Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bulharsko prodalo větinu ze státních podílů v distributorech energie, ČEZ se privatizace neúčastní

Bulharsko prodalo větinu ze státních podílů v distributorech energie, ČEZ se privatizace neúčastní

29.10.2012 10:02, aktualizováno: 29.10. 14:36
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Bulharsko dnes zahájilo na budapešťské burze plánovaný prodej třetinových podílů ve dvou distribučních společnostech, z většiny vlastněných energetikou ČEZ. Operátor burzy dnes potvrdil v minulém týdnu avizovaný minimální požadovaný výnos z prodeje na úrovni 104,3 milionu leva (tedy zhruba 69 milionů USD). 

Během prvního dne veřejné nabídky Bulharsko zatím 74,5 procenta akcií. Z prodeje celkem 48.634 akcií získal stát 82,5 milionu leva (54,55 milionu dolarů). Průměrná cena v případě CEZ Distribution Bulgaria dosáhla 1605,85 leva, což znamená prémii 12,9 procenta vůči minimální nabídkové ceně, zatímco v případě druhé společnosti, CEZ Electro Bulgaria, činila 9485,37 leva, tedy 9,1 procenta nad minimem, ukázaly údaje sofijské burzy. Nabídka bude otevřena po dobu jednoho měsíce. 

ČEZ akcie od bulharské vlády nenakupoval. "My jsme se rozhodli té privatizace nezúčastnit, protože podle nás je 67procentní podíl, který v těchto společnostech už držíme, dostačující pro jejich kontrolu," řekla ČTK mluvčí společnosti Barbora Půlpánová. Podle ní se na chodu obou firem nic nezmění ani po prodeji podílu bulharského státu. 

Bulharská vláda prodává celkem 63.624 akcií firmy CEZ Power Distribution Bulgaria a 1650 akcií společnosti CEZ Electro Bulgaria. Minimální cena na akcii pro prodej byla stanovena na 1.415 leva respektive 8.660 leva. ČEZ, který ovládá obě firmy ze dvou třetin, svůj zájem o navýšení svého podílu před prodejem nezveřejnil.

Bulharsko již prodalo 33procentní podíly v distribučních společnostech, nad nimiž má kontrolu český podnik Energo-Pro a rakouský EVN. První podíl Bulhaři prodali za 67,6 milionu leva (zhruba 860,8 milionu Kč), druhý za 93 milionů leva (asi 1,2 miliardy Kč). Energo-Pro i EVN prodeje státních podílů využily k tomu, aby si upevnily ve firmách vliv.

V roce 2004 bulharská vláda prodala po 67 procentech ve svých třech distributorech energie německé skupině E.ON, rakouské EVN a české společnosti ČEZ. E.ON v loňském prosinci podepsala smlouvu s českou firmou Energo-Pro o prodeji dceřiné společnosti E.ON Bulgaria za 133 mil. EUR, ta dodává energii domácnostem v severovýchodní části země, včetně černomořského města Varna. EVN obhospodařuje jihovýchodní oblast.

Firmy, které má ČEZ v Bulharsku, dodávají elektrickou energii pro více než 1,9 milionu klientů v Sofii a v severozápadní části země. Aktiva obou firem na konci loňského roku dosahovala zhruba 938 milionů leva (asi 11,9 miliardy Kč). ČEZ nákupem bulharských distribučních firem zahájil svou zahraniční expanzi. Nyní ČEZ v zahraničí vlastní více než 70 podniků. Firma v Bulharsku provozuje také uhelnou elektrárnu Varna. 

 
(Zdroj: Bloomberg, čtk, ČEZ, Reuters)


Čtěte více:

Bulharsko chce za podíly v distributorech energie alespoň 69 mil. dolarů, ČEZ zájem o plné převzetí nepotvrdil
24.10.2012 10:06
Bulharsko chce z plánovaného prodeje zhruba třetinových podílů ve dvou...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.11.2025
6:08Evropské akcie překonaly obavy. Jejich zisky rostou, valuace zůstávají atraktivní  
13.11.2025
22:00Americké akciové indexy se výrazně propadají  
17:19Inflace je vždy monetárním jevem
16:37Disney zklamal na tržbách a varuje před nižším ziskem v prvním kvartálu. Akcie odepisují 8 %
16:08Mobius: Korekci na AI využiji k nákupům, dolar bude posilovat
14:40Po první polovině roku se růst evropských zbrojařů zasekl  
13:09Čínský gigant Tencent překonal očekávání, AI využívá chytře a efektivně  
12:01Merck překonal svými výsledky odhady, akcie rostou o šest procent
11:14Shutdown končí, trhy už nechává v klidu. Na data si nejspíš ještě chvíli počkáme  
11:06Zisk Siemensu zaostal za odhady, firma odštěpení zdravotní divizi divize
10:26EU chystá novou obchodní dohodu s USA. Chce zafixovat 15% cla a vyřešit sporné bariéry
10:01Skupina ČSOB za devět měsíců 2025: Roste čistý zisk, objem úvěrů i spravovaných aktiv
9:55Konec nejdelšího shutdownu. Federální úřady obnovují provoz, dopady budou přetrvávat
9:13Britská ekonomika zpomalila, kyberútok způsobil miliardové škody
8:58Rozbřesk: Rozpočtová šaráda u konce. Nová koalice má tři možnosti, jak naložit s děravým rozpočtem
8:50Shutdown v USA skončil, Cisco sází na AI a otázky kolem Trumpa a Epsteina znovu ožívají  
6:06Dluhopisový trh se mění. Proč investoři volí korporace před státy  
12.11.2025
22:01Dow Jones na rekordních hodnotách před hlasováním o ukončení shutdownu  
17:23Pětileté valuační „pravidlo“ – nyní „tentokrát jinak“?
17:21Nejlepší Dlouhodobý investiční produkt alias DIP na trhu nabízí Patria Finance, ocenila prestižní soutěž

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
11:00EMU - HDP, q/q
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - PPI, y/y