Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Úřední ceny pro alkohol v Rusku: Nejprve vodka, nyní i šampaňské

Úřední ceny pro alkohol v Rusku: Nejprve vodka, nyní i šampaňské

09.10.2012 10:54
Autor: ČTK

Po tvrdém alkoholu se v Rusku objeví minimální úřední ceny i na šampaňské. Třičtvrtělitrová láhev šumivého vína by měla v obchodech stát nejméně 115 rublů (asi 71 Kč). Alespoň podle regulačního úřadu, jehož návrhy v tomto směru vláda až dosud vždy schválila. 

Nápad ale tentokrát vzešel z řad výrobců šumivých vín, stěžujících si na nekalou konkurenci nabízející své sekty pod výrobní cenou. I podle expertů šumivá vína s cenou nižší než 115 rublů za 0,75 litru vesměs pocházejí z nezdaněné nelegální produkce, na kterou podle odhadů připadá třetina až dvě pětiny trhu. 

Zavedení minimální ceny na vodku před třemi lety podle znalce Vadima Drobize mezitím snížilo podíl nelegální vodky na trhu asi o pětinu. Půllitrovka vodky nyní musí stát nejméně 125 rublů (asi 77 Kč), takže je na první pohled zjevné, že cokoliv lacinějšího je nelegální. 

Za posledních deset let výroba šumivých vín v Rusku vzrostla téměř na trojnásobek, zatímco produkce běžných vín se zhruba zdvojnásobila, i když v absolutních číslech mají "tichá vína" více než dvojnásobnou převahu nad šumivými. Popularita "ruského šampaňského" podle vinařů pramení jak z toho, že bez bublinek se neobejde žádná oslava, tak i z poměrně nízké ceny. 

V obchodech lze nyní láhev nejlevnějšího "ruského šampaňského" koupit za 130-150 rublů a výrobci slibují, že nezdraží ani po zavedení minimální ceny, k čemuž nejspíše dojde na přelomu roku. Po sektech by pak mohly následovat i další vína, podobně jako po vodce následovaly i další druhy tvrdého alkoholu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.01.2026
22:01Technologie táhly růst akcií, malé společnosti opět zpevnily  
17:11Překlápění cyklu
16:45ČEZ, a.s.: Skupina ČEZ dokončila akvizici společnosti Gas Distribution
15:59Boston Scientific koupí za 14,5 miliardy dolarů technologickou firmu Penumbra
15:55Miran: Fed se stále pohybuje výrazně nad neutrálními sazbami a k tomu není důvod
14:33AI cyklus nekončí: TSMC překonává očekávání a žene polovodičový sektor vzhůru  
13:40Obchodnící Goldman Sachs překonali očekávání, celkové tržby investiční banky ale klesly
13:04Německé hospodářství po dvou letech poklesu loni podle statistiků mírně vzrostlo
12:47BlackRock překonal očekávání: ve správě už má rekordních 14 bilionů dolarů
12:25Tržní hodnota ASML překročila 500 miliard dolarů díky optimistickému výhledu TSMC
11:22Technologie otáčejí vzhůru, zatímco drahé kovy přerušily jízdu  
11:03Novo Nordisk: Od ztráty důvěry k agresivní expanzi
9:47Růst maloobchodních tržeb v listopadu zrychlil na 4,6 procenta
9:25TSMC loni poprvé v historii vygenerovala přes 100 miliard dolarů na tržbách. Letos počítá s navýšením investic
8:52Rozbřesk: Úvěry domácnostem zrychlují, vklady naopak zpomalují… proč?
8:42Trump řekl, že Powella neodvolá a povolil vývoz AI čipů do Číny, evropské futures v zeleném  
6:05Morgan Stanley: Trhy ve vztahu k dluhům nejsou tak v pohodě, jak by se mohlo zdát
14.01.2026
22:00Na Wall Street se vybíraly zisky; dolů táhly technologie a banky  
17:09Zisky v letošním roce a posun od holubů na střeše k vrabcům v hrsti
15:52Traders Talk: Kontrariánské sázky se vracejí. Investiční inspirace na rok 2026

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.