Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Španělé oznámili reformy, další region žádá o záchranu

    Španělé oznámili reformy, další region žádá o záchranu

    27.09.2012 18:38
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Devítíměsíční vláda španělského premiéra Mariano Rajoye oznámila pátý balík rozpočtových a legislativních opatření, která mají pomoci překonat zemi krizi. Úspory jsou také odpovědí na budoucí možnou finanční pomoc zahraničními věřiteli.

    Vláda uvedla, že zavede celkem 43 nových opatření na podporu ekonomiky během 6 měsíců. Chce mimo jiné omezit bariéry jednotlivých profesí, liberalizovat trh v některých odvětvích, podpořit nebankovní financování soukromého sektoru a získávání financí na trhu.

    Nová 20% daň z loterií a nařízené úspory jednotlivým ministrům v letošním i příštím roce (v roce 2013 na průměru o 8,9 %) mají pomoci snížit třetí nejvyšší rozpočtový schodek v eurozóně. Schodek rozpočtu 2013 je projektován na úrovni 4,5 % HDP ve srovnání s letošními 6,3 %, které se dle očekávání jen stěží podaří naplnit. Vláda dnes nicméně oznámila, že cíl „snadno“ dodrží, protože bude naplněn plán na straně příjmů rozpočtu. Pomoci má například i zdanění krátkodobých kapitálových zisků, které je zároveň namířeno proti spekulaci. Celkové daňové příjmy mají příští rok vzrůst o 3,8 %.

    Penzijní reforma má omezit předčasné odchody do důchodu a přiblížit právní a skutečný věk odchodu do důchodu. Penzijní systém bude dle vlády adaptován na delší průměrnou délku dožití. Vytvořena bude zvláštní a nezávislá fiskální instituce, která bude dohlížet na pokroky vlády při snižování rozpočtového schodku a státního dluhu. Úterní data ukázala na růst rozpočtového schodku za osm měsíců roku na 4,8 % HDP z 3,8 % HDP v roce 2011.

    Do oznámení reforem dnes „vrthl“ další autonomní region Kastilie-La Mancha, který se stal pátým španělským regionem, který požádal centrální vládu o pomoc se splácením dluhu. Kastilie-La Mancha chce ze záchranného fondu pro autonomní regiony získat 848 milionů eur, což představuje deset procent dluhu regionu. Celkový objem požadavků na finance ze záchranného fondu se tak již vyšplhal na zhruba 15 miliard eur, dostupné prostředky fondu přitom dosahují 18 miliard eur. Španělsko má 17 autonomních regionů, z nichž loni téměř všechny překročily plánovaný rozpočtový deficit. Podle ekonomů by regiony mohly mít letos problémy se splněním plánovaných rozpočtových škrtů. To zvyšuje mezi investory spekulace, že Španělsko bude muset požádat eurozónu kromě pomoci pro banky i o širší celkovou pomoc. Včera přitom vládě svou hrozbou odtržení „zatopil“ nejsilnější španělský region Katalánsko. 


     
    V pátek Španělsko oznámí výsledky zátěžových testů bank. „Bude to významně pod 100 miliardami eur,“ uvedl premiér Rajoy k potřebě španělských bank doplnit likviditu a částce, přislíbené jako horní limit pomoci. Potřebu do 60 miliard eur vyslovil již o víkendu španělský ministr hospodářství Luis de Guindos. Ze španělských bankovních kruhů prosakují informace, podle kterých budou španělské banky převádět do nově vytvořené konsolidační instituce špatná aktiva s odpisem 45 až 50 procent jejich účetní hodnoty. Právě očištění bankovního sektoru od nedobytných pohledávek a dalších špatných aktiv je pro EU podmínkou pro uvolnění pomoci španělskému bankovnímu sektoru do slíbeného objemu 100 miliard eur. Španělské banky jsou zatíženy přiznaným objemem problematických aktiv kolem 180 miliard eur.

    Finské ministerstvo prohlášení vydalo stanovisko, pod které se vedle Jutty Urpilainen podepsali také německý ministr Wolfgang Schäuble a Jan Kees de Jager, ve kterém odsouvají na poslední uvažovatelné místo použití zdrojů ESM pro pomoc španělským bankám. "Rekapitalizace (španělských) bank by se měla uskutečnit cestou nejprve nasazení soukromých zdrojů, následně veřejných španělských zdrojů a teprve naposledy jako věřitele poslední instance zdrojů ESM," stojí ve společném prohlášení.

    (Zdroj: Bloomberg, čtk, AP)


    Čtěte více:

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    11.08.2026
    21:59Wall Street pokračovala v konsolidaci; probuzení může přinést aktuální CPI  
    17:14Mimořádná levnost i drahost amerických akcií. Vše vysvětluje jedna skrytá proměnná
    15:50Eli Lilly stíhá Novo Nordisk. V Británii získala první povolení pro pilulku na hubnutí mimo USA
    14:31Provozovatel datových center DayOne se chystá na svůj první den na burze v USA
    14:31Umělá inteligence jako budování železnic, období bankrotů i slávy
    14:07Od valuace 98 miliard k až 30 miliardám dolarů. Shein se připravuje na vstup na burzu
    14:02Návrat Intelu nabírá obrátky. Firma si zajistila 20 miliard dolarů na expanzi
    13:08Rocket Lab roste raketovým tempem, ziskovost však stále zůstává na oběžné dráze  
    11:38ČEZ zaostal za odhady na provozním zisku. Slabý Trading přebil pozitivní zprávu o vyšším výhledu  
    11:05Inflace zůstává pod cílem, domácí tlaky ale nepolevují
    10:08Wall Street vidí za Bessentovými kroky známky úzkosti na trhu s dluhopisy  
    8:52ČEZ v pololetí meziročně zvýšil čistý zisk o deset procent a zahraniční trhy sledují nové zdroje financování AI  
    8:44ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření za I. pololetí 2026
    7:57Čistý zisk ČEZ přesáhl za první pololetí 18 miliard, společnost znovu navýšila výhled
    10.08.2026
    17:01Pár úvah o plánech FIFA, skutečném podnikání a tržním systému
    15:38PODCAST Týdenní výhled: Výsledková sezóna trenduje díky AI vysoko nad odhady a Bessent brání státní dluhopisy  
    14:44Trumpovy příjmy z licencí loni vzrostly o 71 procent na 59,5 milionu dolarů
    13:25TSMC umlčela obavy z ochlazení AI. Tržby dál rostou o desítky procent
    12:40Trhu s humanoidními roboty vládne Čína. V prvním pololetí se postarala o více než 97 % světových dodávek
    11:19Míra nezaměstnanosti v červenci stoupla na 5 %. Trh práce ale zůstává napjatý

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:00CZ - CPI, y/y
    16:00USA - Prodeje starších domů