Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ruští miliardáři chtějí odejít z TNK-BP, bojí se vlivu Rosněfti

Ruští miliardáři chtějí odejít z TNK-BP, bojí se vlivu Rosněfti

09.10.2012 17:33
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Budoucnost třetího největšího ruského těžaře ropy TNK-BP, o něhož se rovným dílem dělí konsorcium miliardářů AAR a britský koncern BP, se po měsících nejasností začíná pomalu projasňovat. Oligarchům z AAR se příliš nezamlouvá, že by místo BP mohli za partnera dostat státem ovládanou Rosněfť, která s Brity jedná o koupi celého jejich podílu. Konsorcium AAR teď také usiluje o vystoupení z TNK-BP, přičemž zvažuje prodej svého podílu buď jednomu investorovi, či přes burzu.

Situace se nyní má tak, že z TNK-BP chtějí odejít oba podílníci. BP ohlásila záměr prodat své akcie v TNK-BP začátkem června. Vztahy mezi investiční skupinou AAR, do níž patří Michail Fridman, Viktor Vekselberg, Len Blavatnik a German Khan (všichni s majetky v miliardách USD), a britským koncernem byly v minulosti opakovaně poznamenány konflikty ohledně směřování společného podniku a jeho korporátní struktury. Jako nejslibnější zájemce o 50% balík ve společnosti, která těží 1,7 mil. barelů denně (téměř pětina ruské produkce), se od té doby jeví státem kontrolovaná Rosněfť, jednička mezi ruskými těžaři v produkci.

K průlomu v komplikovaných rozhovorech došlo na nedávné schůzce prezidenta Vladimira Putina, šéfa Rosněfti Igora Sečina a výkonného ředitele BP Roberta Dudleyho, na níž byl dohodnut scénář dalšího postupu. Podle něj část britského podílu v TNK-BP odkoupí Rosněfť za peníze, přičemž za polovinu 50% balíku nabízí 10-15 mld. USD. Za druhou polovinu Rosněfť Britům zaplatí svými akciemi. Ruský státní těžař už vede jednání o zajištění finančních prostředků na akvizici. BP již v Rosněfti drží 1,3% podíl, který zakoupila při IPO v roce 2006. 

 
Představa, že by se místo BP měla do společného podniku dostat Rosněfť, která se na rozdíl od Britů určitě nebude chtít spokojit s rolí pouhého přihlížejícího, miliardáře z AAR zřejmě vystrašila natolik, že nyní k prodeji nabízí i svůj podíl. Stále také Britům navrhují, že od nich koupí 25 % akcií TNK-BP za 10 mld. USD. Kvůli tomu již konsorcium začalo jednat s bankami o syndikovaném úvěru.

Zdroje deníku Kommersant tvrdí, že AAR odrazuje relativně chabá výkonnost Rosněfti na trhu za posledních několik let. „Společnost nedisponuje technologiemi a kompetencí na úrovni BP a nemůže přispět k vylepšování postavení TNK-BP na mezinárodním trhu, což je strategickým cílem AAR,“ sdělil deníku zdroj z konsorcia. Oligarchové jsou teď dokonce ochotni vrátit se ke spolupráci s BP za původních podmínek, pokud si Britové prodej svého podílu rozmyslí.

Sváry mezi BP a AAR se táhnou několik let. Olej do ohně přilily pokusy BP uzavřít spojenectví s konkurenčními společnostmi jako Rosněfť nebo Gazprom, které oligarchové-partneři zmařili. Odvolávali se přitom na akcionářskou smlouvu TNK-BP, podle níž má BP všechny své aktivity v Rusku provozovat výhradně přes jejich společný podnik. Britové měsíce vyjednávali s Rosněftí o společné těžbě ropy za polárním kruhem a o výměně velkých balíků akcií. Transakce v hodnotě 16 mld. USD, kterou dojednal Igor Sečin, kvůli opozici oligarchů z AAR skončila velkou ostudou a Rosněfť si nakonec za strategického partnera zvolila americký Exxon Mobil.

