Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Orbán: MMF odmítl Maďarsku poskytnout flexibilní úvěrovou linku

Orbán: MMF odmítl Maďarsku poskytnout flexibilní úvěrovou linku

30.01.2013 15:08
Autor: ČTK

Maďarsko požádalo Mezinárodní měnový fond (MMF) o flexibilní úvěrovou linku, ale bylo odmítnuto. Řekl to dnes premiér Viktor Orbán, podle něhož jednání sice ještě neskončila, výsledek už se ale prý v zásadě nezmění. Maďarsko se mezitím připravuje na první emisi zahraničních dluhopisů od roku 2011. 

"Maďarsko požádalo o flexibilní úvěrovou linku, ale MMF nakonec řekl, že ne," oznámil na semináři v Bruselu Orbán. "Ta jednání jsou stále otevřena, v tuto chvíli jsme ale tomu odmítnutí velmi blízko," řekl. Podle fondu prý Maďarsko potřebuje úvěry, nikoli flexibilní úvěrovou linku. 

Maďarsko už měnovému fondu v předstihu splatilo tranši úvěru v objemu 607 milionů eur (asi 15,6 miliardy Kč). Chce si tak uvolnit ruce před chystanou emisí dluhopisů, s jejichž pomocí se chce vyhnout nutnosti žádat měnový fond o další úvěr. 

"Na trh se vydáme zřejmě tento měsíc, anebo na začátku příštího měsíce," řekl Orbán. "Proč bychom si museli brát úvěr od MMF, když se můžeme financovat přes finanční trhy?" položil premiér otázku, na kterou nečekal odpověď. 

Tranše, kterou Maďaři MMF splatili, byla součástí úvěrového programu v objemu 20 miliard eur (asi 513,2 miliardy Kč). Ten Budapešť v roce 2008 získala od MMF a Evropské unie. Maďarsko je nejzadluženější zemí východní Evropy a díky úvěru se vyhnulo kolapsu svého finančního trhu a bankovního systému. 

Jednání o nové finanční pomoci na konci loňského roku uvízla na mrtvém bodě. Vláda se totiž rozhodla zalepit díry v rozpočtu způsobem, který fond nemohl akceptovat. Maďaři například zvýšili bankovní daň, která se už dřív stala jablkem sváru. Banky tvrdí, že daň brání maďarské ekonomice v zotavení. 

Orbán, který bude příští rok ve volbách obhajovat mandát, už dal najevo, že v rozhodování o ekonomické politice nebude tolerovat zahraniční vlivy. Za to si vysloužil kritiku od investorů, kterým se nelíbí, že Maďarsko jde proti zavedeným praktikám EU.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.11.2025
17:37AI a „dobrá deflace“ druhé průmyslové revoluce
16:16Během posledních 15 let došlo k výrazné změně ve fungování Fedu a schopnosti monitorovat jeho politiku
16:02Trh s luxusním zbožím příští rok vzroste o tří až pět procent, očekává Bain
15:08Americký trh práce přinesl v září po několika slabých měsících slušné zlepšení  
14:34Abbott koupí za 21 miliard dolarů výrobce testů na rakovinu Exact Sciences
14:23Blackwell na vrcholu, Rubin na obzoru. Nvidia táhne AI revoluci, varovný prst ale zvedají rostoucí zásoby  
14:06Walmart překonal odhady a zlepšil celoroční výhled
12:05Robotaxi dosáhlo bodu zlomu, zní z Baidu. Čínská expanze do zahraničí je agresivnější než u americké konkurence
11:32Rolls-Royce SMR postaví ve Walesu modulární reaktory s výkonem 1,5 gigawattu
10:52Nvidia dokázala trhy otočit k růstu. Dnes jsou na programu data z trhu práce  
10:49Google otevřel největší vývojové a designové centrum pro umělou inteligenci mimo Spojené státy. Je na Tchajwanu a doprovodí jej další investice
10:39Šéf Nvidie Huang spekulace o AI bublině odmítá. Vytasil tři argumenty
9:15Rozbřesk: Veřejný dluh má podle MMF dosáhnout v následujících letech nejvyšších hodnot od roku 1948
8:49Silné výsledky i výhled Nvidie, Meta ztrácí svého hlavního AI vědce, evropské futures svítí zeleně  
8:11Colt CZ zvýšil za tři čtvrtletí výnosy a výrazně i zisk, mírně reviduje výhled
19.11.2025
22:40Uklidnění pro trhy? Nvidia doručila a hlásí, že cloudové grafické procesory jsou vyprodané
22:00Končí korekce na akciových indexech v USA?  
17:13Rozmohly se nám tady hned dva nešvary
15:02Může financování mohutných investic do AI přinést problémy?
13:24Goldman Sachs: Trhy čeká další pokles, výsledky Nvidie rozhodnou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
USA - Maloobchodní tržby, m/m
USA - Prodeje nových domů
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Prodeje starších domů