Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf ČS Kysilka: Domácnosti řeší stáří a bydlení, poptávka se drží zpět, HDP oživí ke konci roku. Fitch českým bankám věří

Šéf ČS Kysilka: Domácnosti řeší stáří a bydlení, poptávka se drží zpět, HDP oživí ke konci roku. Fitch českým bankám věří

20.12.2012 12:32
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Především zajištění na stáří a bydlení jsou dvěma hlavními trendy, které řeší tuzemské domácnosti, a budou pokračovat i v příštím roce. Proti nim jde nechuť vrátit se k nakupování spotřebních věcí a útratám takovým, které byly obvyklé před krizí. Úspory rostou, přestože nerostou reálné mzdy, uvedl mimo jiné šéf České spořitelny Pavel Kysilka v rozhovoru pro HN.

„Za celé čtyři kvartály příštího roku neočekávám, že by ožila spotřebitelská poptávka,“ uvedl Kysilka v rozhovoru. „Ani kdyby v příštím roce přišel nějaký zajímavý růstový impuls zevnitř nebo zvenku, i kdyby se významně oživil firemní sektor, tak si nemyslím, že bychom viděli něco na straně vyšších útrat domácností a spotřebitelského financování. Trvá zhruba tři čtvrtě roku až rok, než se domácnosti – retailová klientela – nadechnou poté, co se lépe začne dýchat firemní ekonomice,“ uvedl šéf České spořitelny.

Po letošním poklesu tuzemského HDP očekává šéf ČS v příštím roce něco mezi stagnací a mírným růstem. „Oživení hospodářství se bude posouvat až do posledních dvou čtvrtletí, ne-li do posledního čtvrtletí,“ míní Kysilka. A upozorňuje, že v případě, že se růstové impulsy oddálí za horizont příštího roku, pak lze i ve firemním sektoru čekat pokles , nižší ochotu investovat a vytvářet nová místa.

V rámci skupiny Erste je ČS nyní její nejstabilnější a nejvýkonnější složkou, i když ekonom Kysilka dodává, že bance se daří na domácím trhu v Rakousku či na Slovensku. „A já pevně věřím, že jakmile oživí rumunská ekonomika, tak během relativně krátké doby budeme mít vedle sebe někoho, kdo přispěje stejnými výsledky, jako my,“ uvedl Kysilka s tím, že rumunská BCR k tomu měla již před krizí dobře nakročeno, ale krize na zemi silně dopadla. Rumunsko se tak s Maďarskem stalo dvěma pověstnými horkými brambory v rámci banky. „Jako makroekonom se na Rumunsko dívám jako historický optimista, ale také vím, že to nebude hned,“ dodal Kysilka.

Za stabilní označila do roku 2013 výhled ratingu pro středoevropské banky ratingová agentury Fitch Ratings. U českých, polských a slovenských bank vyzdvihuje silnou kvalitu aktiv, financování i provozní výkonnost.

Ve světle srovnání se slovy šéfa ČS Kysilky očekává Fitch spíše slabý růst úvěrování, vyvolaný zpět se držící poptávkou zejména ve výše zmíněném spotřebitelském financování. Krize eurozóny dle Fitch bankám v CEE ukrajuje příležitosti. Slabý růst a výrazná tvorba rezerv mají dopadnout zejména na banky ve Slovinsku a Maďarsku.

„Za nepravděpodobné považujeme výraznější zhoršení kvality bankovních aktiv v Polsku, České republice a na Slovensku. Pokračující zhoršování kvalita aktiv naopak může promluvit do ratingového hodnocení Slovinska, Maďarska, Chorvatska, Bulharska a Rumunska,“ uvedla ratingová agentura k rámcovému výhledu pro CEE bankovní sektor v roce 2013.

(Zdroj: HN, Bloomberg, Fitch Ratings)


Váš názor
 • kysilka potřebuje kyslík a přestat chlastat
  20.12.2012 14:49

  jinak si ty jeho bludy nedají vysvětlit , jestli se domnívá že průměrná uložka cca 450 kč na hlavu jaká je na penzijkách je dobré zabezpečení ke staří pak je blázen ..... a o zajištění na staří jen v Praze je víc než 5000 bytů které nikdo nechce. Husakovi děti bydlí a co bude dál ? A co děti mají si kde hrát. Asi vítr Máchale (Kysilko). Pan Kysilka by měl udělat pořádek v jedné z nejhorších bank v Česku a to České spořitelně. Bud lže pan Kysilka nebo mu lžou jeho kolegové a podřízení. Nevím co je horší Spořka je už roky v rozkladu a jeji situace směřující ke katastrofě se urychluje. Mít účet ve Spořce znamená být skvělým profesionálem v oboru finance nebot v bance není nikdo, kdo by poradil i v triviálních zaležitostech. A to nemluvě ani o třídě Private banking nebo Premier ....... Banky v Česku hrůza vespolek
  martík
 • neuvěřitelné
  20.12.2012 12:57

  Jak todlencto všechno mohou vědět? To jako lezou lidem do kuchyně?:-))
  Jesse
Aktuální komentáře
17.04.2024
8:09Adidas po nečekaně úspěšném prvním čtvrtletí zvedl celoroční výhled
6:21EUC a.s.: Výroční zpráva EUC, a.s. za rok 2023
5:58Stratégové z Wall Street varují, že pokles na akciích může vyvolat širší prodeje
16.04.2024
23:15Wall Street nadále pod tlakem  
17:48Inflace a sazby v letošním roce – scénář od Bank of America
17:21Stres z výnosů pokračuje a brání akciím se zvednout, banky sentiment nezlepšily  
16:06MMF: Česká ekonomika letos poroste o 0,7 %, světová více než čtyřnásobným tempem
15:45Komentář analytika k Morgan Stanley: Oživení investičního bankovnictví a rostoucí příjmy ze správy majetku  
14:20RMS Mezzanine, a.s.: Přijetí nového úvěru od společnosti JTPEG INVESTMENTSFUND I SICAV, a.s.
14:20ÚOHS povolil skupině Colt CZ nákup výrobce munice Sellier&Bellot
13:56Morgan Stanley (+3 %) posiluje obraz silných výsledků amerických bank díky tradingu i správě aktiv
13:19Obchodníci Bank of America podpořili výsledky, čistý zisk za 1Q skončil v souladu s očekáváním
12:08Důvěra investorů v německou ekonomiku se zlepšila více, než se čekalo
12:06Akcie, které jsou tento týden po výsledcích připravené na divokou jízdu  
11:23Dnešní trhy: Čína nedokáže vyvážit zklamání z amerických sazeb  
9:34Microsoft investuje do AI firmy G42 ze Spojených arabských emirátů
9:05Rozbřesk: Geopolitika opět v centru pozornosti, koruna odolává vyšším sazbám v zahraničí
8:46Avast nesouhlasí s pokutou za neanonymizované údaje, čínská data přinesla smíšený obrázek o ekonomice a evropské futures jsou temně rudé  
8:32Čínská ekonomika ve čtvrtletí meziročně stoupla o 5,3 pct, předčila očekávání
6:35Siegel: Momentum může stále nahrávat velkým technologiím, nakonec se ale projeví valuační diskonty jiných firem

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y