Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nových míst v USA pod 100 tisíc, čekal se více než dvojnásobek

Nových míst v USA pod 100 tisíc, čekal se více než dvojnásobek

05.04.2013 14:43, aktualizováno: 5.4. 15:44
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

V americké ekonomice za březen přibylo 88 tisíc pracovních míst. Konsensus byl na 190 tisících. Po negativních indikacích z tohoto týdne, jako byly reporty ADP, ISM v oblasti služeb a také žádosti o dávky v nezaměstnanosti, se dalo čekat zhoršení, realita ale i tak přináší značné zklamání. Nových míst je nejméně od loňského června, jednociferné výsledky jsou už přes dva roky spíše výjimkou. V únoru byl výsledek po revizi 268 tisíc. Reakce finančních trhů negativnímu překvapení odpovídá, evropské akcie míří dolů, v případě eurodolaru sledujeme růst až nad hranici 1,30. 

 
Velmi slabá byla tvorba míst v průmyslu - zpracovatelský průmysl hlásí pokles o 3 tisíce, těžba mírný nárůst o tisíc míst. Ve stavebnictví vzrostl počet míst o 18 tisíc, což je výrazně pod nadějnými čísly z posledních čtyřech měsíců. V sektoru služeb přibyla práce pro 79 tisíc nových zaměstnanců, nejvíce v oblasti profesionálních služeb pro firmy (51 tisíc) a zdravotnictví a vzdělávání (44 tisíc). Další oblasti jsou na tom o poznání hůř. V obchodě klesl počet míst o 27 tisíc, ve finanční sféře o 2 tisíce, tisk, telekomunikace a podobné služby hlásí mírný nárůst o 5 tisíc. Vláda zaměstnávala o 7 tisíc lidí méně.

Míra nezaměstnanosti počítaná z jiného průzkumu klesla v březnu na 7,6 procenta z 7,7 v únoru. Stojí za tím menší počet nezaměstnaných, ti ale nemířili do práce, ale mimo pracovní sílu. Míra participace se snížila a také tento průzkum ukazuje na nižší počet zaměstnaných. Ani na první pohled příznivý pokles nezaměstnanosti tak nedokáže kompenzovat negativní překvapení z malého počtu nových míst.

Dostáváme další významnou známku zpomalování americké ekonomiky po silných dvou úvodních měsících tohoto roku. Přestože je tu slušná šance, že půjde o další jednorázové zaváhání, jako jsme párkrát viděli v minulých dvou letech, optimismus o americkém oživení je třeba tlumit. Přestože míra nezaměstnanosti dál klesla, nová čísla určitě neposílí sázky na možné omezení stimulace ekonomiky ze strany Fedu, právě naopak, což je vidět na dolaru. Navíc jde o negativní indikaci před maloobchodními tržbami, jež budou zveřejněny příští týden. Konsensus byl sice nastaven na jejich stagnaci, ale nyní to vypadá na pokles. K výše zmíněným číslům totiž můžeme přidat ještě stagnaci průměrné hodinové mzdy.


Čtěte více:

V USA přibylo objednávek hlavně výrobcům letecké techniky a aut
02.04.2013 16:15
Nové objednávky průmyslových podniků v USA za únor výrazně vzrostly. R...
Tvorba pracovních míst v soukromém sektoru USA za březen zpomalila
03.04.2013 14:32
Report ADP o zaměstnanosti v soukromém sektoru přinesl negativní překv...
Americký sektor služeb stále na vzestupu, ale ztrácí tempo
03.04.2013 16:20
Index nákupních manažerů v nevýrobním sektoru, sestavovaný ISM, se v b...
Američanů nově žádajících o podporu v nezaměstnanosti je nejvíce za 4 měsíce
04.04.2013 15:21
O dávky v nezaměstnanosti zažádalo v poslední březnový týden více Ame...

Váš názor
  • Samé pozitivní zprávy
    05.04.2013 19:49

    Deficit USA nečekaně klesá stejně jako jejich závislost na dodávkách ropy. Dokonce už brzy budou ropu i vyvážet. Jejich ekonomika roste stále rychleji, stejně jako jejich průměrná mzda. Jejich produktivitu jim závidí celý svět a to všechno dosahují s menším počtem pracujících. Proto snižovaní pracovních míst je plusem a ne důvod k zoufalství jak zdejší panikáři rádi hlásají. GM dokonce plati plnou mzdu svým pracovníkům za to že sedí doma a čekaji na další rozvoj, aby je v blízké době nemuseli zase shánět. O těchto věcech se ale raději tady nepíše -to není dneska in. O naší nezaměstnanosti se tu radeji také nepiše. Jo vaše starosti a Rockefelerovy peníze :o)).
    San Diego
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data