Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nečas chce tlumit vliv fotovoltaiky na celkové ceny elektřiny

Nečas chce tlumit vliv fotovoltaiky na celkové ceny elektřiny

05.02.2013 15:21, aktualizováno: 5.2. 17:09
Autor: ČTK

Aktualizováno

Premiér Petr Nečas (ODS) chce s ministry financí a průmyslu a šéfkou Energetického regulačního úřadu (ERÚ) hledat způsoby, jak utlumit vliv deformovaných cen elektřiny z obnovitelných zdrojů na celkové ceny elektrické energie. Nečas to dnes řekl novinářům v reakci na podezření ERÚ, že jeho bývalí pracovníci zřejmě postupovali nezákonně při stanovování výkupních cen fotovoltaické elektřiny s možnými škodami, sahajícími až do desítek miliard korun

Věc pokládá Nečas za velmi důležitou a závažnou. Připomněl také, že jeho vláda byla první, která proti trendu dotované elektrovoltaiky v roce 2010 zasáhla. "Je trestuhodné, že se nezasáhlo do té doby," řekl předseda vlády. 


 Vnitřní audit ERÚ, jehož výsledky zveřejnila v pondělí předsedkyně úřadu Alena Vitásková, zjistil, že ceny byly stanovovány nad rámec zákona v letech 2005 až 2011. Vitásková nechtěla spekulovat o tom, zda je odpovědný jednotlivec či skupina lidí. Úřad podal státnímu zastupitelství podnět k vyšetřování neznámého pachatele. 

Bývalý předseda ERÚ Josef Fiřt se v médiích hájil tím, že on i bývalé vedení úřadu vydávali cenové rozhodnutí na "základě perfektních rozborů a na základě platné legislativy". 

"Myslím si, že teď začíná docházet významné části i novinářské veřejnosti to, proč podle mého hlubokého přesvědčení byly správné některé personální změny, které na ERÚ proběhly před rokem a půl," poznamenal dnes předseda vlády. 

Zdůraznil, že celá situace je v tuto chvíli především věcí orgánů činných v trestním řízení. "Za druhé chci zdůraznit, že ERÚ je na vládě nezávislý, nicméně my tuto věc budeme řešit s panem ministrem průmyslu a obchodu, s paní předsedkyní ERÚ a panem ministrem financí," prohlásil Nečas.
Podle předsedy sociálních demokratů Bohuslava Sobotky je velmi důležité se ze situace do budoucna poučit, a to "jak z hlediska financování obnovitelných zdrojů, tak i z hlediska tvorby cen v regulačních úřadech." 

Aliance pro energetickou soběstačnost dnes kritizovala ERÚ za to, že nezveřejnil detailní výsledky auditu. "Energetický regulační úřad musí zveřejnit své výpočty, aby se ukázalo, jakým způsobem pracuje se všemi parametry i v následujících letech provozu solárních elektráren. Není možné, aby předsedkyně nezávislého regulátora vydala prohlášení a pak úřad držel bobříka mlčení," sdělil ČTK mluvčí aliance Martin Sedlák. 

Boom solárních elektráren nastal v Česku v roce 2010. Od ledna 2011, kdy stát výrazně snížil garantované výkupní ceny pro nově připojené velké zdroje nad 100 kilowattů z 12.150 korun na 5500 korun za megawatthodinu, zájem velkých investorů o výstavbu nových zdrojů opadl.


Čtěte více:

ERÚ má podezření na nezákonný postup bývalých zaměstnanců se škodami až desítek miliard korun
04.02.2013 13:39
Energetický regulační úřad (ERÚ) má podezření, že jeho bývalí pracovní...

Váš názor
 • Hlavně že zdůraznil:-)
  06.02.2013 9:22

  O čem to proboha Nečas žvatlá??? Jeho projev by se dal směle srovnat s projevem svazáka na 16. sjezdu KSČ. Bezobsažné plácání do vody. Nechť zvěřejní jména majitelů FVE a pak může pokračovat se svými žvásty.
  Jesse
 • Co s nimi?
  06.02.2013 8:56

