Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Schwarzenberg otevřeně: EU místo investic rozdávala peníze voličům

Schwarzenberg otevřeně: EU místo investic rozdávala peníze voličům

10.09.2012 11:41
Autor: ČTK

Evropské země rozdávaly peníze voličům, místo aby investovaly do výzkumu, vzdělání a dalšího rozvoje. Evropa tak promeškala investice do vlastní budoucnosti a zatímco spala, rychle se rozvinuly země jako Čína, Brazílie, Indie a Jižní Korea. Ve Vídni to o víkendu podle agentury APA prohlásil český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. 

Evropští politici si tak podle šéfa české diplomacie musejí přiznat, že zlatý věk je u konce. Podle Schwarzenberga skončila šedesátiletá éra, která se postarala o hospodářský vzestup kontinentu. 


 Český ministr také podotkl, že politici nyní musejí ukázat, zda myslí projekt společné Evropy vážně a zda je pro ně budoucnost Evropské unie důležitější než dočasná rozpočtová omezení. Podle Schwarzenberga potřebují reformovat jak zadlužené země jižního křídla EU, tak i severské státy. Bližší podrobnosti o tom, jak si tuto reformu představuje, ale ministr neuvedl. 

Globální hospodářskou krizi pak Schwarzenberg označil za důsledek naprosté ztráty odpovědnosti, a to jak mezi politiky, tak ve finančním světě. Ministr také připustil, že se značná část současné moci přesouvá z politiky právě mezi finanční instituce. Podle Schwarzenberga to způsobili politici sami tím, že nedokázali vymezit finančnímu světu jasný rámec.


Čtěte více:

Nečas diplomatům: Hlídání, zda jsme v jádru EU, je paranoia. Sledujme české zájmy
28.08.2012 12:08
Česká republika by se měla zbavit paranoidních obav z toho, zda je v j...

Váš názor
  •  
    10.09.2012 12:24

    Tak uz i slechtic naprosto ztratil soudnost a pridal se k tem, co se strefuji do vlastnich rad. Sovinisti naopak vedle rozdavani potravinovych listku se strefuji do nepratel. Jinak podpora vyzkumu a vyvoje muze podporit globalni krize. Protoze misto prace, jak se nakrmit, se vymysli to, jak se sdilet a pobavit. Urychlovac castic by asi tezko kdy zainvestoval soukromy kapital, ktery vsak bude milerad investovat do navaznych aplikaci. Satelitni galileo je totez, snad se stihne vcas dokoncit. Vojensky bude rozhodne prinosem, ovsem minimalne ridici zemedelske techniky nebudou uz tolik radi. No a proto se rozdavaji volicum penize nebo potravinove listky, nekdy jako dusledek, jindy jako prevence.
    Mudrc
Aktuální komentáře
05.02.2026
22:35Amazon bude utrácet ještě více než Alphabet. Letošní výdaje odhaduje na 200 miliard dolarů
17:25Návrat hodnotových akcií a cyklické signály akciového trhu
16:26Excalibur Army ze skupiny CSG získala v Asii zakázku na obrněná vozidla za šest miliard
16:18Jan Bureš: ČNB ponechává sazby beze změny, jejich pokles je však stále ve hře
14:42Nuda ve Frankfurtu. ECB preferuje stabilitu sazeb
14:30Základní úroková sazba zůstává na 3,5 procenta, rozhodla ČNB
14:00Bank of England drží sazby, ale připouští blížící se snížení
13:10Braňo Soták: Alphabet kráčí po tenkém laně. Zatím ale mezi masivními investicemi a doručovaným růstem balancuje úspěšně  
13:08Pandora reaguje na volatilitu stříbra: uvede platinovou kolekci
12:07Rotace z technologií a volatilní drahé kovy. Trhy zůstávají rozvířené  
11:26Turbulence na zlatu a stříbru
10:55Německý průmysl překvapil. Zakázky v prosinci vzrostly nejvíc za dva roky
10:10Shell zaznamenal nejslabší čtvrtletní zisk za pět let, zpětné odkupy akcií ale nesnížil
10:05Maloobchod na konci roku zklamal. I tak ale spotřeba domácností táhne ekonomiku
9:51Vestas zvyšuje výhled, dividendu i buyback. Akcie však po výsledcích klesají
8:52Dnes vyjde inflace i prognóza ČNB, pokračuje výprodej na techu i bitcoinu a SpaceX se posouvá k IPO  
8:49Rozbřesk: Česká inflace poklesla zejména kvůli energiím, co na to dnes ČNB?
04.02.2026
22:46Alphabet překonal odhady. Letos plánuje utratit mnohem více, než investoři čekali
22:01Technologické tituly znovu oslabily  
17:10Jeden opomíjený nový normál

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university