Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Česká republika pozitivní demografickou výjimkou, do Německa sílí příliv imigrantů z jihu

Česká republika pozitivní demografickou výjimkou, do Německa sílí příliv imigrantů z jihu

21.12.2012 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Po konci studené války a ekonomickém kolapsu na konci 80. a na počátku 90. let se demografický vývoj ve východní Evropě prudce zhoršil. Ohledně historického i očekávaného vývoje v této oblasti můžeme pozorovat několik zajímavých trendů. Za prvé, demografický vývoj je nejlepší v zemích s nejvyššími příjmy na hlavu (Česká republika a Slovensko). Za druhé, země východní Evropy, které jsou blíže k jejich západním protějškům, si na demografickém poli vedou mnohem lépe něž země vzdálenější. A za třetí, demografické projekce ukazují, že vývoj v letech 2010 – 2030 bude zhruba pokračováním trendu pozorovaného v letech 1990 – 2010.

Můžeme očekávat, že v budoucnu dojde k poklesu tempa zmenšování populace, celková dynamika ale zůstane negativní. Populace poroste jen ve dvou zemích, a to v České republice a na Slovensku. Vztah mezi demografickým trendem, příjmy na hlavu a ekonomickým růstem je složitý. Nižší příjmy na hlavu by měly vést k rychlejšímu růstu, mají ale zároveň negativní vliv na nabídku práce. Východní Evropa se ale, co se týče tahounů růstu, bude muset každopádně spolehnout na akumulaci kapitálu a růst produktivity, ne na růst nabídky práce. Graf ukazuje, jak se změnila populace ve východoevropských zemích mezi lety 1990 a 2010 (modře) a jaký je očekávaný vývoj mezi lety 2010 a 2030: 

dem.jpg
 
V Německu mezitím sílí příliv imigrantů z jižní Evropy. V prvním pololetí tohoto roku do něj z Řecka, Itálie, Portugalska a Španělska přesídlilo o 29 900 lidí více, než z něho odešlo. V roce 2011 toto číslo dosáhlo 39 000. Lidé využívají toho, že německý trh práce v podstatě vyschl a vzdělaní zájemci na něm mohou najít zajímavé příležitosti. Nezaměstnanost se dlouho držela blízko historickým minim, zatímco jih Evropy sužuje krize. V Řecku a Španělsku dosahuje nezaměstnanost více než 25 % a v tíživé situaci se nacházejí zejména mladí.

Migrace je důležitým stabilizačním prvkem, který by měl snižovat nerovnováhy v eurozóně. Ty nemůže eliminovat flexibilní měnový kurz, musí tak nastoupit alternativy ve formě poklesu reálných mezd, strukturálních reforem a restriktivní fiskální politiky. Migrace je pak výhodná pro všechny strany. V Německu snižuje nadměrnou poptávku po kvalifikované pracovní síle, na jihu ulevuje tlaku na trhu práce a snižuje výdaje na sociální zabezpečení.

(Zdroj: Deutsche Bank (33,55 EUR, -0,49%) Research)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y