravní podnik v letech 2007 až 2011 systematicky tunelovaný a peníze končily na účtech v zahraničí. Tehdejší šéf dopravního podniku Martin Dvořák obvinění odmítá. Případ podle ČT vyšetřuje od srpna protikorupční policie. 

Pražský dopravní podnik už podal kvůli výsledkům auditu deseti nevýhodných smluv trestní oznámení na ty, kteří smlouvy podepsali. Audit totiž ukázal, že zakázky byly předražené a některé smlouvy nejdou vypovědět. Právníci pod vedením advokáta Václava Lásky posoudili smlouvy na tisk papírových jízdenek, na SMS jízdenky, na právní, marketingové a poradenské služby. Na seznamu prověřovaných smluv byla i dodávka výpočetní techniky, nákup pohonných hmot a náhradních dílů, vnitropodniková doprava a nakládání s majetkem v souvislosti s přestavbami stanic metra. Všechny jsou z let 2010 a 2011 a nikdo, kdo by za uzavření smluv mohl nést odpovědnost, už v dopravním podniku nepracuje


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.02.2026
14:42Nuda ve Frankfurtu. ECB preferuje stabilitu sazeb
14:30Základní úroková sazba zůstává na 3,5 procenta, rozhodla ČNB
14:00Bank of England drží sazby, ale připouští blížící se snížení
13:10Braňo Soták: Alphabet kráčí po tenkém laně. Zatím ale mezi masivními investicemi a doručovaným růstem balancuje úspěšně  
13:08Pandora reaguje na volatilitu stříbra: uvede platinovou kolekci
12:07Rotace z technologií a volatilní drahé kovy. Trhy zůstávají rozvířené  
11:26Turbulence na zlatu a stříbru
10:55Německý průmysl překvapil. Zakázky v prosinci vzrostly nejvíc za dva roky
10:10Shell zaznamenal nejslabší čtvrtletní zisk za pět let, zpětné odkupy akcií ale nesnížil
10:05Maloobchod na konci roku zklamal. I tak ale spotřeba domácností táhne ekonomiku
9:51Vestas zvyšuje výhled, dividendu i buyback. Akcie však po výsledcích klesají
8:52Dnes vyjde inflace i prognóza ČNB, pokračuje výprodej na techu i bitcoinu a SpaceX se posouvá k IPO  
8:49Rozbřesk: Česká inflace poklesla zejména kvůli energiím, co na to dnes ČNB?
04.02.2026
22:46Alphabet překonal odhady. Letos plánuje utratit mnohem více, než investoři čekali
22:01Technologické tituly znovu oslabily  
17:10Jeden opomíjený nový normál
15:14Jakub Blaha: Uber zažil solidní otočku. Silná čísla ze závěru roku nakonec přebila slabší výhled  
14:05Eli Lilly v ostrém kontrastu s Novo Nordiskem. Tržby mohou letos stoupnout až o 27 procent
13:32AMD roste, náklady také. Klíčový bude úspěch MI4XX  
12:44Patria čeká u Komerční banky mírně slabší kvartál, pozornost se přesune na dividendovou politiku  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:15EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.