Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecko odkoupilo zpět dluhopisy za 31,8 mld. EUR, cíl snížení dluhu ale nesplnilo

Řecko odkoupilo zpět dluhopisy za 31,8 mld. EUR, cíl snížení dluhu ale nesplnilo

12.12.2012 8:29, aktualizováno: 12.12. 11:15
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Řecko získalo v rámci zpětného odkupu dluhopisů od soukromých věřitelů cenné papíry v nominální hodnotě 31,8 miliardy eur. Řecký dluh ale tato operace kvůli o něco vyšší průměrné ceně za odkupované obligace sníží méně, než se plánovalo, uvedly zdroje z eurozóny a bank. 

Řecko zaplatilo za dluhopisy soukromým věřitelům dle agentura pro správu dluhu PDMA v průměru 33,8 procenta nominální hodnoty. To bylo mírně více, než se čekalo a znamená to, že dluh se proti plánu sníží o 450 milionů eur méně. Celkově se řecký duh vůči hrubému domácímu produktu sníží o 9,5 procentního bodu proti plánovaným 11 procentním bodům, uvedl jeden z bankéřů. 

Podle Reuters z toho plyne, že státní dluh Řecka klesne v roce 2020 na 126,6 procenta HDP namísto 124 procent, na nichž se s eurozónou dohodl Mezinárodní měnový fond. Dohoda byla podmínkou pro to, aby mezinárodní věřitelé uvolnili zemi sužované vleklou dluhovou krizí další úvěry. 

Atény na odkup dluhopisů vynaložily ze zapůjčených evropských peněz přes deset miliard eur. Dluh země díky této operaci klesl o zhruba 20 miliard eur

Činitelé eurozóny a bankéři uvádějí, že výpadek proti plánu není příliš velký a že zacelit mezeru nebude těžké. Ministři financí eurozóny budou o výsledcích odkupu mluvit na dnešní telekonferenci a oficiální zasedání k této věci v Bruselu se bude konat ve čtvrtek 13. prosince dopoledne, uvedlo několik zdrojů. Na tomto jednání má také padnout formální rozhodnutí o uvolnění tranše 34,4 miliard eur pomoci.

Výnos na řeckém 10letém dluhopisu klesá čtvrtým dnem v řadě, včera o 69 bazických bodů na 13,11 procenta. Dostal se nejníže od první restrukturalizace soukromého dluhu PSI v březnu tohoto roku. Zpětný odkup řeckého dluhu je zacílen na celkový objem 62 miliard eur dluhopisů, které byly Řeckem vydány od březnové směny dluhu.

Výhled na úspěch zpětného odkupu se výrazně zlepšil poté, co vláda zlepšila nabízené rozmezí pro zpěný odkup na 32,1 % až 34,1 % face value, když původní snahou bylo nenabídnout více jak 28 % face value. Významnou roli sehráli zejména jedni z klíčových držitelů řeckého dluhu, hedgeové fondy, které původní podmínky odmítli.




(Zdroj: Bloomberg, čtk, AP, Kathimerini)

Čtěte více:

Řecko odkoupí dluhopisy za 10 mld. eur a smění je za poukázky EFSF. Výnosy rekordně klesají
03.12.2012 10:25
Nabídku na odkup dříve vydaných národních dluhopisů do objemu 10 milia...
Řecko dle centrální banky: Budoucnost existuje. -24% HDP a 26% nezaměstnanost střídá růst exportu a zdravé banky
03.12.2012 17:58
Řecká ekonomika se na nových podmínkách pomoci a při odpisu další část...
Hedge fondy vítězem řecké směny dluhu? Evropa zaplatí víc, tak prodají
04.12.2012 13:55
Hedgeové fondy výrazně zasáhly do cen řeckého vládního dluhu poté, co ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2025
14:53Obchodní chaos. Trumpovo eso v rukávu, Powellova noční můra
13:07Týdenní výhled: Fed sazby nezmění, ČNB nejspíš ano. Z našich tipů reportují AMD, PLTR, UBER nebo MELI  
12:32Evropské akcie začínají týden smíšeně. Zlato se opět zvedá  
11:50ČEB, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 4. května 2025
11:39Legendární investor Warren Buffett míří do penze. Nahradí ho Greg Abel
11:32Květnová důvěra investorů se v eurozóně zotavila po dubnových obavách o dopadech cel
11:22Hledá se nový šéf Tesly? Změnil by výrazně atraktivitu akcií?
10:38Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE oznámil výsledek prvního čtvrtletí. Čeká vytěžení certifikace dle standardů NATO do hospodaření
10:12NUPEH CZ s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2024
9:36Erste převezme kontrolní podíl v třetí největší polské bance. Kvůli financování zruší zpětný odkup akcií v objemu 700 mil. EUR
9:10Rozbřesk: Proč se akcie vrací na úrovně před “dnem osvobození” a je to udržitelné?
9:0694letý Warren Buffett odejde do důchodu. Jeho nástupcem má být Greg Abel
8:50Trumpovy celní hrátky pokračují, Buffett odchází na odpočinek a ČEZ na volebním programu politiků  
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Berkshire Hathaway Inc (03/25 Q1)
ON Semiconductor Corp (03/25 Q1, Bef-mkt)
Palantir Technologies Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (03/25 Q2, Bef-mkt)
Vertex Pharmaceuticals Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
16:00USA - Index ISM ve službách
22:05Ford Motor Co (03/25 Q1)
22:05Mattel Inc (03/25 Q1)
22:15Clorox Co/The (03/25 Q3)