  Myslím s těmi, co řídí naše životy. Málo kdo je zná, všichni však musí (a ještě budou muset) snášet dopady jejich zkrachovalých velkoprojektů. A o jaké velkoprojekty jde? 1. euro-projekt, který funguje a do budoucna bude moci fungovat pouze díky astronomickým nákladům. 2. Emisní povolenky - bezprecedentní hloupost, která v dnešní době působí zcela opačně, než byl bohulibý záměr. 3. Obnovitelné zdroje - vidíte to všichni, tedy kromě Vás, co si na nich mastíte kapsy, že páni poslanci a regulátoři. Otázka v úvodu zněla: co s nimi, s těmi kdo právě teď kutí další velkoprojekty jako fiskální unie, evropská federace, evropská armáda ap. Věříte jim ještě? Tak co s nimi, jak je odvolit, když vlastně nikdy nebyli zvoleni? BB
  big brother
  • Re: Co s nimi?
   06.02.2013 9:25

   Poplatek OZE je de facto splátka konečných spotřebitelů na úvěry, které si banky dohodly s majiteli FVE. Spotřebitel je svým druhem nechtěným ručitelem úvěrů. S takovým "podnikatelským rizikem" by uměla podnikat i necvičená opice.
   Jesse
 •  
  05.02.2013 16:15

  volte pravici odborniku...ludry zlodejske
  OPTIMISTA
 •  
  05.02.2013 15:54

  ježíši a kdo se ptá občana, zda chce zvýšit daň ať už z příjmu, z převodu nemovitostí nebo dph, prostě ji zvednu a je to, no tak zavedu novou daň na elektřinu ze solárních elektráren a je to. Navíc nikdo podle zákona nesmí být nucen kupovat věc nebo službu o kterou nestojí, fajn já chci elektřinu z Temelína a tu solární ať si solárníci uskladní uvidíme jak dlouho to vydrží :o) a nebo stačí vyhlásit časově omezený výkup sol.panelů v druhotných surovinách a budeme čubrnět jak ty mršky z polí rychle zmizí :o)))
  Mike
 • hmm
  05.02.2013 15:47

  pozdě bycha honit, 20 let bude cálovat za něco co nechceme
  sid_cz
  • Re: hmm
   05.02.2013 15:55

   Stejných způsobem se stanovovala cena silové elektřiny - na základě perfektních rozborů vždy však ve prospěch někoho, u silové elektřiny v/p ČEZu, v roce 2004 jsem platil za NT elektřiny 1,09 Kč, dnes tuším něco kolem 3 Kč, což je těžko zdůvodnitelné...
   paopao
Aktuální komentáře
21.09.2021
16:51Pomůže čínská vláda Evergrande a překvapí Fed? Americké trhy opatrnější než evropské  
13:57FX Strategie: Lehce jestřábí prognóza Fedu může pomoci dolaru. A jedna německá divoká karta  
13:24Zelené dluhopisy Velké Británie trhají rekordy
12:53Vyšší globální inflace vytváří krátkodobá rizika pro ekonomiku. OECD mění odhad pro růst cen
12:16Z šílenství kolem zelených investic by mohla vzniknout bublina. Návrh regulace už je na spadnutí
12:12Akcie Universal Music Group při svém debutu vylétly až o 39 procent. Investoři sází na streamování
11:28Strach klesá, investoři hledají příležitosti. Akcie obrátily nahoru  
11:07Shell ustupuje z Permské nížiny  
10:33Holub z ČNB se "pravděpodobně" přikloní ke zvýšení sazeb o půl procentního bodu
10:11Šéf Evergrande věří, že se firma z problémů dostane. Podle S&P ale vláda jen tak nezasáhne
9:50UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o výplatě výnosů dluhopisů
9:42UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o výplatě výnosů dluhopisů
9:02Rozbřesk: Čínská realitní nákaza děsí trhy
8:47Akciové výprodeje ustávají, futures míří do zeleného  
6:07Hlas z Morgan Stanley: Začínají trhy věštit obrat směrem nahoru?
20.09.2021
22:02Krach čínského obra se může přelít do celého světa  
17:57Evergrande a jádro věci
17:32Amerika přebírá štafetu, investoři se dál zbavují akcií, daří se dluhopisům  
16:40Evropské akcie mají prozatím to nejlepší za sebou
15:54Lufthansa prodá nové akcie za 2,14 miliard eur. Chce tak splatit pomoc Německa

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Adobe Inc (08/21 Q3, Aft-mkt)
AutoZone Inc (08/21 Q4, Bef-mkt)
FedEx Corp (08/21 Q1, Aft-mkt)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Počet nově zahájených staveb