Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
WSJ: Hollande opět volí ideologii před prosperitou

WSJ: Hollande opět volí ideologii před prosperitou

19.09.2012 13:35
Autor: ČTK

Na to, že François Hollande před prezidentskými volbami vsadil na kartu obnovy hospodářského růstu, je poněkud zvláštní, že má averzi právě k tomu, co by Francii mohlo růst zajistit. Minulý týden uvedl, že jeho vláda zavede nové daně v objemu až 20 miliard eur (asi 496 miliard Kč), a nyní oznamuje, že nepovolí těžbu zemního plynu metodou takzvaného hydraulického štěpení. Ve svém komentáři o tom píše ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ).

"Francie dováží 98 procent zemního plynu, který každoročně spotřebovává. Podle údajů amerického ministerstva energetiky však objem plynu, který může technicky z břidlic vytěžit, je v Evropě druhý největší za Polskem. To je objem, který by spotřebu Francie pokryl na více než 100 let," napsal list v redakčním komentáři.

Údaje o předpokládaném objemu vytěžitelného plynu jsou sice zatím jen předběžné, relativně krátká historie průzkumu těžby zemního plynu z břidličných formací ale naznačuje, že i předběžné odhady jsou často příliš nízké.

Vláda socialisty Hollandea se pře i s distribučními společnostmi, a to kvůli cenám, které tyto firmy účtují za plyn koncovým spotřebitelům. Maloobchodní ceny plynu ve Francii určuje stát a rozvodné společnosti si stěžují, že rozsah zvyšování cen, jenž vláda povoluje, nestačí na pokrytí jejich rostoucích výdajů.

Francouzský regulační úřad dal v červenci distributorům plynu zapravdu, kabinet ale i tak povolil nárůst cen maximálně o dvě procenta. Navíc slibuje, že rozšíří energetické subvence pro občany.

Zatímco se vláda s distributory dohaduje o rozdíl mezi cenovým zvýšením o sedm a dvě procenta, ceny zemního plynu v Evropě jsou pětkrát až šestkrát vyšší než ve Spojených státech. Hlavní důvod je právě v tom, že Američané proti těžbě plynu z břidlic většinou nic nemají. Díky této metodě jsou teď v USA masivní přebytky plynu, a tedy rekordně nízké ceny.

"Pan Hollande měl možnost otevřít dveře potenciálně revolučním změnám v energetice, snížit ceny plynu pro spotřebitele a vytvořit ve své vlasti nové průmyslové odvětví se všemi pracovními místy, která by tento proces provázela. Je ostuda, že opět zvolil ideologii před prosperitou," uzavírají autoři komentáře.


Váš názor
  • socialisti a ideologie
    20.09.2012 2:28

    Predevsim ideologie - ta je ne pro nedulezitejsi nez to proc ho lidi volili do uradu, aby se postaral aby se lidem Francie dychalo lepe. To same s americkym Obamou. Muslimove zabijeji jeho diplomaty - pali americke vlajky a on na to ani slovo dokonce se jim omlouva za nejaky nejapny amatersky film. Ted chce davat Egyptu miliardu dolaru, zatimco jeho vlastni lide pobiraji zebracenky. Lezeni nekomu do zadku se nevyplaci - pres Hitlera az do davnoveku.
    arcossdorades
Aktuální komentáře
09.04.2026
11:45Ředitel Mercedes-Benz: Cesta vede přes elektromobily i spalovací motory, auta se stávají životním prostorem
10:19Pokračující boje i Fed přibrzdily nadšení investorů, pesimismus by však propuknout neměl  
9:34Meziroční růst českého průmyslu dál zpomalil, v únoru výroba stoupla o 1,3 %
9:00Rozbřesk: Křehké příměří na Blízkém východě. Trhy slaví, realita se ale příliš nemění
8:53Primoco postaví za 750 milionů nový závod v Písku
8:39Ropa znovu roste, protože Hormuz zůstává zavřený, futures jsou v záporu  
6:01Maďarské volby jako klíčový tržní katalyzátor. Investoři sází na změnu kurzu
08.04.2026
22:01Akcie prudce posílily po příměří mezi USA a Íránem, ropa výrazně oslabila  
17:15Ekonomika poroste, inflace také. Co bude dělat Fed?
17:10Írán zastavil tankery v Hormuzském průlivu, Izrael podle něj porušil příměří
15:50Jestli na to máte nervy, využijte poklesů pro vstup, radí Psarofagis z Bloomberg Intelligence  
15:25Delta Air Lines jsou ve ztrátě, celoroční výhled kvůli válce nevydaly
14:40Ziskům o válce nikdo neřekl, trhy se odráží ode dna?
12:54PODCAST Analytický radar: Vyšší cílová cena ČEZ, ale také opatrnost. Restrukturalizace jako klíč?  
11:36Nejhorší je za námi a akcie rychle mažou válečné ztráty. Najdou i nový motor růstu?  
11:31Příměří s Íránem zanechává pět hlavních nezodpovězených otázek
11:15UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL XS2764457078
10:03JPMorgan: Akcie zřejmě našly dno, příměří s Íránem oživuje chuť riskovat  
9:10Příměří přineslo úlevu na ropě. Brent je pod 94 dolary
8:59ČEZ, a.s.: Konsolidovaná zpráva o platbách orgánům správy členského státu EU nebo třetí země za rok 2025

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m