Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vydají se asijské akcie po býčí stezce i v roce 2013?

Vydají se asijské akcie po býčí stezce i v roce 2013?

11.12.2012 17:33
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Akcie na asijských trzích za sebou mají úspěšný rok. Index MSCI Asia, který nezahrnuje Japonsko, od ledna posílil o 17 %. Podle banky Standard Chartered se bude regionu dařit i v příštím roce, její analytici indexu předpovídají posílení o dalších 10 %.

Hlavním tahounem růstu asijských akcií by mělo být pokračující oživování dvou motorů světové ekonomiky – Spojených států a Číny. Pozitivně zapůsobí i silný příliv zahraničního kapitálu do regionu a růst zisků korporátního sektoru, uvádí se ve zprávě Standard Chartered pro investory.

„Asijské ekonomiky vykazují solidní známky hospodářského zotavení. Čínská ekonomika se odrazila ode dna a to pomůže celému kontinentu,“ prohlásil hlavní investiční stratég Standard Chartered Steve Brice. Podle něj by do Asie mělo v příštím roce přitéct 42 mld. USD. Region by z letošního růstového tempa 6,1 % měl zrychlit na 6,5 %.

I když se počítá s tím, že nahoru půjdou všechny burzy, včetně té v Šanghaji, mezi hlavní hvězdy by měly patřit Indie, Filipíny a Thajsko, u nichž bankovní analytici kalkulují s 15% výnosem.

V Indii navzdory letošnímu prudkému zpomalení ekonomického růstu index BSE Sensex přidal přes 25 %, hlavně díky velkému zájmu zahraničních institucionálních investorů a převládajícímu optimismu ohledně vládních plánů radikálních reforem směrem k liberalizaci. V příštím roce by akciím na indických burzách měly k výstupu na vyšší úrovně pomoci zmírnění inflačního tlaku a snížení úrokových sazeb centrální bankou, které by mělo podnítit růst investiční aktivity. Standard Chartered počítá s poklesem inflace z letošních 7,8 % na 6 % v roce 2014, což by mělo centrální bankéřům dát prostor pro snížení sazeb o 100 bazických bodů.

Filipínský akciový trh by po střemhlavém vzestupu o 33 % v uplynulých 12 měsících měl ve spanilé jízdě pokračovat i nadále. Ekonomice by měl pomoci hlavně rozkvět outsourcingu řady obchodních procesů z rozvinutých zemí, který vytlačí výš příjmy střední třídy, a tudíž i spotřebitelskou poptávku.

Thajský index SET letos za Filipínami zaostal jen o 2 % a do žebříčku nejvýkonnějších trhů by se měl probojovat také v příštím roce. Růst by měly táhnout investice domácích i zahraničních firem a hlavně státu. Vláda hodlá během sedmi let vydat 71 mld. USD na stavbu železnic a silnic a dalších 11 mld. USD na infrastrukturní projekty, které by měly zabránit opakování katastrofálních povodní z loňska. Ty stáhly hospodářský růst v roce 2011 k pouhé desetině procenta. V zemi chystají stavbu nových provozů například japonské automobilky.

Standard Chartered věří i Číně, jež v posledních letech investory pravidelně zklamávala. Po loňském pádu o 22 % index šanghajské burzy letos odepsal 5,2 %. Od nadcházejících 12 měsíců si ale analytici banky slibují nárůst o 12 %. Mezi podpůrné faktory řadí zlepšování korporátních marží, oživení ekonomického růstu a také nárůst peněžní zásoby. Posledně zmiňovaný indikátor prý dosud ve vývoji těsně sledoval akciový trh a v poslední době začíná jeho růst zrychlovat.

(Zdroje: CNBC, Asia Times Online, Standard Chartered)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.05.2026
22:02Výběr zisku na Wall Street  
18:08Složitý rytmus čtvrtletních výsledkových tanců
17:13Maďarský comeback. Dluhopisy raketově rostou, CEE region cítí tlak  
15:45Akcie zbrojařů pod tlakem: Citi varuje před předčasným nákupem i přes očekávané zlepšení
15:11Footshop a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
14:52Zisk Nubank zaostal za odhady kvůli rostoucím nákladům  
14:13Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů XS2821764326 a XS2821774390
13:44Perly týdne: Dluhové konce velkých říší
13:18UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Sdělení klíčových informací
13:10Patria Finance upozorňuje na podvodný účet na Instagramu zneužívající naši identitu
13:04KKCG Real Estate Financing a.s. : Oznámení o první výplatě úrokového výnosu, ISIN CZ0003578510
12:04Arista Networks: AI může firmě zajistit příznivý vítr do zad  
11:41Zklamání z Trumpovy cesty? Dluhopisy i akcie v pátek padají  
11:09Zbrojař Strnad diverzifikuje. Mimo zbrojní sektor plánuje nasadit až 10 miliard eur
10:18Jak (ne)potěšit akcionáře
9:39ČNB připouští možné zvýšení sazeb kvůli dopadům dražší ropy
9:27Rozbřesk: Dluhopisy Republiky jsou zpět. Stabilní investice, nebo drahý luxus pro stát?
8:55RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodovaní Per rollam valné hromady akciové společnosti RMS Mezzanine, a.s.
8:52Direct Financing s.r.o.: Potvrzení o plnění ukazatele LTV
8:49Akcie obracejí do červeného, investoři vybírají zisky  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m