Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
BP zůstává v Rusku: Podíl v TNK-BP hodlá vyměnit za větší balík ve státní Rosněfti

BP zůstává v Rusku: Podíl v TNK-BP hodlá vyměnit za větší balík ve státní Rosněfti

24.09.2012 13:50
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Největší ruský těžař ropy, státem kontrolovaná Rosněfť, možná získá významného zahraničního akcionáře – britský ropný koncern BP (442,5 GBp, 0,34%). Transakce v hodnotě miliard dolarů by mohla být součástí urovnání sporu mezi miliardáři z konsorcia AAR, kteří společně s BP vlastní třetího největšího ruského těžaře TNK-BP a kterým se současný model spolupráce s Brity přestal líbit. BP si díky obchodu udrží solidní přítomnost na perspektivním ruském trhu.

Informaci o tom, že BP má v plánu koupit větší podíl v Rosněfti, v pátek oznámil výkonný ředitel ruského koncernu Igor Sečin. Tiskové konferenci o rozhovorech mezi top managementy obou gigantů dodala na váze přítomnost ruského prezidenta Vladimira Putina. Prostředky na investici do akcií Rosněfti hodlá BP vzít z prodeje svého 50% balíku v TNK-BP.

Záměr prodat své akcie v TNK-BP britský koncern ohlásil začátkem června. Vztahy mezi investiční skupinou AAR, do níž patří Michail Fridman, Viktor Vekselberg, Len Blavatnik a German Khan (všichni s majetky v miliardách USD), a BP byly v minulosti opakovaně poznamenány konflikty ohledně směřování společného podniku a jeho korporátní struktury.

„Rozhodnutí BP, která plánuje část prostředků z prodeje podílu v TNK-BP reinvestovat do nových projektů v Rusku, včetně akcií Rosněfti, nás těší,“ řekl novinářům Sečin. Dodal, že cenné papíry bude BP kupovat asi od státu, který přímo vlastní víc jak 75 % akcií Rosněfti. Představitelé BP uvedli, že úspěch transakce bude záviset i na výsledku jednání s oligarchy z AAR.

K průlomu v komplikovaných rozhovorech došlo na nedávné schůzce Vladimira Putina, Igora Sečina a výkonného ředitele BP Roberta Dudleyho, na níž byl dohodnut scénář dalšího postupu. Podle něj část britského podílu v TNK-BP odkoupí Rosněfť za peníze, přičemž za polovinu 50% balíku nabízí 10-15 mld. USD. Za druhou polovinu Rosněfť Britům zaplatí svými akciemi. Ruský státní těžař už vede jednání o zajištění finančních prostředků na akvizici. BP již v Rosněfti drží 1,3% podíl, který zakoupila při IPO v roce 2006.

Zájem o podíl BP projevilo i konsorcium AAR, které za 25% balík v TNK-BP Britům nabízí 10 mld. USD. Analytici odhadují hodnotu celého podílu BP na 25 až 30 mld. USD. Současná tržní kapitalizace TNK-BP činí 37 mld. USD. Podle akcionářské smlouvy TNK-BP může britská společnost jednat o prodeji svého podílu i s jinými stranami, prodej však může domluvit až po 90 dnech od zahájení rozhovorů. BP oznámila, že o prodeji bude jednat se všemi zájemci. Zdroje deníku Kommersant ale tvrdí, že jednoznačnou prioritou jsou rozhovory s Rosněftí.

BP má údajně zájem o koupi alespoň blokačního balíku v Rosněfti a chce se podílet provozním řízení těžaře. Tak jako v případě TNK-BP by ve vrcholovém managementu ráda viděla svoje zástupce a dostávala vyšší dividendy. Jinak prý akcionáři BP transakci neschválí.

Sváry mezi BP a AAR se táhnou už delší dobu. Olej do ohně přilily pokusy BP uzavřít spojenectví s konkurenčními společnostmi jako Rosněfť nebo Gazprom (10,32 USD, -1,81%), které oligarchové-partneři zmařili. Odvolávali se přitom na akcionářskou smlouvu TNK-BP, podle níž má BP všechny své aktivity v Rusku provozovat výhradně přes jejich společný podnik. Britové měsíce vyjednávali s Rosněftí o společné těžbě ropy za polárním kruhem a o výměně velkých balíků akcií. Transakce v hodnotě 16 mld. USD, kterou dojednal Igor Sečin, kvůli opozici oligarchů z AAR skončila velkou ostudou a Rosněfť si nakonec za strategického partnera zvolila americký Exxon (91,92 USD, 0,44%) Mobil.

Podobně dopadl pokus BP připojit se ke konsorciu provozujícímu pod vedením Gazpromu nedávno spuštěný plynovod Nord Stream, který dodává zemní plyn z Ruska do Německa a dalších zemí západní Evropy.

BP a Rosněfť se loni kvůli urovnání sporů s oligarchy dokonce pokoušeli podíl AAR v TNK-BP vykoupit. Za 50 % balík akcií nabídli 32 mld. USD. Kvartet miliardářů odmítl.

Celkově se Britům sázka na Rusko vyplatila. Od roku 2003 z TNK-BP do centrály BP v Londýně na dividendách přiteklo 19 mld. USD; ruské vrty se na celkové produkci koncernu podílí z jedné čtvrtiny.

(Zdroj: Kommersant, Vedomosti, RIA Novosti, Moscow Times)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.12.2025
13:30Pražská burza hlásí mimořádně úspěšný rok. Kromě vysokých výnosů zaznamenala i nejvyšší objem obchodů od roku 2012
12:30Růst podnikatelské aktivity v eurozóně na konci roku zpomalil víc, než se čekalo
12:04ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku se v prosinci zvýšila
11:41Nasdaq podal žádost o rozšíření obchodních hodin na 23 hodin denně od pondělí do pátku
10:50Desátý měsíc poklesu. Průmyslové ceny v Česku táhnou dolů energie
10:15Auto-revoluce na půl plynu. Brusel přehodnocuje čistě elektrickou budoucnost
9:18Ford ustupuje od elektromobility, investuje do hybridů a baterií pro datacentra
8:48Trump žaluje BBC, Musk s majetkem přes 600 miliard USD a bankovní ambice PayPalu  
8:45Rozbřesk: Koruna vyhlíží zasedání ČNB a ECB. Dolar před klíčovými daty z amerického trhu práce slábne
8:40Muskovo jmění je spočteno na 677 miliard dolarů. V této dimenzi je jediným člověkem na světě, tahounem nyní Space X
6:09Investiční výhled 2026: Příznivé makro prostředí, rostoucí zisky, ale také vyhrocenější rizika  
15.12.2025
18:05PODCAST Týdenní výhled: Trhliny v AI narativu, opožděná makrodata a zasedání centrálních bank  
17:46Wall Street kolísá, trhy čekají na klíčová data z USA  
17:23Ekonomika a zisky obchodovaných firem v příštím roce
15:50SAP, Klarna, Spotify: Analytici předpovídají v příštím roce silný růst
14:25JPMorgan: Dolar bude ovlivňovat „ne tak velká americká výjimečnost“
11:45Stříbro letos překonává i zlato. Příští rok může jeho jízda podle analytiků pokračovat
11:28Evropské akcie začínají týden růstem. Vedle AI se v příštích dnech vloží do hry makro  
10:00Revolucionář v robotických vysavačích iRobot vyhlásil bankrot
8:56Poslední celý obchodní týden roku pro akcie otevírají zisky futures a zlato u maxima. Otazníky nad AI a Santa rally  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst