Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Itálie nového prezidenta nenašla, tak podruhé zvolila Napolitana

Itálie nového prezidenta nenašla, tak podruhé zvolila Napolitana

22.04.2013 8:33, aktualizováno: 22.4. 9:33
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Dosavadní italský prezident Giorgio Napolitano byl dnes jako první hlava státu v historii země zvolen do prezidentského úřadu na další sedmileté období. Ke kandidatuře jej přiměli politici po pěti neúspěšných pokusech zvolit jeho nástupce. Napolitanovi bude letos 88 let.

Napolitano se stal favorizovaným kandidátem šesté volby, v níž získal absolutní většinu 740 hlasů z celkem 1007 volitelů. Jeho soupeř, odborník na ústavní právo Stefano Rodota,, dostal 217 lístků. Napolitana nakonec podpořily všechny hlavní politické strany kromě populistického Hnutí pěti hvězd, které proti dohodě ostatních politických sil ostře protestovalo.

Napolitanovi bude v červnu 88 let a je první, kdo v Itálii usiloval o druhý prezidentský mandát. Ten současný mu měl vypršet 15. května a on i jeho manželka podle médií už začali v prezidentské rezidenci balit věci.

V prohlášení, které vydal po dopolední páté volbě, Napolitano uvedl, že nemá na výběr a musí splnit odpovědnost, již má vůči národu. Při vypršení druhého sedmiletého období mu bude 94 let. Komentátoři ale očekávají, že Napolitano do roka rezignuje, jakmile se krize kolem výběru prezidenta vyřeší.

Vzhledem k patové situaci začaly po dopoledním pátém kole volby obě hlavní italské strany, Demokratická strana Piera Luigiho Bersaniho a pravicová strana Lid svobody Silvia Berlusconiho, tlačit Napolitana k tomu, aby zůstal ve funkci. Obě strany před šestým hlasováním slíbily, že Napolitanovu kandidaturu podpoří.

Napolitano je v Itálii respektovanou osobností. Italský prezident nemá velkou politickou moc, ale rozhoduje o rozpuštění parlamentu, o konání voleb a složení vlády. Itálie je od únorových parlamentních voleb v patové situaci, protože se zatím nepodařilo zformovat novou vládu. Vede ji prozatímní kabinet Maria Montiho. Příští prezident by mohl případně vypsat nové předčasné volby.

Itálie coby třetí nejsilnější ekonomika eurozóny se potýká s politickou krizí od únorových parlamentních voleb, v nichž nezískala žádná ze stran jasnou většinu. "Republika visí nad vzduchoprázdnem," popsal situaci deník Corriere della Sera. 

(Zdroj: čtk, AP, ANSA)

Povolební dění v Itálii sledujte na Patria.cz:

Italy-Colosseum


Čtěte více:

Bersani: Jen blázen chce teď vést Itálii. Pád eura provází růst výnosů na dluhopisech
27.03.2013 13:18
"Pouze blázen by v tuto chvíli chtěl vládnout Itálii," uvedl lídr stře...
Italský pat je v rukou prezidenta. Změny visí nad volebním systémem i dělením moci
29.03.2013 10:31
Lídrovi únorových předčasných voleb v Itálii Pier Luigi Bersanimu nezb...
Obraz Itálie dál černá: Hádky o prezidenta, nejsilnější strana v rozpadu a průmysl v propadu
19.04.2013 11:41
Ať už tohle všechno konečně skončí a jsou co nejrychleji nové předčasn...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
31.12.2025
9:17Rozbřesk: Co čekat od centrálních bank v roce 2026?
8:49WBD znovu odmítne Paramount, Fed zveřejnil záznam z prosincového jednání, v Evropě se obchoduje jen půl dne  
6:11Moody’s Analytics: Křehký růst kolem 2 % moc pracovních míst nevytvoří
30.12.2025
22:01Zápis z jednání Fedu podporuje sázky na snížení sazeb, trhy zůstaly klidné  
17:50S čím vstupují trhy do nového roku?
17:10Vývoz ruského plynu do Evropy letos prudce klesl, slabší je i vývoz LNG
15:47Humanoidní roboti se blíží. Počátečním králem na trhu ale nebude Muskova Tesla, nýbrž Čína
15:46Globální vývoz LNG letos vzrostl o čtyři procenta, nejvíce za tři roky
14:34Investiční výhled 2026: Čína přispívá k růstu i rizikům  
13:08Jan Bureš: Český růst zpomalí, spotřeba posílí a trh práce zůstane napjatý
12:59Japonský index Nikkei poprvé končí rok nad 50 000 body, letos přidal 26 procent
11:29Meta koupí čínský start-up Manus, posílí v oblasti pokročilé AI
11:20Cenová válka mezi čínskými výrobci elektromobilů bude pokračovat i příští rok
9:42Rozbřesk: Málo pravděpodobné scénáře roku 2026, aneb s čím trhy nepočítají
8:47SoftBank a Meta oznámily nové akvizice, stříbro se vrací k růstu, evropské futures v červeném  
8:06Trump opět pohrozil podáním žaloby na šéfa Fedu Powella
6:18Rally má reálné základy. Tom Lee vidí prostor pro další růst sentimentu
29.12.2025
22:01Akciové indexy v USA letos nedoručují „Santa Rally“  
17:49Rozdávací sliby a přínosy tržní disciplíny
16:17Kotlikoff: USA jsou na tom s vládními financemi hůře než Itálie

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data