Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Filadelfský index se přidává k ostatním a ukazuje na růst amerického průmyslu

Filadelfský index se přidává k ostatním a ukazuje na růst amerického průmyslu

21.03.2013 15:17, aktualizováno: 21.3. 15:42
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Index průmyslové aktivity filadelfského Fedu se v březnu dostává do kladných hodnot. Mezi hlavními měkkými indikátory z amerického průmyslu to byl jediný, který dosud vypovídal o poklesu sektoru, v březnu se ale přidává k ostatním. Zlepšení na 2 body z únorových -12,5 je výrazné a navíc překonává tržní konsensus na úrovni -2,5 bodu.

Výrazné zlepšení za březen registruje dílčí index nových objednávek, který se rovněž dostal mírně nad nulu - na 0,5 z únorových -7,8 bodu. Dál se zvýšil také index zaměstnanosti, na 2,7 z 0,9 bodu, naproti tomu ale poklesl průměrný počet odpracovaných hodin. Kromě indexu hodnotícího současné podmínky vidíme rovněž růst u očekávání pro dalších šest měsíců - tento index se mírně zvýšil na 32,5 bodu.

Průzkum za březen také ukázal, že firmy v letošním roce plánují navyšování kapitálových výdajů a to do vybavení kromě počítačů. Do výpočetní techniky, softwaru či budov hodlají investovat méně. U firem, které nezamýšlejí kapitálové výdaje zvyšovat, hraje roli nízký očekávaný růst tržeb, dále nízká současná míra využití kapacit a omezená potřeba nahrazovat současné výrobní prostředky.

Únorové zhoršení filadelfského indexu bylo výjimkou mezi podobnými ukazateli a může ukazovat na negativní vliv omezený na tento region. Na konci čtvrtletí ale oblast Filadelfie částečně srovnává krok a celkově tak dostáváme příznivou indikaci o výkonu amerického průmyslu. Ten pravděpodobně čerpá sílu hlavně z domácí poptávky a vývoj v eurozóně ho nedostává pod velký tlak. Příznivý je také fakt, že se na zlepšování indexů hodně podílejí nové objednávky. Dnešní data jsou pozitivní pro riziková aktiva, na devizovém trhu ale pomohla ke krátkodobému posílení dolaru vůči euru.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2026
6:00Watchlist: Začínáme sledovat ServiceNow a Nokii  
06.05.2026
17:48Rychlá regenerace trhu a úvahy o jeho předraženosti
16:50Uber překonal očekávání. Trh ale váhá, zda z robotaxi nevznikne nový kapitálově náročný příběh  
15:31Traders Talk: AMD vystřelilo, Palantir narazil na vlastní valuaci a CSG po útoku shortaře krvácí
14:22Nvidia se vrhá do optiky. Se společností Corning postaví v USA tři pokročilé závody
13:22Akcie CSG se po prudkém poklesu pomalu vzpamatovávají. Posilují až o sedm procent
13:16Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
13:10Akcie Walt Disney letí po výsledcích nahoru, návštěvnost parků ale klesla
12:03Infineon těží z AI boomu a vylepšuje výhled. Poptávka po čipech pro datová centra raketově roste
11:53AMD táhnou vzhůru serverové procesory. Trh začíná věřit, že umělá inteligence vytvořila nové úzké hrdlo  
10:46Výhled AMD podporuje akciové trhy v dalším růstu, ropu tlačí dolů naděje na mír  
10:33Inflace v dubnu překonala naše odhady. Hlavním viníkem jsou energie
10:15Konečně dobré zprávy: Novo díky pilulce Wegovy vylepšil výhled. Akcie rostou přes sedm procent
9:58BMW překonává slabší trh v Číně rekordními objednávkámi v Evropě  
9:31Rozbřesk: Polská inflace roste, ale sázet na zvyšování sazeb v Polsku je předčasné
8:53Geopolitické uklidnění, AMD výrazně překonalo odhady a Novo vytáhl Wegovy  
05.05.2026
22:41AMD doručilo silná čísla, tržby z datacenter vzrostly o 57 procent
22:00Producenti paměťových čipů vyhnali Nasdaq na nová maxima  
17:21Monetární dominance a inflační duch doby
15:35Bezkonkurenční čínské automobilky?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.