Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Microsoftu (-1,5 %) pomohla k vyšším tržbám poptávka firem, zisk stahuje slábnoucí zájem o PC

Microsoftu (-1,5 %) pomohla k vyšším tržbám poptávka firem, zisk stahuje slábnoucí zájem o PC

25.01.2013 9:18, aktualizováno: 25.1. 9:57

Aktualizováno

Jako další významný zástupce technologického sektoru své čtvrtletní výsledky představila včera po závěru americká společnost Microsoft. Na sadu čísel ukazující na nižší zisk při vyšších tržbách zareagovaly akcie v režimu prodlouženého obchodování poklesem o 1,5 procenta na 27,23 USD, zůstávají tak poblíž ročních minim.

Čistý zisk ve druhém kvartále fiskálního roku meziročně klesl o 3,7 procenta na 6,38 miliardy dolarů, v přepočtu na akcii 76 centů, a překonal tak konsensus o dva centy. Vyšší poptávka firem podpořila tržby, které vzrostly o 2,7 % na 21,46 mld. USD, poblíž očekávání 21,54 mld. USD.

Microsoft čelí konkurenci firmám jako Apple či Google vzhledem k přechodu uživatelů od osobních počítačů k mobilním přístrojům. Čtvrtletní pokles dodávek PC vedl analytiky ke snížení odhadů výsledků Microsoftu. Ty nakonec firma zhruba naplnila, když se jí podařilo posílit prodeje korporátnímu sektoru s novou verzí systémů Windowns a serverového softwaru.

Microsoft ve čtvrtletí navýšil výdaje na prodej a marketing o 15 procent na 4,31 miliardy dolarů, především kvůli říjnovému uvedení nejnovějšího operačního systému Windows 8 a tabletu Surface. Náklady na výzkum a vývoj vzrostly o 7 procent na 2,53 mld. USD. Tržby z prodeje Windows vzrostly ve čtvrtletí o 24 procent na 5,88 mld. USD, po očištění o odložené příjmy z předchozích kvartálů pak o 11 procent. Firma získala nové kontrakty s korporátními zákazníky, které jsou příslibem budoucích příjmů v objemu 19,8 mld. USD, což je více než analytiky očekávaných 19,1 mld. USD.

Nepřesvědčivý výsledek kontrastuje se situací v 90. letech, kdy byl Microsoft nezpochybnitelným králem počítačového softwaru a každá nová verze Windows katapultovala tržby i zisk. To už dnes neplatí, zájem o mobilní přístroje vytvořil nové ikony, kterými jsou především Apple a Google. "Nic nenasvědčuje tomu, že by Windows 8 byl trhákem," upozornil analytik Andrew Bartels ze společnosti Forrester Research. "Proti minulosti, kdy každý nový operační systém znamenal skok v tržbách, teď nic takového vidět není," dodal.

Celosvětový prodej osobních počítačů za uplynulé čtvrtletí meziročně klesl o 6,4 procenta, stalo se tak poprvé za pět let v průběhu vánoční sezóny, uvedla společnost IDC Corp. "Očekávání ohledně Windows byla nastavena nízko. Že se podařilo ho naplnit, bych nepovažoval za důvod k optimismu," uvedl analytik Edward Jones & Co. Josh Olson.  

Vyšší poptávku firem podpořil fakt, že Microsoft přestane podporovat svůj starší operační systém Windows XP, který uvedl na trh v roce 2011. Společnosti tak mají zájem o upgrade softwaru i modernějšího hardwaru. Microsoft dále představil novou verzi kancelářských programů Office.

(Zdroj: Bloomberg, Microsoft)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.04.2026
10:51Evropské akcie pokračují vzhůru opatrným tempem, poté co Amerika zdolala maxima  
10:48Ve věku 89 let zemřel Mark Mobius, průkopník investování na rozvíjejících se trzích
10:04Patria Finance uvádí první korunově zajištěnou investici do atraktivních světových akcií. Je součástí vstupu KBC na rapidně rostoucí trh ETF v Evropě
10:00CSG hlásí nový kontrakt za 300 milionů eur
9:43Poptávka po AI zůstává odolná. TSMC zlepšila výhled tržeb
8:57Rozbřesk: Uhlík na hranicích EU přestává být teorie. CBAM má první cenu
8:56Komerční banka, a.s.: Regulatorní informace - Hlavní akcionáři KB k 31.3.2026 (1Q 2026)
8:50CSG získává velkou zakázku, ECB bude se sazbami vyčkávat a Madison Air Solutions vstoupila na burzu  
6:01Analytický radar: Colt CZ roste díky vyšší marži, širší integraci i stabilnějšímu byznysu
15.04.2026
22:01S&P 500 dosáhl nového maxima díky naději na dohodu s Íránem  
17:44Čeká se znatelná zisková akcelerace, trh rotoval k defenzivě a energetice, cení se hodnotové akcie
15:30Zveme Vás na AUTOMOBILOVÉ KLENOTY 2026! Víkend, kdy se automobilová historie mění v umění
15:05Akcie Aixtronu jsou hitem. Po zlepšeném výhledu vystřelily na 25leté maximum
14:28Odhady Wall Street překonala i Morgan Stanley. Tradingová divize vykázala rekordní tržby
13:32Zisk Bank of America stoupl o 17 procent, překonal odhady
13:28Anthropic láká investory. Valuace by mohla přesáhnout 800 miliard dolarů
11:53Komentář analytika: ASML zvyšuje výhled tržeb na rok 2026, AI dál tlačí poptávku  
10:52Dvouciferný propad akcií Hermes a Kering: slabší výsledky a konflikt na Blízkém východě
10:30Americké trhy téměř na maximech díky technologiím, Írán už není zátěží  
9:47ASML zvyšuje výhled tržeb díky boomu AI. Slabší Q2 a geopolitika ale zůstávají rizikem

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m