Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Barclays nevěří euru kvůli slabé ekonomice, očekává propad eurodolaru na 1,23

Barclays nevěří euru kvůli slabé ekonomice, očekává propad eurodolaru na 1,23

02.04.2013 16:38

Společná evropská měna ztratila za první tři měsíce roku vůči americkému dolaru 2,8 procenta a z aktuálně obchodovaných úrovní u 1,2830 by v následujícím roce mohla propadnout až k 1,23 USD/EUR. Alespoň takový pohyb na eurodolaru očekávají analytici Barclays. Vycházejí přitom z rostoucí divergence mezi ekonomikou eurozóny a hospodářstvím Spojených států.

Na konci minulého týdne se euro podívalo vůči dolaru na nejslabší úrovně od loňského listopadu, když oslabilo až na 1,2751 USD/EUR, doprovázeno býčími komentáři zastánců pokračování dolarové rally. Mezi ně se řadí stratégové finančního domu Barclays, podle nichž americká ekonomika sbírá síly k tomu, aby její růst začal nabírat na obrátkách, zatímco evropská ekonomika se noří hlouběji do recese.

Analytici Barclays svou prognózu demonstrují na grafu (viz níže), v němž dávají do souvislosti tzv. Index překvapení z makrodat, který porovnává skutečné údaje z ekonomiky s konsensuálními odhady, s vývojem eurodolaru. Ukazují přitom, že propadu na úroveň 1,2751 o dva dny předcházel pokles indexu v neprospěch eurozóny nejníže od března 2009. „Spread mezi ‘indexy překvapení‘ (pro Spojené státy a eurozónu) signalizuje další oslabování eura,“ uvedl měnový stratég banky Bill Diviney. „Evropská centrální banka pravděpodobně ponechá měnovou politiku na současné uvolněné úrovni déle kvůli slabé ekonomice, jíž se nedaří oživení… Politické postoje ECB a Fedu vzhledem k sobě navzájem budou klíčovými faktory pro vývoj evropské měny,“ dodal. 

eurodolar_Barclays
 
Průměrný kurz eurodolaru od zavedení eura v roce 1999 činí 1,2129 USD/EUR. Analytici v průzkumu Bloomberg (medián odhadů) očekávají, že v prvním čtvrtletí příštího roku se bude euro obchodovat za 1,27 dolaru. Pátý nejnižší odhad poskytla právě Barclays, která předpovídá eurodolaru úroveň 1,23. O převaze medvědů na euru hovoří také rozdělení obchodů hedge fondů a dalších velkých spekulantů. Počet tzv. čistých krátkých pozic na euru (tedy počet sázek na pokles eura minus počet sázek na jeho růst) vzrostl k 26. březnu na 49 tisíc, nejvíce od listopadu, zatímco v předchozím týdnu jich bylo necelých 44.900.

Postoj spekulantů do jisté míry utváří také rétorika příslušných centrálních bank. Guvernér ECB Mario Draghi, který opět promluví po zasedání tento týden 4. dubna, po posledním jednání téměř před měsícem uvedl, že ECB diskutovala snížení sazeb a snížila navíc prognózu ekonomického růstu pro letošní rok. Americká centrální banka Fed přitom uvedla, že růst tamní ekonomiky se v lednu a únoru nadále zlepšoval, mimo jiné díky růstu spotřebitelských výdajů a oživování trhu s bydlením. Přes slova o příznivých makrodatech Fed zhoršil odhad letošního růstu a v příštím roce počítá se zrychlením. 

 
(Zdroj: Bloomberg, Barclays)


Čtěte více:

ECB záměr dalšího snížení sazeb i přes diskusi nenaznačuje. Euro nad 1,31
07.03.2013 13:54
Evropská centrální banka úrokové sazby na březnovém jednání nezměnila,...
Bernanke (Fed): Růst trhů není bublinou a Kypr pro nás hrozbou. Výhled přesto mírnější…
21.03.2013 8:24
Růst akciových trhů není žádným překvapením, ale odpovědí na zlepšujíc...
Nenechte se zviklat k nákupu dolaru, radí BNP Paribas
28.03.2013 17:58
Většina hráčů na devizovém trhu, kde denně proběhnou obchody za 4 bln....

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.05.2026
16:30Traders Talk: Nvidia potvrdila AI boom, Colt překvapil a Strnad sází na dividendu
16:30Strnadova CSG a jihoafrická Reunert založí společnou firmu na výrobu zapalovačů pro velkorážovou munici na Slovensku
14:42Čínská mezera a americké překvapení
14:23NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
13:08Monetární i fiskální politika budou muset reagovat na důsledky umělé inteligence
12:51ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emise dluhopisů
11:42Philip Morris spouští výrobu nikotinových sáčků v Kutné Hoře
11:22Perly týdne: Nový komoditní cyklus a největší asymetrie v historii financí
11:15Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se v květnu zlepšila, situace je ale křehká
10:47Závěr týdne v zeleném. Nižší výnosy vylepšují náladu  
8:52Rozbřesk: Nuda na koruně v neklidném světě. Jak si vysvětlit její extrémní stabilitu?
8:50Írán hlásí pokrok v jednáních, Trump doma čelí tlaku a Warsh se dnes ujme vedení Fedu  
6:01HIMS má novou konkurenci. Enhanced plánuje "steroidovou olympiádu" a přirovnává svůj byznys k F1
21.05.2026
22:01Pozornost trhu je na ocenění Nvidie  
17:52MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace dne 21. 5. 2026
17:10Zastaví dluhopisové trhy akciovou rally?
17:00Primoco UAV SE: Vnitřní informace
15:43UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o páté výplatě úrokového výnosu
15:10Braňo Soták: Nvidia doručila další várka superlativů, vůči AI cyklu zůstáváme optimisty  
14:02K většímu ústupu od dolaru ve světových rezervách ve skutečnosti nedocházelo

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
8:00DE - HDP, q/q
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university