Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ERÚ má podezření na nezákonný postup bývalých zaměstnanců se škodami až desítek miliard korun

ERÚ má podezření na nezákonný postup bývalých zaměstnanců se škodami až desítek miliard korun

04.02.2013 13:39, aktualizováno: 4.2. 16:05
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Energetický regulační úřad (ERÚ) má podezření, že jeho bývalí pracovníci zřejmě postupovali nezákonně při stanovování výkupních cen fotovoltaické elektřiny. Škody mohou být v řádu desítek miliard korun, vyplývá z vnitřního auditu ERÚ. Jeho výsledky dnes novinářům představila předsedkyně úřadu Alena Vitásková. ERÚ podle ní dal podnět státnímu zastupitelství, aby záležitost prošetřilo.

"Z tohoto auditu vyplynulo, že byly ceny stanoveny nad rámec zákona," řekla Vitásková. Podle ní se netransparentní stanovování výkupních cen dělo v letech 2005 až 2011. Nechtěla spekulovat, zda jde o jednotlivce nebo o skupinu lidí. Podnět k vyšetřování se týkal neznámého pachatele. 

Vitásková rovněž uvedla, že ji výsledky auditu překvapily. "Nicméně, když jsme ten audit zadávali a pracovníci, kteří byli zodpovědní za tuto oblast, začali tuto práci velmi sabotovat a neposkytovali součinnost auditorské společnosti, tak jsem začala mít podezření, že nemusí být vše v naprostém pořádku," řekla. Zaměstnanci ERÚ, kteří odmítali při auditu spolupracovat, podle ní museli úřad opustit.
 
ERÚ podle Vitáskové po zjištění výsledků auditu přijal opatření pro to, aby se podobná situace nemohla v budoucnu opakovat. 

Vitásková také uvedla, že ERÚ si nechal zpracovat i audit smluv uzavřených s jinými subjekty. Audit neobjevil závažné chyby, po jeho skončení ale byly na ERÚ nalezeny neevidované smlouvy, které nebyly bývalými pracovníky úřadu řádně předány novému vedení. 

Analýza těchto dohod podle Vitáskové ukázala, že přinejmenším v jednom případě ERÚ povolil jedné společnosti provádět pochybné transakce v řádu stovek milionů korun. Úřad kvůli tomu podal podnět státnímu zastupitelství, aby záležitost prošetřilo kvůli podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby.


V roce 2012 zaznamenal Energetický regulační úřad ERÚ dle lednové zprávy historicky nejvyšší počet žádostí o licenční řízení na výrobu elektřiny. Přijato k vyřízení bylo 10 347 žádostí, což je nejvyšší počet za dobu jeho existence, přičemž například v roce 2011 pracovníci úřadu vyřídili 1858 žádostí o licenční řízení. U 98 % žádostí v roce 2012 se jednalo o licence na výrobu elektřiny z fotovoltaických elektráren, 8 051 všech došlých žádostí se týkalo udělení nových licencí, změny licence byly požadovány ve 2 032 případech a zrušení u 264 licencí.

K enormnímu zvýšení počtu žádostí o nové licence došlo avšak nárazově již v roce 2010 (celkem 5500). Tehdejší vedení úřadu však proces správních řízení při vydávání licencí nezvládlo, uvedl úřad ve zprávě datované před koncem ledna. "Následky pochybení mají dopad i do současnosti, což vyplývá z mnoha případů, které prošetřuje Policie ČR, i z několika žalob podaných Nejvyšším státním zastupitelstvím. Současné vedení ERÚ s cílem odstranit závažné nedostatky nařídilo provést v odboru licencí interní audit za léta 2010 a 2011, který realizovala renomovaná auditorská společnost. Výsledky auditu prokázaly, že činnost vydávání licencí v daném období nebyla na ERÚ adekvátně řízena, realizována, ani kontrolována. Nebyl nastaven proces řízení činností pro agendu licencí, kontroly byly nesystémové a chyběly personální kapacity, jež byly při zvýšených nárocích řešeny doplněním pracovníky, kteří neměli s agendou patřičnou zkušenost," stojí v lednové zprávě ERÚ. 

Ihned po dokončení auditu přistoupilo současné vedení ERÚ k odstranění zjištěných nedostatků, uvádí úřad. Z nejdůležitějších opatření lze dle ERÚ jmenovat nastavení procesu, ve kterém jsou přesně definovány jednotlivé pracovní postupy, které musí být dodržovány pří vyřizování žádostí, dále byly posíleny personální kapacity odboru licencí a všichni pracovníci prošli odborným školením. Zajištění pracovního procesu na odboru licencí, včetně plynulého přijímání žádostí a vydávání licencí, bylo podpořeno adekvátním technickým vybavením. Velký důraz byl dle úřadu kladen i na zabezpečení kontrolních činností a komunikaci s velkými distributory elektřiny.