Podobně dopadl pokus BP připojit se ke konsorciu provozujícímu pod vedením Gazpromu nedávno spuštěný plynovod Nord Stream, který dodává zemní plyn z Ruska do Německa a dalších zemí západní Evropy.

BP a Rosněfť se loni kvůli urovnání sporů s oligarchy dokonce pokoušeli podíl AAR v TNK-BP vykoupit. Za 50 % balík akcií nabídli 32 mld. USD. Kvartet miliardářů odmítl.

Celkově se Britům sázka na Rusko vyplatila. Od roku 2003 z TNK-BP do centrály BP v Londýně na dividendách přiteklo 19 mld. USD; ruské vrty se na celkové produkci koncernu podílí z jedné čtvrtiny.

(Zdroj: Kommersant, Moscow Times, Vedomosti)


Čtěte více:

Exxon a Rosněfť podepsaly dohodu o strategické spolupráci
30.08.2011 17:58
Největší ruská ropná společnost Rosněfť podepsala s největším americký...
Do souboje o TNK-BP se vložila státní Rosněfť. Vytlačí spolu s BP vychytralé ruské oligarchy?
25.07.2012 13:36
Ruská státní ropná společnost Rosněfť zahájila jednání o koupi polovič...
BP platí za pokus obejít  ruské oligarchy z TNK-BP. Kvůli zkrachovalé alianci s Rosněftí má na odškodném odvést 3,1 mld. USD
30.07.2012 16:12
Arbitrážní soud na Sibiři nařídil britskému ropnému gigantu BP zaplati...
BP zůstává v Rusku: Podíl v TNK-BP hodlá vyměnit za větší balík ve státní Rosněfti
24.09.2012 13:50
Největší ruský těžař ropy, státem kontrolovaná Rosněfť, možná získá v...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.04.2026
12:02OpenAI získala na rozvoj rekordních 122 miliard dolarů
11:20Trump má v noci říct, jak dál s Íránem. Trhy mezitím zůstávají v euforii  
10:55Evropské akcie posilují díky naději na deeskalaci na Blízkém východě
9:50FRESH živě: Ekonomické a tržní dopady íránské války
9:49MSCI povýší Řecko zpět do indexu vyspělých trhů. Analytici čekají smíšené dopady na investory
9:44Vládní dluh se nafoukl nad rámec potřeb deficitu, vyšší výdaje zatěžují kondici veřejných financí
8:57Trump chce konec války do tří týdnů, futures letí nahoru. Optimismus mírní Lagardeová, která varuje před dlouhodobými dopady  
8:56Rozbřesk: Polská vláda nechce dopustit vyšší ceny benzínu, a tak obětuje rozpočet
6:09Fed nemá tah na inflační bránu, předpovědi cen ropy u 200 dolarů za barel jsou přehnané?
31.03.2026
17:45Na první pohled vítězství…
16:53Nejlepším lékem na vysoké ceny ropy jsou ... vysoké ceny ropy
15:33Nebius postaví ve Finsku jedno z největších evropských AI datacenter
15:06Další dvoumiliardová investice Nvidie. Tentokrát si vybrala Marvell Technology
14:52J&T BANKA a.s.: Výroční finanční zpráva za rok 2025
14:31Zlato vhodné na nákup, akcie ještě nejsou dost levné?
13:08CSG koupila 49procentní podíl v rakouské firmě HDS
12:53Goldman Sachs: Rekordní shorty otevírají prostor pro prudký odraz akcií, ale rizika se obrací směrem vzhůru  
12:30Inflace v eurozóně vzrostla na 2,5 procenta
11:36ČSÚ potvrdil loňský růst HDP o 2,6 %. Česká ekonomika má za sebou nejrychlejší rok od 2022
11:17Trump možná couvá z války, akcie díky tomu míří nahoru  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
9:30CZ - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
16:00USA - Index ISM v průmyslu