Aktualizováno O dávky v nezaměstnanosti zažádalo v poslední březnový týden více Američanů, než se očekávalo. O podporu se přihlásilo nově 385 tisíc nezaměstnaných, což je číslo (po provedení sezónního očištění) o 28 tisíc vyšší oproti předchozímu týdnu a zároveň nejvyšší od listopadu. Analytici v průzkumu Bloomberg přitom očekávali pokles počtu žádostí na 353 tisíc z předchozích 357 tisíc, ten však stoupl potřetí v řadě.
Bez očištění o sezónní volatilitu, tedy efekt velikonočních svátků a jarních prázdnin, počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti klesl téměř o 1.600. Očištěné údaje nicméně naznačují, že zotavení tamního trhu práce v březnu zvolnilo. Celkový počet žádostí klesl z 3,071 milionu (revize z původních 3,05 mil.) na 3,063 milionu, nad očekávaných 3,05 mil.
Také ve středu zveřejněná data ukázala, že soukromí zaměstnavatelé v březnu vytvořili nejméně míst za pět měsíců. Report ADP o zaměstnanosti v soukromém sektoru přinesl negativní překvapení v podobě příbytku 158 tisíc pracovních míst, jakkoli trh jich očekával 200 tisíc. Únorové číslo bylo revidováno vzhůru na 237 z 198 tisíc, ale stejnou měrou byl revidován lednový výsledek směrem dolů. Velmi slabá tvorba míst v březnu připadá na průmysl, kde jich přibylo jen 7 tisíc. Oficiální data z trhu práce o tvorbě pracovních míst a klíčové míře nezaměstnanosti budou zveřejněna v pátek.
„Počet žádostí v této části roku týden od týdne kolísá. Problém zde není propouštění, ale tempo přijímání nových zaměstnanců,“ domnívá se Ryan Sweet, ekonom Moody’s Analytics, která byla v posledních dvou letech nejlepším prognostikem vývoje žádostí v nezaměstnanosti. „Růst je dobrý, ale ne dostatečně silný, aby vedl firmy k agresivnějšímu najímání,“ dodal.
Plánům propouštět vévodí finance
Údaje z trhu zveřejněné konzultační společností Challenger, Gray & Christmas hovoří smíšeně. Americké společnosti podle nich v prvním čtvrtletí oznámily propuštění 145.041 zaměstnanců, což byl nejvyšší údaj od třetího čtvrtletí roku 2011 a meziročně se zvýšil o 5,6 procenta. V samotném březnu firmy oznámily propuštění 49.255 zaměstnanců, což je ale o 11 procent méně než v únoru. Ve srovnání s loňským březnem je však údaj vyšší o 30 procenta. Z posledních šesti měsíců vzrostl počet plánovaných propuštěných meziročně ve čtyřech.
Nejvíce plánovaly v prvním čtvrtletí propouštět finanční firmy, které oznámily zrušení 33.819 pracovních míst. Druhý skončil maloobchodní sektor, kde má zaniknout 25.400 pracovních míst. V samotném březnu firmy v maloobchodu oznámily zrušení 16.445 zaměstnaneckých míst, což bylo v březnu nejvíce ve srovnání s ostatními sektory.
Vládní výdajové škrty v objemu 85 miliard dolarů, které vstoupily v platnost minulý měsíc (tzv. sekvestr), zatím neměly příliš velký dopad. Státní sektor v březnu podle zprávy oznámil zrušení jen 1448 pracovních míst. Vládní úspory však již mají dopad na letecký a obranný sektor, kde firmy oznámily zánik 3921 pracovních míst. Podle zprávy více než čtvrtina těchto míst zanikne právě kvůli vládním úsporám.
(Zdroj: Bloomberg, čtk)