Solární elektřina v České republice:

V polovině loňského roku činil celkový instalovaný výkon fotovoltaických elektráren v ČR zhruba 1970 MW. V roce 2011 činil podíl solárních elektráren na celkové tuzemské výrobě elektřiny 2,4 procenta. 

Stát výrobcům elektřiny ze sluneční energie (ale i dalších obnovitelných zdrojů) zajišťuje subvencované výkupní ceny a garantuje vykoupení elektřiny vyrobené v solárních elektrárnách. V důsledku těchto mimořádně příznivých podmínek nastal v roce 2010 v ČR "solární boom." Za tento jediný rok vzrostl celkový instalovaný výkon fotovoltaických elektráren v Česku čtyřnásobně na 1953 MW. Od ledna 2011, kdy stát výrazně snížil garantované výkupní ceny pro nově připojené velké zdroje nad 100 kilowattů (namísto 12.150 Kč jen 5500 korun za MWh), zájem velkých investorů o výstavbu nových zdrojů opadl. 

Elektřinu ze solárních elektráren musí distributoři vykupovat výrazně dráže, než za kolik ji poté prodají. Rozdíl cen se pak projevuje v konečných cenách spotřebitelům. Lidé nyní v ceně elektřiny platí za obnovitelné zdroje 583 korun za megawatthodinu (bez DPH), loni to bylo 419 korun za megawatthodinu. Příspěvek na obnovitelné zdroje tvoří například u nejběžnějšího tarifu společnosti ČEZ zhruba 12,5 procenta ceny. 

Na fotovoltaické elektrárny jde 68 procent státní podpory pro obnovitelné zdroje. Stát letos na podporu obnovitelných zdrojů energie zaplatí stejně jako loni 11,7 miliardy korun. 

Tuzemské solární elektrárny průměrnou rodinu stojí ročně zhruba 712 korun. 

Návrh zákona o obnovitelných zdrojích předložila vláda Vladimíra Špidly (ČSSD) v listopadu 2003. Sněmovna zákon schválila v únoru 2005, přičemž jej částečně pozměnila. Pro zákon hlasovala většina poslanců tehdejší vládní koalice (ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU) a komunistů, proti byli zákonodárci za ODS. 

Počátkem listopadu 2010 schválila Sněmovna novelu zákona, která omezuje podporu fotovoltaiky. Ta mimo jiné stanovila, že elektřina ze slunečních elektráren uvedených do provozu v letech 2009 a 2010 bude po dobu tří let podléhat dani 26 procent. V současné podobě platí "solární daň" do konce roku 2013. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba ale počátkem loňského prosince nevyloučil, že bude platnost daně ještě prodloužena. 

Kvůli dodatečnému uvalení 26procentní daně na solární energii hrozí Česku mezinárodní arbitráž. Sdružení provozovatelů solárních elektráren International PhotoVoltaic Investors Club v polovině prosince uvedlo, že arbitrážní žalobu podá v prvním čtvrtletí letošního roku. 

Podle prosincových údajů konzultační společnosti Aquatest připadá v Česku na každého obyvatele téměř jeden solární panel. Největší množství solárních panelů je instalováno v Jihomoravském kraji, kde funguje přes dva miliony těchto zařízení. Z pohledu okresů pak je nejvíc fotovoltaických panelů na Znojemsku, kde jich funguje téměř 600.000. Nejméně se solární panely využívají v Karlovarském kraji, kde jich funguje 66.000. 

V polovině ledna potrestal Okresní soud v Liberci tři pracovníky českobudějovické firmy Lumen Energetický Development za to, že se údajně pokusili uplatit pracovníka Energetického regulačního úřadu, aby jim zajistil licenci na solární elektrárnu ještě pro rok 2010 a tím pádem i výhodnější garantovanou výkupní cenu elektřiny. Verdikt soudu je nepravomocný.

(Zdroj: ERÚ, čtk)


Čtěte více:

ERÚ: Elektřina domácnostem v roce 2013 průměrně zdraží o 2,4 procenta
28.11.2012 11:16
Domácnosti zaplatí příští rok za elektřinu až o 1900 korun víc než let...
ERÚ kontroluje E.ON kvůli připojování solárních elektráren
23.01.2013 16:32
Energetický regulační úřad (ERÚ) prověřuje, zda společnost E.ON Distri...

