Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecko loni podle vlády naplnilo cíl rozpočtového schodku, dosáhlo primárního přebytku

Řecko loni podle vlády naplnilo cíl rozpočtového schodku, dosáhlo primárního přebytku

05.02.2013 9:13
Autor: Redakce, Patria.cz

Řecko splnilo své rozpočtové cíle pro loňský rok, uvedlo řecké ministerstvo financí. Dodalo, že rozpočtový schodek loni klesl na plánovaných 12,5 miliardy eur či 6,6 procenta hrubého domácího produktu z 19,68 mld. eur či 9,4 procenta v roce 2011. Cíl byl stanoven na 12,88 mld. eur.

Bez zahrnutí nákladů na správu dluhu vykázalo Řecko primární rozpočtový přebytek 435 milionů eur po schodku 3,5 miliardy eur v předchozím roce. "Tento pozitivní vývoj ukazuje, že snaha o fiskální změny a disciplínu přináší ovoce, což vytváří potřebné podmínky pro stabilizaci a postupné znovunastartování ekonomiky," uvedlo ministerstvo. Splatný dluh byl loni o 1,7 miliardy eur vyšší proti roku 2011.

V letošním roce hodlá řecká vláda snížit rozpočtový deficit na 5,2 procenta HDP. V roce 2009, kdy se řecká ekonomika začala hroutit, přesahoval schodek 15 procent HDP.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji bankrotu a muselo požádat o pomoc Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF). Výměnou za pomoc od té doby zavádí masivní výdajové škrty, snižuje důchody a mzdy a opakovaně zvyšuje daně, což sráží ekonomiku dolů a vyvolává protesty lidí.

Řecko se už pět let nachází v hospodářské recesi. Ministr financí Jannis Sturnaras nicméně minulý týden uvedl, že země již má nejhorší za sebou. Dodal, že řecká ekonomika by se měla v příštím roce vrátit k růstu po předpokládaném propadu o 4,5 procenta v letošním roce.

„Jsem si stoprocentně jistý, že letošní rok bude posledním rokem řecké recese," řekl ministr. "Pokud zrealizujeme letošní reformní program, nebudou žádné další úsporné balíčky. Žádné další snižování mezd, sociálních dávek a důchodů," dodal.



(Zdroj: čtk, AP, Bloomberg, Kathimerini)


Čtěte více:

Řecko odkoupilo zpět dluhopisy za 31,8 mld. EUR, cíl snížení dluhu ale nesplnilo
12.12.2012 8:29
Řecko získalo v rámci zpětného odkupu dluhopisů od soukromých věřitelů...
Řecko: Nezaměstnanost ve čtvrtletí dosáhla téměř 25 procent, je na 14letém vrcholu
13.12.2012 12:09
Míra nezaměstnanosti v Řecku se ve třetím čtvrtletí vyšplhala na 24,8...
Řecko má nejhorší za sebou, zaznívá z Atén a Katar nabízí miliardu. Euro prolomilo 1,35 a je nejvýš od prosince 2011
30.01.2013 8:52
„Rozhodně je tu záblesk naděje, světlo na konci tunelu,“ řekl v rozhov...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.02.2026
14:58Z okraje do mainstreamu: Katastrofické dluhopisy nejspíš zažijí další rekordní rok
10:03Víkendář: Nezamýšlené důsledky amerických cel
07.02.2026
14:27Gundlach: Směr nedolarové trhy a měny, vládní intervence se stávají reálnější možností
10:06Víkendář: Byl kdy dolar vůbec tradičním bezpečným útočištěm?
06.02.2026
17:46Budoucnost akcií, dluhopisů a portfolio 60/40
16:18Perly týdne: Měnící se pohled na umělou inteligenci a transformace budoucího šéfa Fedu
15:12Braňo Soták: 200 miliard, které zatřásly trhem. Amazon testuje hranice trpělivosti investorů  
14:02Traders Talk: Tech ustupuje, otěže přebírá defenziva a Stellantis těžce krvácí
14:01Investoři znejistěli. Čínské výrobce elektromobilů brzdí drahé suroviny i slábnoucí poptávka  
12:28Reddit zasadil medvědům tvrdou ránu. Tržby rostly o 70 procent, výhled zůstává optimistický  
10:58Amazon sentimentu přitížil, ale propad trhů opět láká kupce  
10:52Průmysl ke konci roku rostl, dočkáme se v roce 2026 zrychlení
10:47Komerční banka: Pokles jádrových výnosů i poplatků částečně vyvažuje atraktivní dividenda  
10:28Stellantis couvá od elektromobility. Za restrukturalizaci zaplatí 22 mld. eur a nevyplatí dividendu. Akcie klesají o 22 procent
8:49Novo Nordisk čelí levnější napodobenině Wegovy, Anthropic vydává novou verzi Clauda, evropské futures v záporu  
8:48Rozbřesk: ČNB zůstává jednotná a kolabující bitcoin pomáhá dolaru
8:45Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky 4Q 2025
8:25Komerční banka oznámila slabší závěr roku, ale optimistický výhled na 2026
05.02.2026
22:35Amazon bude utrácet ještě více než Alphabet. Letošní výdaje odhaduje na 200 miliard dolarů
17:25Návrat hodnotových akcií a cyklické signály akciového trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00CZ - Nezaměstnanost