Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Ekonomika se vyvíjí pod prognózou, přínos exportu byl slabší

ČNB: Ekonomika se vyvíjí pod prognózou, přínos exportu byl slabší

7.12.2012 13:09
Autor: Redakce, Patria.cz

Podle dnes zveřejněného odhadu ČSÚ poklesl HDP očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy ve 3. čtvrtletí letošního roku meziročně o 1,3 %. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím bylo zaznamenáno jeho snížení o 0,3 %. „Oproti stávající prognóze ČNB je vykázaná změna ekonomické aktivity ve třetím čtvrtletí letošního roku nižší o 0,5 procentního bodu v meziročním i mezičtvrtletním vyjádření,“ uvedla centrální banka. Spolu s údaji o HDP za 3. čtvrtletí 2012 ČSÚ zveřejnil aktualizovanou časovou řadu čtvrtletních ukazatelů HDP za roky 2009 až 2011 navazující na revidované roční údaje zveřejněné v říjnu tohoto roku.„ Odchylka vývoje HDP od prognózy směrem dolů souvisela s vývojem zahraničního obchodu, který sice nadále přispíval k vývoji ekonomické aktivity kladně, avšak v menším rozsahu, než očekávala ČNB. Přitom dynamika meziročního růstu vývozu předčila očekávání ČNB, nedošlo však k naplnění předpokladu o poklesu dovozu,“ uvedla centrální banka.

Domácí poptávka se naopak dále výrazně snižovala. „Avšak v jejím rámci mířily odchylky od prognózy vesměs lehce směrem nahoru,“ uvedla ČNB s tím, že konkrétně pokles spotřeby domácností byl nepatrně menší, než ČNB očekávala. Zároveň se oproti očekáváním ČNB fiskální konsolidace neprojevila v poklesu spotřeby vlády, která ve skutečnosti meziročně stagnovala. Celkové investice rovněž propadly o něco méně, než předpovídala predikce, i když v jejich rámci se fixní investice snížily, zatímco ČNB předpokládala jejich stabilizaci.

„ Pro současnou prognózu ČNB představují nově zveřejněné údaje riziko směrem k hlubšímu útlumu ekonomické aktivity. Dle této prognózy vyústí v letošním roce výrazné zpomalení zahraniční poptávky a celkově utlumená domácí poptávka při pokračující fiskální konsolidaci v pokles české ekonomiky o necelé jedno procento. S výjimkou čistého vývozu dojde k poklesu všech výdajových složek. V příštím roce se při protisměrném působení pozvolného oživení zahraniční poptávky a více restriktivní fiskální politiky HDP již nepatrně zvýší,“ komentovala centrální banka.

(Zdroj: ČNB)


Čtěte více:

HDP ve 3. čtvrtletí: Zpřesněná data potvrzují recesi
7.12.2012 9:26
Zpřesněná data potvrdila pokračování recese české ekonomiky ve 3. čtvr...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data