Váš názor
 •  
  04.02.2013 17:01

  Dobře, v roce 2005 to Špidlova vláda schválila na popud EU, ale EU přiznala chybu a poté se dělaly korekce, ne tak u nás, a to byla už vláda Nečase. A tam se žádné korekce už dělat nechtěly. Vicepremierem byl KS, který se díky bohu a lidem se selským rozumem aspoň nestal prezidentem.
  Ricochet
 •  
  04.02.2013 14:53

  Božinku, toje přečkvapení,oni snad na něco přišli, jak je to možné a dokoce snad uznali chybu. A to tak bude všechno.
  Homo
 •  
  04.02.2013 14:36

  Jestlipak někdo spočítal a zveřejnil, kolik zaplatí české domácnosti navíc oproti ceně, která je běžná pro výkup zelené energie v EU? Desítky, stovky miliard? Jak dlouho to budou ještě české domácnosti platit? 30 let? Teď se odsoudí a zavřou obětní beránci, na kterých si české domácnosti stejně nic nevezmou. Lidé, kteří to v parlamentu odsouhlasili mají majoritní podíly v "zelených elektrárnách", jejich podíly v těchto společnostech nejsou dohledatelné....protože to zákony, které si ONI schválili nepřikazují. Je to největší podvod na české domácnosti co naši poslanci vymysleli. Samozřejmě, že to svedou na ERÚ, který stanovil ceny. V době kdy to poslanci schvalovali, již věděli, že jim tento tunel ponese tučné zisky. Takže každá domácnost platí o stovky korun měsíčně navíc oproti tomu co by měly(mohly). Takže věčná sláva našim pupkatým šlendriánům. Kolik generací se bude muset vystřídat, aby jsme měli parlament pro lidi? Bohužel pravda a láska je teprve na samém počátku cesty k lepším zítřkům. Nesmí nás to ale zlomit v naději, že jednou bude dobrý člověk ceněný více, než člověk bohatý majetkem. Tak....tak!!?
  Nemota
 • překvapení
  04.02.2013 14:32

  Uf, to je ale překvapení. No pokud všechno půjde dobře a opravdu někoho zabásnou (málo pravděpodobné) tak se bude odsuzovat podle vzorce:za každou promrhanou miliardu dostaneš 1 rok podmíněně. Takže dobrý kšeft.
  fojta
 •  
  04.02.2013 14:31

  ....a koho to dnes sere !...občané to zaplatí a vyhození úředníci mají na úplatcích již vyděláno !!!
  ingkrtek
Aktuální komentáře
24.09.2021
6:09Investiční tip Visa: Korekce za námi?  
23.09.2021
22:07Americké akcie poblíž historických maxim  
17:52Akcie po korekci míří nahoru, dluhopisy se ale vyprodávají  
17:20Kde budou americké akcie na konci roku? Odpověď stojí na třech pilířích
16:50Podnikatelská aktivita v USA roste nejpomaleji za 12 měsíců
15:20Investoři přestávají podle stratégů nakupovat ve výprodejích, slyší jen na velká jména
14:58Britská centrální banka úroky nezměnila, čeká však růst inflace
13:45Index S&P 500 letos uzavře ještě o 300 bodů výše, potáhnou ho cyklické akcie, říká stratég
12:53Akcie problémové firmy Evergrande před splátkou prudce posílily. Peking však varuje před krachem
11:44ČEZ chce kolem roku 2040 začít stavět malé modulární reaktory
11:43Německou ekonomiku může příští lídr pozvednout...nebo zničit
11:27Jak zlevnit a zpřístupnit elektroauta? Skupina Volkswagen zvažuje baterie v nich zákazníkům pronajímat
11:17Pozitivní vývoj pokračuje. Fed trhy nezaskočil, slabá data nevadí  
10:54Čipová krize připraví výrobce aut na tržbách o 210 miliard dolarů
10:49SAB Finance a.s.: Zveřejnění dodatku č. 3 k prospektu akcií SAB Finance a.s
10:46Podnikatelská aktivita v eurozóně zpomalila. Brzdí ji opatření proti koronaviru i problémy v dodavatelském řetězci
10:31Provozovatelé plynárenských soustav ve střední Evropě plánují vodíkový koridor přes Ukrajinu
10:17Podpora pro největší zvýšení sazeb za 24 let v ČNB sílí, vládě navzdory
9:11Rozbřesk: O krocích Fedu rozhodnou data z trhu práce. Problémy polského zlotého se začínají kupit
8:53Evropské burzy po zasedání Fedu mohou otevírat do plusu. Zlato ztrácí  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index Ifo, očekávání
16:00USA - Prodeje nových domů