Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Česká ekonomická důvěra je nejvýš od loňského června, zůstává však v záporu

    Česká ekonomická důvěra je nejvýš od loňského června, zůstává však v záporu

    25.02.2013 9:14, aktualizováno: 25.2. 10:16
    Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

    Aktualizováno

    Důvěra v českou ekonomiku se v únoru zvýšila, index však stále zůstává v záporu. Z lednových -4,2 stoupl na -2,6 bodu, což stále znamená mírně převažující pesimismus. Významně se na zvýšení indexu podílí zlepšená důvěra spotřebitelů, zlepšení sledujeme také v průmyslu, zatímco pesimismu přibylo ve stavebnictví a hodnocení kleslo také v obchodě a službách.

    Index důvěry v průmyslu se zvýšil na -8 z lednových -10,7 bodu. Podniky nemění své hodnocení současné situace a poptávky, v příštích třech měsících ale čekají mírné zlepšení v oblasti výroby i zaměstnanosti. Očekávání o ekonomické situaci v příštích třech měsících se zlepšila, zřejmě je ovlivnily zprávy, které v tomto roce chodí z Německa. Průmyslová aktivita i očekávání se u klíčového obchodního partnera značně zlepšily. Ve stavebnictví naopak pesimismu přibylo a příslušný index se sesunul na -49 z lednových -45,5 bodu. Tak nízko nebyl od roku 1999. Klesá jak hodnocení nynější situace, tak očekávání.

    Služby jsou sektorem, díky kterému je celkový index relativně málo v záporu. Nadále zde značně převládá kladné hodnocení - index důvěry pro služby dosáhl v únoru 23,7 bodu. Oproti lednu je to snížení o necelý bod. Stojí za ním horší očekávání ekonomické situace pro období příštích tří a šesti měsíců, s čímž souvisí horší výhled pro poptávku. Hodnocení současné situace zůstává na lednové úrovni.

    Index důvěry spotřebitelů se v únoru zvýšil na -22,3 z lednových -27,8 bodu a přispěl tak ke zlepšení celkového indexu důvěry. Stále zůstává výrazně v záporu, takže o žádném optimismu se zatím hovořit nedá, index se ale nachází nejvýš od října 2011. Obavy spotřebitelů z nezaměstnanosti zůstávají víceméně stejné, spotřebitelé se bojí růstu cen a neuvažují o větších nákupech. To potvrzuje, že pro spotřebitelskou poptávku je klíčovou brzdou trh práce, vedle toho se ale zapojuje i nejistota ohledně vládní politiky. Na druhou stranu se spotřebitelé o něco méně obávají zhoršení ekonomické situace v následujícím roce.

    důvěra.jpg


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    27.08.2026
    13:20Braňo Soták: Výsledky Nvidie jsou přehlídkou superlativů. Co víc si přát?  
    13:16UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL/ XS2188802404
    11:39Nvidia táhne vzhůru americké trhy, zatímco Evropa zaostává  
    10:31CrowdStrike překonal odhady nejen výsledky, ale i výhledem. Akcie jdou nahoru
    10:00Allwyn ve čtvrtletí zvýšil hrubý provozní zisk o 29 procent
    9:07Rozbřesk: Německo se nadechuje, ale vyhráno ještě nemá
    8:25Evropské trhy zahájí mírně pozitivně, výsledky dodala Nvidia  
    26.08.2026
    22:47Nvidia znovu doručila. Tržby i zisk více než zdvojnásobila
    17:22Recese?
    15:53Meta se dohodla na urovnání sporu o závislosti dětí na sítích. Zaplatí téměř 17 miliard dolarů
    14:55Plyn nahradil ropu jakožto hlavní riziko pro evropské dluhopisové trhy
    12:45Preview Nvidie: Nejde ani tak o čísla, jako o budoucnost AI investic  
    11:37Akcie při čekání na Nvidii spíše klesají, dluhopisy po poklesu výnosů drží pozice  
    10:52Šéfka MMF: Světová ekonomika si s šokem kvůli Íránu poradila lépe, než se čekalo
    10:28Sazby se musí kvůli odolné ekonomice zvýšit, varuje členka Výkonné rady ECB
    8:49Rozbřesk: Slovenský odliv mozků = český příliv talentu
    8:30Meta jedná o urovnání v případu závislosti teenagerů, Evropa otevře povětšinou v plusu  
    6:05Bernstein: Bez daňových změn by bylo zadlužení americké vlády poloviční
    25.08.2026
    22:01Americké trhy dnes mírně posilují  
    16:55AI jako technologicko-ekonomický bonus, nebo uchovatel trendu?

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.