Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německo přes odklon od jádra zůstalo čistým vývozcem elektřiny

Německo přes odklon od jádra zůstalo čistým vývozcem elektřiny

02.04.2013 12:43
Autor: ČTK

Německo v loňském roce navzdory postupnému odklonu od jaderné energie zůstalo čistým vývozcem elektřiny. Vyplývá to z dnešní zprávy spolkového statistického úřadu. Vývoz elektřiny z Německa převýšil dovoz již sedmý rok za sebou. Česká republika byla loni třetím největším zahraničním dodavatelem elektřiny na německý trh po Francii a Dánsku. 

Německo loni nakoupilo v zahraničí 43,8 terawatthodiny elektřiny. Do ciziny, zejména do Nizozemska, Rakouska a Švýcarska, naopak směřovalo 66,6 terawatthodiny německé elektřiny. Přebytek Německa v obchodování s elektřinou se tak oproti roku 2011 téměř zečtyřnásobil na 22,8 terawatthodiny. K růstu přebytku přispěla mimo jiné stoupající produkce solárních a větrných elektráren, napsala agentura DPA. 

Česká republika v loňském roce podle statistického úřadu dodala do Německa 8,4 terawatthodiny elektřiny. Největším zahraničním dodavatelem byla Francie (13,2 terawatthodiny), za kterou následovala Dánsko (8,5 terawatthodiny). 

Německo v březnu 2011 v reakci na havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima vyřadilo na tři měsíce z provozu sedm jaderných reaktorů postavených před rokem 1980. Později německá vládní koalice rozhodla, že tyto elektrárny spolu s poruchovým reaktorem v Krümmelu již nebudou znovu uvedeny do provozu a zbývající jaderná zařízení v zemi budou odstavena nejpozději do roku 2022.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.05.2026
9:09Rozbřesk: Globální výprodej dluhopisů řídí aktuálně Japonsko a Velká Británie
9:05Musk prohrál spor s OpenAI. Žaloba přišla podle soudu pozdě
8:42Dvouciferný růst tržeb i zisku a expanze na nové trhy. GEVORKYAN odstartoval silný začátek roku
8:42Musk prohrál s OpenAI, Google spolupracuje s Blackstone na cloudu pro AI, evropské futures v zeleném  
6:09Mag7 – jak se spolu (ne)rýmují valuace a růstová očekávání
18.05.2026
16:25Hunterbrook si bere CSG opět na paškál, tentokrát kvůli Indonésii. Firma se znovu brání
16:11PODCAST Týdenní výhled: Nvidia otestuje optimismus, zatímco se do hry vrací inflace  
16:06Trump stáhl desetimiliardovou žalobu na finanční úřad za únik daňových přiznání
15:55Novo Nordisk se připravuje s pilulkou Wegovy na globální ofenzivu. Do vybraných zemí vstoupí ještě letos
14:34NextEra Energy koupí Dominion Energy za 66,8 miliardy dolarů
14:25Dluhopisy pod tlakem. Výnosy v USA i Japonsku na víceletých maximech  
12:03Úvod týdne trhům kazí dražší ropa a Japonsko  
11:08Varovný signál z Číny. Dubnová data zklamala napříč sektory, nerovnováha se prohlubuje  
9:12Rozbřesk: Česko vládne evropské nezaměstnanosti. Ale je to opravdu důvod k oslavě?
8:51Ropa nad 110 dolary, futures v rudém. Po summitu USA-Čína se pozornost vrací k Íránu  
5:52AI boom dělá z pamětí nedostatkové zboží. Nůžky mezi výherci a poraženými se rychle rozevírají
17.05.2026
14:56Proč v USA reagují trhy na AI jinak než v Evropě?
9:00Víkendář: Bude to s AI a trhem práce podobné, jako s předchozími technologiemi?
16.05.2026
13:56Retailoví investoři ženou trhy na rekordy. Goldman Sachs odhalila jejich největší favority
9:00Víkendář: Dojde nakonec ke znárodnění umělé inteligence?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - HDP, q/q anualizovaně