Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nečas chce tlumit vliv fotovoltaiky na celkové ceny elektřiny

Nečas chce tlumit vliv fotovoltaiky na celkové ceny elektřiny

5.2.2013 15:21, aktualizováno: 5.2. 17:09
Autor: ČTK

Aktualizováno

Premiér Petr Nečas (ODS) chce s ministry financí a průmyslu a šéfkou Energetického regulačního úřadu (ERÚ) hledat způsoby, jak utlumit vliv deformovaných cen elektřiny z obnovitelných zdrojů na celkové ceny elektrické energie. Nečas to dnes řekl novinářům v reakci na podezření ERÚ, že jeho bývalí pracovníci zřejmě postupovali nezákonně při stanovování výkupních cen fotovoltaické elektřiny s možnými škodami, sahajícími až do desítek miliard korun

Věc pokládá Nečas za velmi důležitou a závažnou. Připomněl také, že jeho vláda byla první, která proti trendu dotované elektrovoltaiky v roce 2010 zasáhla. "Je trestuhodné, že se nezasáhlo do té doby," řekl předseda vlády. 


 Vnitřní audit ERÚ, jehož výsledky zveřejnila v pondělí předsedkyně úřadu Alena Vitásková, zjistil, že ceny byly stanovovány nad rámec zákona v letech 2005 až 2011. Vitásková nechtěla spekulovat o tom, zda je odpovědný jednotlivec či skupina lidí. Úřad podal státnímu zastupitelství podnět k vyšetřování neznámého pachatele. 

Bývalý předseda ERÚ Josef Fiřt se v médiích hájil tím, že on i bývalé vedení úřadu vydávali cenové rozhodnutí na "základě perfektních rozborů a na základě platné legislativy". 

"Myslím si, že teď začíná docházet významné části i novinářské veřejnosti to, proč podle mého hlubokého přesvědčení byly správné některé personální změny, které na ERÚ proběhly před rokem a půl," poznamenal dnes předseda vlády. 

Zdůraznil, že celá situace je v tuto chvíli především věcí orgánů činných v trestním řízení. "Za druhé chci zdůraznit, že ERÚ je na vládě nezávislý, nicméně my tuto věc budeme řešit s panem ministrem průmyslu a obchodu, s paní předsedkyní ERÚ a panem ministrem financí," prohlásil Nečas.
Podle předsedy sociálních demokratů Bohuslava Sobotky je velmi důležité se ze situace do budoucna poučit, a to "jak z hlediska financování obnovitelných zdrojů, tak i z hlediska tvorby cen v regulačních úřadech." 

Aliance pro energetickou soběstačnost dnes kritizovala ERÚ za to, že nezveřejnil detailní výsledky auditu. "Energetický regulační úřad musí zveřejnit své výpočty, aby se ukázalo, jakým způsobem pracuje se všemi parametry i v následujících letech provozu solárních elektráren. Není možné, aby předsedkyně nezávislého regulátora vydala prohlášení a pak úřad držel bobříka mlčení," sdělil ČTK mluvčí aliance Martin Sedlák. 

Boom solárních elektráren nastal v Česku v roce 2010. Od ledna 2011, kdy stát výrazně snížil garantované výkupní ceny pro nově připojené velké zdroje nad 100 kilowattů z 12.150 korun na 5500 korun za megawatthodinu, zájem velkých investorů o výstavbu nových zdrojů opadl.


Čtěte více:

ERÚ má podezření na nezákonný postup bývalých zaměstnanců se škodami až desítek miliard korun
4.2.2013 13:39
Energetický regulační úřad (ERÚ) má podezření, že jeho bývalí pracovní...

Váš názor
 • Hlavně že zdůraznil:-)
  6.2.2013 9:22

  O čem to proboha Nečas žvatlá??? Jeho projev by se dal směle srovnat s projevem svazáka na 16. sjezdu KSČ. Bezobsažné plácání do vody. Nechť zvěřejní jména majitelů FVE a pak může pokračovat se svými žvásty.
  Jesse
 • Co s nimi?
  6.2.2013 8:56

  Myslím s těmi, co řídí naše životy. Málo kdo je zná, všichni však musí (a ještě budou muset) snášet dopady jejich zkrachovalých velkoprojektů. A o jaké velkoprojekty jde? 1. euro-projekt, který funguje a do budoucna bude moci fungovat pouze díky astronomickým nákladům. 2. Emisní povolenky - bezprecedentní hloupost, která v dnešní době působí zcela opačně, než byl bohulibý záměr. 3. Obnovitelné zdroje - vidíte to všichni, tedy kromě Vás, co si na nich mastíte kapsy, že páni poslanci a regulátoři. Otázka v úvodu zněla: co s nimi, s těmi kdo právě teď kutí další velkoprojekty jako fiskální unie, evropská federace, evropská armáda ap. Věříte jim ještě? Tak co s nimi, jak je odvolit, když vlastně nikdy nebyli zvoleni? BB
  big brother
  • Re: Co s nimi?
   6.2.2013 9:25

   Poplatek OZE je de facto splátka konečných spotřebitelů na úvěry, které si banky dohodly s majiteli FVE. Spotřebitel je svým druhem nechtěným ručitelem úvěrů. S takovým "podnikatelským rizikem" by uměla podnikat i necvičená opice.
   Jesse
 •  
  5.2.2013 16:15

  volte pravici odborniku...ludry zlodejske
  OPTIMISTA
 •  
  5.2.2013 15:54

  ježíši a kdo se ptá občana, zda chce zvýšit daň ať už z příjmu, z převodu nemovitostí nebo dph, prostě ji zvednu a je to, no tak zavedu novou daň na elektřinu ze solárních elektráren a je to. Navíc nikdo podle zákona nesmí být nucen kupovat věc nebo službu o kterou nestojí, fajn já chci elektřinu z Temelína a tu solární ať si solárníci uskladní uvidíme jak dlouho to vydrží :o) a nebo stačí vyhlásit časově omezený výkup sol.panelů v druhotných surovinách a budeme čubrnět jak ty mršky z polí rychle zmizí :o)))
  Mike
 • hmm
  5.2.2013 15:47

  pozdě bycha honit, 20 let bude cálovat za něco co nechceme
  sid_cz
  • Re: hmm
   5.2.2013 15:55

   Stejných způsobem se stanovovala cena silové elektřiny - na základě perfektních rozborů vždy však ve prospěch někoho, u silové elektřiny v/p ČEZu, v roce 2004 jsem platil za NT elektřiny 1,09 Kč, dnes tuším něco kolem 3 Kč, což je těžko zdůvodnitelné...
   paopao
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data